Астраханда “Каспий-Евросиё” халқаро тадқиқотлар маркази негизида рус тили халқаро мактаби иш бошлади. Рақамли технологиялар ёрдамида онлайн форматда таҳсил олаётган юздан ортиқ киши унинг тингловчиларига айланди.
Лойиҳага хорижий олий таълим муассасалари талабалари ва рус тилини чет тили сифатида ўргатувчи ўқитувчилар жалб этилган. Бугунги кунга қадар мактаб дунёнинг 22 давлати вакилларини бирлаштирган. Бу ҳақда ТАСС агентлиги хабар бермоқда.
Мактаб ўқувчилари орасида собиқ совет давридаги ҳудудларидан, Каспий бўйи давлатлари, Ливан, Сербия, Таиланд, Вьетнам, Венесуела, Испания, Хитой, Бирлашган Араб Амирликлари, шунингдек, Россия Федерациясининг янги минтақаларидан келган одамлар бор.Улар йиллар давомида рус тилидаги билимлардан деярли маҳрум эдилар.
Лойиҳа Астрахань давлат техника университетининг рус тили кафедраси томонидан қўллаб-қувватланади.
Тренинг давомида талабалар рус тили фанининг энг янги педагогик усуллари билан танишадилар. Шу билан бирга, улар вебинарлар, интерактив маърузалар, тренинглар ва ўқитувчиларнинг маҳорат дарсларида қатнашадилар.
Ўқув курсларини тамомлагандан сўнг уларга ўқув-услубий материаллар тўплами ва махсус сертификатлар берилади.

В Астрахани на базе Центра международных исследований «Каспий — Евразия» начала работать Международная школа русского языка. Ее слушателями стали более ста человек, проходящих обучение с помощью цифровых технологий в онлайн формате.
В проекте участвуют учащиеся иностранных высших учебных заведений и педагоги, преподающие русский язык в качестве иностранного. На сегодняшний день школа объединила представителей 22 стран мира. Об этом сообщает агентство ТАСС.
Среди слушателей школы — выходцы с постсоветского пространства, из прикаспийских государств, Ливана, Сербии, Таиланда, Вьетнама, Венесуэлы, Испании, Китая, Объединенных Арабских Эмиратов, а также новых регионов Российской Федерации, которые годами были практически лишены доступа ко всему, что имеет отношение к русистике. Поддержку проекту оказывает кафедра русского языка Астраханского государственного технического университета.
В ходе обучения слушатели знакомятся с новейшими педагогическими методиками в сфере русистики. При этом они участвуют в вебинарах, интерактивных лекциях, тренингах и учительских мастер-классах. Закончив обучение, они получат набор методических материалов и специальные сертификаты.