Банклар кредит маҳсулотларига бўлган талабнинг юқорилигидан хурсанд бўлмоқда, оддий фуқаролар эса эски қарзларни қоплаш учун янгиларини олмоқда.
Eurasianet.org маълумотларига кўра, 45 млн нафардан ортиқ россияликлар –  мамлакатнинг меҳнат билан банд аҳолисининг ярмидан зиёдроғи қарз маблағлари ҳисобига яшаётган бўлса, уларнинг 8 млн га яқини тўловларни амалга ошира олмасдан, тўлақонли банкротликка юз тутган. Сўнгги уч ярим йил ичида аҳолининг банк олдидаги муддати ўтган қарзлари миқдори икки баробарга ошган.
Янги кредит “бум”и
Россияликлар 2015 йилдан жадал равишда кредитларни тўлашни бошлади. Бир йил муқаддам Россия иқтисодий инқироз қуршовида қолди: компаниялар ходимлар сонини қисқартиришни бошлади, доллар курси икки баробарга ошди, маҳсулотлар, кийим ва маиший техникалар нархи қимматлашди. Натижада аҳоли даромадлари кескин тушиб кетди.
Аввалига, 2015 йилда россияликлар қарзларнинг бир қисмини қайтаришди. Бироқ харажатларга бўлган эҳтиёткорона муносабат икки йилча жиловлаб турилди.
2017 йилда банклар кредитлар бўйича фоиз ставкаларини пасайтирди. Одамлар яна қарз олиш учун навбатларга тура бошлади. Натижада 1 август ҳолатига кўра РФ фуқароларининг кредитлар бўйича жами қарздорлиги рекорд даражадаги 11,3 трлн рублга етди.
Жумладан, 2017 йилнинг биринчи ярмида банклар қарийб 1 трлн рубллик истеъмол кредитларини ажратди. Тақдим этилган кредитлар миқдори 2016 йилнинг худди шу даврига нисбатан 38,4 фоизга, истеъмол кредитлари сони эса 28,9 фоизга ошди, дейилади Миллий кредит тарихлари бюроси (МКТБ).
Шунингдек, МКТБ маълумотларига кўра, 2017 йилнинг биринчи ярмида Россияда 2,7 млн янги кредит карталари берилган бўлиб, бу 2016 йилнинг шу даврига нисбатан 29,5 фоиз кўп демакдир. Эски кредит карточкаларидаги чекланган лимит ҳажми ҳам 2017 йил бошидан буён 13,5 фоизга ошган.
2017 йилда ипотека кредити бозорида ҳам рекордлар қайд этилмоқда. 1 август ҳолатига кўра, РФда умумий қиймати 928 млрд рубллик 508 мингга яқин ипотека кредити ажратилган. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан пул билан ифодаланганда 20 фоиз, миқдор бўйича эса 12 фоизга кўп ҳисобланади, дея қайд этди Ипотека турар-жойларни кредитлаш агентлиги бош директори Александр Плутник.
“Биз ҳозирда энг яхши тарихий 2014 йилдан ўзмоқдамиз, шубҳам йўқки, ажратилган ипотека кредитлари ҳажми нуқтаи назардан 2017 йил бутун тарихдаги энг яхши йил бўлади”, – деди ВТБ 24 банки президенти Михаил Задорнов.
Халқ қашшоқлашмоқда
Шу вақтнинг ўзида россияликлар тобора қашшоқлашиб бормоқда. 2017 йилнинг биринчи ярмида аҳоли қўлидаги реал даромадлар миқдори 2016 йилнинг шу даврига нисбатан 1,4 фоизга камайган, дея гувоҳлик бермоқда Росстат маълумотлари. 2014 йилдаги инқироз бошидан буён аҳоли даромадлари қарийб 20 фоизга камайган, дея хулоса берди Олий иқтисодиёт мактаби экспертлари.
“Аҳоли ҳеч бўлмаганда мақбул ҳаёт даражасини ушлаб туриш учун ҳам пул кўринишидаги реал даромадларининг узоқ муддат давомида тушиб бораётганини қисман қарз маблағлари ҳисобига тўлдиришга ҳаракат қилмоқда”, дея аниқлик киритди Россия Халқ хўжалиги ва давлат хизмати академияси таҳлилчилари.
