Хорижга ишга юборишни иддао қилган айрим ҳамюртларимиз ноқонуний равишда АҚШ, Канада ва Польша ишга юборишни ваъда қилиб жиноят кўчасига кириб қолмоқдалар.
Давлат хавфсизлик хизматининг Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан вилоят ИИБ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Оқдарё туманида яшовчи шахс танишлари орқали Тайлоқ туманида истиқомат қилувчи икки фуқарони “Ўзбекистон – Испания – Мексика – АҚШ” йўналишида Қўшма Штатларга юбориш эвазига 44 минг АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 40 минг АҚШ доллари олган вақтида ушланган.
ДХХ Жиззах вилояти бўйича бошқармаси ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда Тошкент шаҳрининг Олмазор туманида яшовчи шахс Ғаллаорол туманида истиқомат қилувчи фуқаронинг ишончига кириб, юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали уни Канада давлатига ишга юбориш ва виза ҳужжатларини расмийлаштириб бериш эвазига 15 минг АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 7,5 минг АҚШ доллари олган вақтида қўлга олинган.
Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи МЧЖ раҳбари мансабдор танишлари орқали 3 нафар фуқарони Польша давлатига ишлаш учун юбориш эвазига 5100 АҚШ доллари олган вақтида ДХХ Тошкент шаҳар бўйича бошқармаси ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари томонидан ушланди.
ДХХ Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Бойсун туманида яшовчи шахс Музработ туманида истиқомат қилувчи фуқарони тегишли виза ҳужжатларини расмийлаштириб, Канада давлатига ишга юбориш эвазига 138 млн. сўм олган вақтида ушланди.
Таъкидлаш лозимки, мазкур шахс муқаддам фирибгарлик жинояти содир этганлиги учун жиноий жавобгарликка тортилган бўлсада, ўз хатосидан тўғри хулоса чиқармаган.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Чет элга ишга бориш истагида бўлган фуқароларни эса турли ваъдалар берувчи шахсларнинг алдовига учмаслик, хорижга ишга бориш учун қонуний йўллардан фойдаланишни маслаҳат берамиз.

Некоторые наши соотечественники, утверждающие, что могут отправить на работу за границу нелегально выходят за рамки закона.
В оперативном мероприятии, проведенном сотрудниками Управления Службы государственной безопасности по Самаркандской области совместно с сотрудниками Областной службы внутренней безопасности, житель Акдарьинского района был задержан при требовании 44 тысяч долларов США в обмен на отправку их в США по маршруту «Узбекистан – Испания – Мексика – США» и получении аванса в размере 40 тысяч долларов США.
В оперативном мероприятии, проведенном совместно с сотрудниками Джизакского областного управления Управления государственной безопасности и Управления по борьбе с экономическими преступлениями задержана жительница Алмазарского района г.Ташкента. Она войдя в доверие жителя Галляаральского района, 1990 г.р. и потребовала 15 тысяч долларов США в обмен на отправку его на работу в Канаду и получила 7,5 тысяч долларов США авансом.
Руководитель ООО, работающего в г.Ташкенте, был пойман сотрудниками УВД г.Ташкента и Управления Генеральной прокуратуры при получении 5100 долларов США в обмен на отправку трех граждан на работу в Польшу через своих знакомых.
В ходе оперативно-розыскной акции, проведенной сотрудниками Сурхандарьинского областного управления ГСБ совместно с другими правоохранительными органами, задержан при получении 138 млн. сумов наличными житель Байсунского района, который за отправку в Канаду жителя Музрабатского района.
Следует отметить, что хотя этот человек ранее привлекался к уголовной ответственности за мошенничество, он не сделал правильного вывода из своей ошибки.
В настоящее время в отношении указанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, проводятся следственные действия.
Гражданам, желающим работать за границей, рекомендуется не поддаваться на обман людей, дающих различные обещания, и использовать легальные способы для работы за границей.