Исроил ҳукумати ушбу мамлакатда давом этаётган жанговар ҳаракатларда ўзбекистонлик фуқароларнинг ҳам ҳалок бўлгани ҳақида хабар берган эди. Кеча Ўзбекистон Республикасининг Исроилдаги Элчихонаси мазкур хабарга аниқлик киритди.
“Сўнгги кунларда Ўзбекистон оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда Исроил-Хамас қарама-қаршилигини ёритиш жараёнида Ўзбекистон фуқаролари ҳалок бўлганлиги ҳақида маълумотлар чоп этилмокда.
Маълум қиламизки, Исроил Ташқи ишлар вазирлиги ва полицияси берган маълумотга кўра, мамлакат жанубида рўй берган террор ҳужуми вақтида Ўзбекистонда туғилган ва 90-йилларда репатриация дастурига мувофиқ Исроилга кўчиб келган 5 (беш) нафар киши ҳалок бўлган. Олинган маълумотларга кўра, улар амалдаги Ўзбекистон фуқаролик паспортларига эга эмас.
Юқоридагиларни эътиборга олиб, ОАВни кузатиб борувчи фуқароларда бўлиб ўтаётган воқеалар кўлами ва уруш ҳаракатлари ҳақида нотўғри қарашлар пайдо бўлишини олдини олиш мақсадида маълумотларни чоп эттиришдан олдин, уларни ишончли манбалардан, шу жумладан Ўзбекистон Республикасининг Исроилдаги Элчихонаси орқали қайта текширишингизни сўраймиз”, дейилади элчихона баёнотида.

Правительство Израиля ранее сообщило, что в ходе продолжающихся боевых действий в этой стране также погибли граждане Узбекистана. Вчера посольство Республики Узбекистан в Израиле прояснило это сообщение.
“В последние несколько дней узбекские СМИ и социальные сети публикуют информацию о гибели граждан Узбекистана во время освещения конфликта между Израилем и ХАМАС.
Сообщаем Вам, что по информации, предоставленной МИД Израиля и полицией, в ходе теракта погибли 5 (пять) человек, родившихся в Узбекистане и переехавших в Израиль в соответствии с программой репатриации в 90-е годы. Это произошло на юге страны. По полученной информации, у них нет действующих паспортов гражданства Узбекистана.
Принимая во внимание вышеизложенное, в целях предотвращения возникновения у граждан, следящих за средствами массовой информации, ошибочных представлений о масштабах событий и военных действий, перед публикацией информации просим Вас еще раз проверить ее на достоверных источниках, в том числе в Посольстве Республики Узбекистан в Израиле”, – говорится в заявлении посольства.