45 млн дан зиёд киши – мамлакатнинг меҳнат билан билан аҳолисининг ярмидан кўпроғи қарз маблағлари ҳисобига яшамоқда. Уларнинг ҳар бири ойлик маошининг ўртача тўртдан бир қисмини банкларга топширади, ҳисоб-китоб қилиб кўришди МКТБ мутахассислари. Россияликлар кредитлар бўйича тўловларга кўпроқ сарфлаётган бўлсалар ҳам, муддати ўтган кредитлар сони тобора ошиб бормоқда. Олинган нақд пулдаги (берилган барча кредитларнинг катта қисмни ташкил этади) янги кредитларнинг ярмидан кўпроғи эса эски қарздорликларни тўлиқ ёки қисман қоплашга сарфланмоқда.
Россия Марказий банки маълумотларига кўра, 2017 йил 1 август ҳолатида россияликларнинг муддати ўтган кредитлари ҳажми 885 млрд рублни ёки 2014 йил аввалидагидан икки баробардан ошиқроқни ташкил этади. Давлат қарзлари тузилмасида муддати ўтган қарзлар улуши бу даврда 4,4 фоиздан 7,8 фоизга ошди.
“Бутун ҳаётим жарлик ёқасида…”
Ўсиб бораётган кредит муаммосига жавоб тариқасида Давлат Думаси 2015 йил октябрда банкротлик тўғрисидаги янги қонунни қабул қилди. Қонун амалда гаровсиз кредитларни кўп миқдорда олиб ташлаганлар учун “индульгенция”га айланди.
Владимирлик нафақахўр Валентина Налимова банклардан 4 млн рубль қарздор бўлиб қолди. Бир йил муқаддам у судга борди ва банкротлик эълон қилиш учун ариза топширди. Натижада суд унинг савдоларда сотиш учун мол-мулки йўқ деб ҳисоблади, демак банклар олдидаги барча қарзлар шунчаки ўчириб ташланади.
Бироқ барча қарздорлар учун ҳам ҳаммаси омадли якун топавермайди. Аксарият йирик миқдордаги кредитларни олиш учун гаров талаб қилинишини ҳисобга олганда кўплаб қарздор фуқаролар жиддий муаммоларга дуч келишини айтиш мумкин.
Уч йил муқаддам Ростов-На-Донудаги Татьянанинг хусусий бизнеси бор эди. Турмуш ўртоғи билан махсус кийим-бошлар сотар эди. Ўз хусусий уйларини сотиб олишди. 2011 йилда Татьяна биринчи кредитини олди. Тез орада қизи университетга ўқишга кириб, тўловлар учун пуллари етишмай қолди. Татьяна яна битта кредит олди. Кейин яна.
“Ҳозирда суд назоратчиларига берилган учта кредитим бор, яна учтаси муддати ўтмаган. Битта-битта қилиб тўлайман, – дейди Татьяна қарздорлар форумида. – Дўконимизни хатлашди, уч йил аввал қурган уйимизни ҳам хатлашди. Лекин бу энг қўрқинчлиси эмас. Пул етмай қолгандан мен одамлардан фоизга қарз ола бошладим. Бир аёлга тўлай олмаганимда у мени судга берди. Энди Жиноят кодексининг 159-модда 3-қисм (“Фирибгарлик”, 6 йилгача муддатга озодликдан маҳрум қилиш) бўйича даъво қилинмоқда. Турмуш ўртоғим билан ажрашдик, ҳаётим жар ёқасида”.
Бирлашган кредит бюроси ҳисоб-китобларига кўра, қарийб 8 млн россиялик потенциал банкрот ҳисобланади.
Банкирлар нуқтаи назари
Банклар кредитларнинг тўланмаслигига ҳозирча юмшоқлик билан жавоб беришмоқда: катта миқдорда қарзи бўлган ва идеал бўлмаган кредит тарихига эга фуқароларга кредитлар ажратишни қисқартирмоқда, деди МКТБнинг маркетинг бўйича директори Алексей Волков.
Россияликлар ойликларининг ўртача 25 фоизини кредитларга бермоқда. Банклар томонидан ҳам, қоидага биноан ҳам ҳар ойлик тўловлар оиланинг солиқлар ва мажбурий тўловлар тўлангандан кейинги даромадининг 35-40 фоизидан ошмаслик керак, деб ҳисобланади.
