Маълумки, жорий йилнинг 5 июнь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Қатар фуқаролари учун визасиз режим жорий этиш тўғрисидаги фармонни имзолаган эди.
Ҳужжатга кўра, Қатар фуқаролари Ўзбекистонга кирган кундан бошлаб 30 кун давомида визасиз қолиши мумкин.
Худди ўша куни Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний давлат ташрифи билан Ўзбекистонга келган эди.
Қатар давлатининг электрон виза беришга оид порталида визасиз ушбу давлатга келиши мумкин бўлган давлатлар қаторига Ўзбекистон ҳам киритилди.
Мазкур давлатларнинг фуқароларидан виза мажбурияти қоидалари талаб қилинмайди. Ўзбекистонликлар амал қилиш муддати олти ойдан кам бўлмаган “загран” паспорт ҳамда қайтиш чиптаси билан визасиз саёҳат қилишлари мумкин.
Шунингдек, МДҲ давлатларидан Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Россия рўйхатда бор.
Қўшниларимиз Тожикистон, Қирғизистон ва Туркманистон фуқаролари учун мамлакатга киришда 100 Қатар риёли қийматида виза тўлови кўзда тутилган.

Известно, что 5 июня текущего года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ о введении безвизового режима для граждан Катара.
Согласно документу, граждане Катара могут находиться без визы в течение 30 дней со дня въезда в Узбекистан.
В тот же день Эмир Катара Шейх Тамим бен Хамад Аль Тани прибыл в Узбекистан с государственным визитом.
На портале электронных виз государства Катар Узбекистан был включен в число стран, граждане которых могут приехать в эту страну без визы.
Граждане этих стран могут путешествовать без визы, предъявив действительный паспорт со сроком действия не менее шести месяцев и подтвержденный рейс и обратный билет.
Страны СНГ Азербайджан, Белоруссия, Казахстан и Россия тоже включены в список стран, куда можно въехать в Катар без визы.
Для граждан наших соседей Таджикистана, Кыргызстана и Туркменистана при въезде в страну предусмотрен визовый сбор в размере 100 катарских риалов.