Чегарачилар Оренбург вилоятида “Маштаково” назорат-ўтказиш пунктида автомобиль юкхонасида Россия Федерациясига кириб келаётган эркакни аниқлади.
Эркак сумкалар остига яшириниб олганди, бироқ бу бўлим ходимларига қонунни бузган шахсни аниқлашга халақит бермаган. Бу ҳақда “Оренбург” газетаси Россия Федерал хавфсизлик хизматининг (ФСБ) Оренбург вилоятидаги чегара бошқармасига таяниб хабар бермоқда.
Чет эл фуқароси аввал ҳам Россияга бир марта кирган, аммо миграция қонунларини бузган ва 2026 йилгача мамлакатга қайтиш тақиқланган ҳолда депортация қилинган.
Мигрант Россияга қайтишни жуда хоҳлаган ва  бунинг учун махсус схемани ўйлаб топганди. У машина юкхонасида кўзлаган жойига етиб олишни режалаштирган. Бунинг учун ўзига ёрдам берувчиларга пул ваъда қилган. Эътиборлиси, мигрантни автомашинада ноқонуний равишда чегарадан олиб ўтишга рози бўлган ҳайдовчи ҳам хориж фуқароси бўлган.
Мазкур воқеа юзасидан иккита жиноий иш қўзғатилди: ҳайдовчи “Ноқонуний миграцияни ташкил этиш” моддаси бўйича жавобгарликка тортилади, машина юкхонасидаги “саёҳатчи”нинг ўзи “Россия Федерацияси давлат чегарасини ноқонуний кесиб ўтишга уриниш” моддаси бўйича қонун олдида жавоб беради.
Ҳайдовчига нисбатан “Ноқонуний миграцияни ташкил этиш” моддаси билан жиноят иши қўзғатилган.
Суд қарорига кўра мигрантни Ватанига чиқариб юбориш ва депортация қилиш жавобгарнинг Россия чегарасини беш йилгача кесиб ўтишига тақиқ қўяди.
Уларга қарши Россияга киришга тақиқ бор-йўқлигини билиш учун мигрантлар Ички ишлар вазирлигининг расмий сайтига кириб, маълумот олишлари мумкин.
Мамлакатдан чиқариб юбориш Россия Федерацияси қонунларини бузганлик учун жазо ҳисобланади. Мигрантлар рухсатномалар муддати тугагандан сўнг, “ВНЖ”, “РВП”, патент муддатлари тугаб,   ишлаш учун рухсатнома, қочоқ мақоми муддати ўз кучини йўқотганда ва Россия Федерацияси ҳудудида ноқонуний бўлиш  ҳолатлари учун депортация қилиниши мумкин.
Мамлакатни ўзи мустақил равишда тарк этган мигрант кейинроқ қайтиши мумкин бўлади. Миграция тўғрисидаги қонунни такроран бузиш Россияга киришни тўлиқ тақиқлашгача бўлган чораларни кўришга олиб келади.

Пограничники обнаружили мужчину в машине, въезжающей в РФ в Оренбургской области на пункте пропуска Маштаково.
Мужчина спрятался под сумками, но это не помешало сотрудникам ведомства выявить нарушителя закона. Об этом пишет газета «Оренбуржье» со ссылкой на Пограничное управление ФСБ России по Оренбургской области.
Иностранный гражданин уже однажды въезжал в Россию, но нарушил миграционное законодательство и был депортирован с запретом на возврат в страну до 2026 года.
Мигрант очень хотел вернуться и придумал схему: проезд в багажнике машины. Своим помощникам он пообещал за это гонорар. Примечательно, что водителем, который согласился провести мигранта в машине через границу нелегально, также был иностранный гражданин.
Возбуждено два уголовных дела: водитель пойдет под суд по статье «Организация незаконной миграции», сам путешественник в багажнике ответит перед законом по статье «Покушение на незаконное пересечение Государственной границы Российской Федерации». В отношении водителя возбуждено уголовное дело по статье «Организация незаконной миграции».
Выдворение и депортация грозит запретом на пересечение российской границы на пять лет. Узнать о том, есть ли в отношении них запрет на въезд в Россию, мигранты могут на официальном сайте МВД.
Выдворение считается наказанием за нарушение законов РФ. Депортировать могут за случаи задержки в России после окончания срока разрешительных документов, после аннуляции ВНЖ, РВП, патента, разрешения на работу, утрату статуса беженца и незаконное нахождение в пределах РФ.
Мигрант, покинувший страну самостоятельно, сможет позже вернуться. Повторное нарушение закона о миграции повлечет усиление ограничений вплоть до полного запрета на въезд в Россию.