“Жорий қарздорлик юкламаси кўрсаткичи мақбул даражада сақланиб қолмоқда, – дея ойдинлик киритди Волков. – Шу билан бир қаторда потенциал банкротлар сони ҳам жиддий суръатларда ўсиб бормоқда. Аниқ-равшанки, бундай ўсиш суръатига фуқаролар реал даромадларининг давомий тушиб бораётгани сабаб бўлиб, мавжуд кредит мажбуриятларини мураккаблаштирмоқда.
Россияликларга нима ёрдам беради?
“Аҳолининг кредит қарздорлиги етарлича баланд”, – деб фикр билдирди TeleTrade компанияси етакчи таҳлилчиси. Унинг таъкидлашича, қарзлар муаммосини бутун иқтисодиётни барқарорлаштирмасдан туриб ҳал қилиб бўлмайди.
“Вазият аҳоли реал даромадлари сезиларли даражада ошсагина яхшиланиши мумкин. Афсуски, бу ҳозирча содир бўлмайди, – деди Гойхман. – Ҳеч бўлмаганда йил якунлари бўйича аҳоли даромадлари қисқаришининг тўхташи эҳтимоли бор”.
2017 йилдаги россияликларнинг кредит қарзларининг кескин ортиши иқтисодиётнинг ривожланиши ва инсоний потенциалга ҳалокатли таъсир кўрсатади. Зеро фуқаролардаги қарз юкламаларининг ўсиш суръатлари йил охирига бориб икки баробарга ортади ва барча тарихий рекордларни янгилайди. Оғир қарздорлик уй хўжаликларига таълим ва саломатлик учун сарф-харажат қилишга имкон бермай қўяди.
Юқори даражадаги кредит қарздорлиги уй хўжаликларининг харид қобилиятини ҳам тушириб юбориб, иқтисодиётга катта зарар келтиради.

Банки рады высокому спросу на кредитные продукты, а все больше простых граждан берут новые займы на погашение старых.
По информации eurasianet.org, на заемные деньги живут свыше 45 млн россиян – более половины работающего населения страны, причем около 8 млн граждан не справляются с платежами и оказались в числе потенциальных банкротов. За последние 3,5 года просроченные долги населения перед банками выросли вдвое.
Новый кредитный бум
Россияне начали активно копить долги с 2015-го года. Годом ранее в России грянул экономический кризис: компании начали сокращать сотрудников, курс доллара подскочил в два раза, подорожали продукты, одежда и бытовая техника. В итоге доходы жителей резко упали.
Сначала, в 2015-м, россияне вернули часть долгов. Общая сумма задолженности банкам даже несколько сократилась. Однако осторожное отношение к тратам продержалось всего два года.
В 2017 году банки снизили процентные ставки по кредитам. Люди снова потянулись в очередь за ссудами. В результате, по состоянию на 1 августа, общая задолженность граждан РФ по кредитам достигла рекордного уровня в 11,3 трлн рублей.
В частности, в первом полугодии 2017 года банки выдали потребительских кредитов почти на 1 трлн рублей. Сумма выданных кредитов по сравнению с аналогичным периодом 2016 года увеличилась на 38,4%, а количество потребительских кредитов – на 28,9%, отмечается в отчете Национального бюро кредитных историй (НБКИ).
Также, по данным НБКИ, в первом полугодии 2017 года в России было выдано 2,7 млн новых кредитных карт, что на 29,5% больше аналогичного периода 2016 года, а по старым кредиткам средний размер лимита с начала 2017 года вырос на 13,5%.
Рынок ипотечного кредитования в 2017 тоже бьет рекорды. По состоянию на 1 августа, в РФ было выдано около 508 тыс. ипотечных кредитов на общую сумму порядка 928 млрд рублей, что в денежном выражении на 20%, а в количественном – на 12% выше показателей прошлого года, отметил гендиректор Агентства ипотечного жилищного кредитования Александр Плутник.
«Мы сейчас опережаем самый лучший исторический 2014 год, и у меня нет сомнений, что 2017 год будет с точки зрения объемов выдачи ипотечных кредитов лучшим годом за всю историю», – заявил президент банка ВТБ 24 Михаил Задорнов.
Народ беднеет
Между тем россияне все так же постепенно беднеют. В первом полугодии 2017 года реальные располагаемые доходы населения сократились на 1,4% по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, следует из данных Росстата. С начала кризиса в 2014 году доходы населения обвалились почти на 20%, подсчитали эксперты Высшей школы экономики.
