Иқтисодчи Наталя Зубаревичнинг таъкидлашича, Татаристон ҳукумати, шунингдек, бутун Россияда бўлганидек, 2020-йилларнинг охиригача ишчи кучи етишмаслиги муаммосини ҳал қила олмайди.
“Бу борада ҳеч нарса қила олмайсиз. Рўй бераётган воқеаларга  мослашинг. Бу инвестицион жозибадор ҳудудларнинг ривожланиш йўлидаги асосий тўсиқдир”, – деган у Қозонда республика инвестицияларни ривожлантириш агентлиги (АИР) йиғилишида сўзлаган нутқида.
Зубаревич хоним буни мамлакат аҳолисининг демографик тузилишининг ўзига хос хусусиятлари билан изоҳлади. “Меҳнат бозорига 20 ёшида кирадиган авлод жуда кам. Уларнинг сони ҳозир 35-38 ёшда бўлганларга қараганда учдан бир қисмга камроқ. Аёллар кўп туғишмаяпти. Сизга ишчи кучи керак, лекин у йўқ, – деб таъкидлайди эксперт.
Иқтисодчи мутасаддиларга “Ўзбекистонга эътибор қаратишни” таклиф қилган. “У ерда қандайдир кўргазмага ўхшаш нарса ташкил қилинг, улар бу сўзларни билишмайди. Ўзбекистон Тожикистондан кадрлар сифати нуқтаи назаридан яхшироқ, – деган Зубаревич хоним. Шу билан бирга, у чет элликлар оилалари билан келгани учун ижтимоий харажатлар ортиб бориши ҳақида огоҳлантирган.
“Қисқаси, сиз Россияда ишчи топа олмайсиз. Сиз Кавказга бормайсиз – улар станокда ишламайди. Ўзбекистонликлар эса бир нечта, жумладан, Фарғона водийсида, Тошкент яқинида корейсларнинг йиғиш заводларини қуришга муваффақ бўлишди. Шунинг учун ўзбек тилини ўрганинг, сизга осон”, — дейди иқтисодчи Татаристон расмийларига.

Экономист Наталья Зубаревич заявила, что властям в Татарстане, как и в целом в России, не удастся решить проблему дефицита рабочей силы как минимум до конца 2020-х годов.
«Сделать с этим ничего нельзя. Адаптируйтесь к происходящему. Хуже всего инвестиционно привлекательным регионам, у них это главный барьер в развитии»,— сказала она, выступая в Казани на заседании Агентства инвестиционного развития (АИР) республики.
Госпожа Зубаревич пояснила, что это связано с особенностями демографической структуры населения страны. «На рынок труда выходят в 20 лет, это крошечное поколение. Их на треть меньше тех, чем кому сейчас 35–38. Бабы больше не нарожают. Вам нужна рабочая сила, но ее нет»,— указала эксперт.
Экономист предложила чиновникам «посмотреть на Узбекистан». «Устройте там какой-то не шоу-рум, они этих слов не знают, но какой-то там чес. Лучше Узбекистан, чем Таджикистан. По качеству рабочей силы»,— сказала госпожа Зубаревич. При этом она предупредила, что вырастут социальные расходы, поскольку иностранцы приедут со своими семьями.
«Короче, рабочей силы в России не найдете. На Кавказ вам ехать не стоит — эти люди к станку не встанут. А у узбеков получилось несколько сборочных производств, в том числе корейских. И это сработало в Ферганской долине, под Ташкентом. Поэтому учите узбекский, вам легко»,— обратилась экономист к чиновникам Татарстана.