Август ойининг уч ҳафтаси давомида “Lada Ижевск” корхонасида 1900 нафарга яқин ишчи бўшатилган. Корхона қайта ташкил этилгач, ўзбекистонлик ишчилар айнан шу ерда меҳнат қилишлари мумкин.
“АвтоВАЗ” корхонасига 500 нафар ўзбекистонликни ишга жалб қилиш тўғрисидаги келишувга Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги вакилларининг компания раҳбари билан учрашувида эришилди.
Россиянинг “АвтоВАЗ” корхонаси Ўзбекистондан 500 нафар малакали мутахассисни иш билан таъминлай олади. Бу ҳақда Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги матбуот хизмати хабар берди.
Бундай келишувга агентлик вакили ва компания раҳбарияти ўртасидаги учрашувда эришилди. Маълумки, ўзбекистонлик ишчилар автомобиль қисмларини йиғиш ишларига жалб этилдилар.
Компания раҳбари Максим Соколовнинг айтишича, энг оғир, инқирозли кунлар ортда қолди. Оғир вазиятдан чиқишнинг асосий ечими давлатнинг “АвтоВАЗ”нинг асосий акциядори сифатида қайтиши бўлди.
Август ойининг уч ҳафтаси давомида “Lada Ижевск” корхонасида 1900 нафарга яқин ишчи бўшатилган. Корхона қайта ташкил этилгач, ўзбекистонлик ишчилар айнан шу ерда меҳнат қилишлари мумкин. Бу ерда “АвтоВАЗ”нинг асосий участкалари учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқарилиши режалаштирилмоқда.
Мазкур компанияда “Lada Largus”нинг электр версиясини ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, 28 август куни “АвтоВАЗ” учта моделни — Granta, Niva Legend ва Niva Travel русумли автомобилларнинг серияли ишлаб чиқаришини йўлга қўйди

Возможно, что узбекистанцы будут работать на предприятии “Lada Ижевск”, откуда за три недели августа уволились около 1,9 тысячи работников.
Данное соглашение было достигнуто в ходе встречи представителей Агентства по внешней трудовой миграции с руководством “АвтоВАЗ”а.
На российском предприятии “АвтоВАЗ” смогут работать 500 квалифицированных специалистов из Узбекистана. Об этом сообщает пресс-служба Агентства по внешней трудовой миграции.
Данное соглашение было достигнуто в ходе встречи представителя агентства с руководством компании. Стороны подписали соответствующий пакет документов.
Известно, что узбекистанские специалисты будут привлекаться на линию сборки деталей легковых автомобилей. Глава компании Максим Соколов сообщил, что самые сложные кризисные моменты предприятия остались позади. Ключевым решением в этих условиях стало возвращение государства в качестве основного акционера “АвтоВАЗ”а.
Возможно, что узбекистанцы будут работать на предприятии “Lada Ижевск”, откуда за три недели августа уволились около 1,9 тысячи работников. После реорганизации на этом предприятии планируют наладить выпуск комплектующих для основной площадки “АвтоВАЗ”а. Также здесь будет выпускаться электрическая версия Lada Largus.
Напомним, что 28 августа “АвтоВАЗ” возобновил серийный выпуск трех моделей: Granta, Niva Legend и Niva Travel.