«Население частично пытается компенсировать длительное снижение реальных денежных доходов заемными средствами», чтобы поддержать хотя бы относительно приемлемый уровень жизни, объяснили положение аналитики РАНХиГС.
На заемные деньги живут свыше 45 млн человек – более половины работающего населения страны. Каждый из них в среднем отдает банкам четверть своей зарплаты, подсчитали в НБКИ. Россияне тратят на выплаты по кредитам все больше, однако просроченная задолженность растет еще быстрее. Просрочен каждый пятый потребительский кредит и каждая пятая кредитная карта. А более половины новых кредитов наличными (составляющих бóльшую часть всех выданных кредитов) уходит на полное или частичное погашение старых задолженностей.
По данным Центробанка России, по состоянию на 1 августа 2017 года, россияне просрочили платежи по кредитам на 885 млрд рублей, что вдвое больше, чем в начале 2014 года. Доля просроченных кредитов в структуре долгов выросла за этот период с 4,4 до 7,8%.
«Вся жизнь под откос…»
В ответ на растущую проблему закредитованности Госдума в октябре 2015-го приняла новый закон о банкротстве. Фактически закон стал индульгенцией для тех, кто набрал много беззалоговых кредитов.
Пенсионерка из Владимира Валентина Налимова задолжала банкам 4 млн рублей. Год назад она пошла в суд и подала на банкротство. В итоге суд счел, что имущества для продажи с торгов у нее нет, а значит все долги перед банками будут попросту списаны.
Но не для всех должников все закончится так же удачно. Учитывая, что для получения большинства крупных кредитов требуется наличие залога или поручителя, многие обремененные долгами граждане сталкиваются с очень серьезными проблемами.
Еще три года назад у Татьяны из Ростова-на-Дону был собственный бизнес. Вместе с мужем продавали спецодежду. Заработали на собственный дом. В 2011-м Татьяна взяла первый кредит. Вскоре дочь поступила в университет, денег на выплату стало не хватать. Татьяна взяла еще один. А потом еще.
«Сейчас у меня три кредита, переданных судебным приставам, и три в наличии. Плачу только по одному, – рассказала Татьяна на форуме должников. – Магазин арестован, дом, который построили три года назад, тоже арестован. Но это даже не самое страшное. Когда вообще не стало хватать денег, я начала занимать у людей под проценты. Когда не смогла отдать деньги одной женщине, она подала на меня в суд. Теперь мне предъявляют статью 159, часть 3 Уголовного кодекса [«Мошенничество», лишение свободы до 6 лет]. С мужем развелись, вся жизнь под откос».
По подсчетам Объединенного кредитного бюро, порядка 8 млн россиян являются потенциальными банкротами.
Взгляд банкиров
На рост неплатежей по кредитам банки пока отвечают мягко: сокращают кредитование граждан с высокой долговой нагрузкой и неидеальной кредитной историей, сообщил Алексей Волков, директор по маркетингу НБКИ.
В среднем, россияне отдают по кредитам 25% зарплаты. Тогда как банки, как правило, считают, что ежемесячные платежи не должны превышать 35-40% дохода семьи после уплаты налогов и обязательных платежей.
«Показатель текущей долговой нагрузки в целом остается на приемлемом уровне, – пояснил Волков. – Вместе с тем, количество потенциальных банкротов растет достаточно серьезными темпами. Очевидно, что основной причиной такой динамики является продолжающееся снижение реальных доходов граждан, которым все сложнее обслуживать имеющиеся кредитные обязательства».
Что поможет россиянам
«Закредитованность населения достаточно высока», – высказал мнение Марк Гойхман, ведущий аналитик ГК TeleTrade, также отметивший, что проблему долгов не решить без общей стабилизации экономики.
«Ситуация может измениться к лучшему лишь при значимом повышении реальных доходов населения. К сожалению, пока этого не происходит, – объяснил Гойхман. – Хотя вполне вероятно, что по итогам года сокращение доходов граждан остановится».
Взрывной рост уровня закредитованности россиян в 2017 году – при нынешних темпах долговая нагрузка на граждан увеличится к концу года примерно наполовину, побив все исторические рекорды – может оказать пагубное влияние на развитии экономики и человеческого потенциала. Например, обремененные долгами домохозяйства часто не могут позволить себе производить необходимые вложения в образование и здоровье.
Высокая закредитованность также снижает покупательскую способность домохозяйств, что негативно влияет на экономику в целом.