Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири, генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов бошчилигидаги делегация Бирлашган Араб Амирликлари Ички ишлар вазирлиги билан ҳамкорлик алоқаларини ривожлантиришга доир масалаларни муҳокама қилиш мақсадида мазкур мамлакатга ташриф буюрди.
Абу-Даби шаҳрида БАА Бош вазири ўринбосари — Ички ишлар вазири генерал-лейтенант Шайх Сайф бин Зоид Ол Наҳаён билан бўлиб ўтган учрашувда томонлар ўзаро амалий ҳамкорликнинг долзарб масалалари, хусусан, трансмиллий уюшган жиноятчилик, терроризм, экстремизм, одам савдоси ва кибержиноятларга қарши биргаликда курашиш, мазкур йўналишларда ходимларнинг малакасини ошириш ва ўзаро тажриба алмашишни муҳокама қилдилар ҳамда истиқболдаги режаларни белгилаб олдилар.
Ташриф доирасида “Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Бирлашган Араб Амирликлари Ҳукумати ўртасида ҳайдовчилик гувоҳномаларини ўзаро тан олиш ва алмашиш тўғрисида”ги Англашув меморандуми икки давлат ички ишлар вазирлари томонидан имзоланди.
Мазкур Англашув меморандумининг кучга кириши билан ҳар икки давлат фуқаролари ўзларининг миллий ҳайдовчилик гувоҳномалари билан иккинчи томон давлатининг ҳудудига ташриф буюрган даврда (узоқ муддатга яшаш учун келганлар бундан мустасно) транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқига эга бўладилар.
Шунингдек, БАА резиденти бўлган (узоқ муддат яшаш ҳуқуқини олганлар) миллий ҳайдовчилик гувоҳномасига эга Ўзбекистон фуқаролари эса Амирликлар ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш вақтида тегишли назарий ва амалий синовларни топширишдан озод қилиниши кўзда тутилган.

Делегация во главе с министром внутренних дел генерал-лейтенантом Пулатом Бобожоновым посетила Объединенные Арабские Эмираты с целью обсуждения вопросов, связанных с развитием отношений сотрудничества с МВД.
На встрече с заместителем премьер-министра ОАЭ – министром внутренних дел генерал-лейтенантом шейхом Саифом бен Заидом Аль Нахайяном в Абу-Даби стороны обсудили текущие вопросы взаимного практического сотрудничества, в частности, совместной борьбы с транснациональной организованной преступностью, терроризмом, экстремизмом, торговлей людьми и киберпреступностью, обучения сотрудников в этих сферах и обмена взаимным опытом, а также определили планы на будущее.
В рамках визита министрами внутренних дел двух стран был подписан Меморандум о взаимопонимании «О взаимном признании и обмене водительских удостоверений между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Объединенных Арабских Эмиратов».
С вступлением в силу настоящего Меморандума о взаимопонимании граждане обеих стран получат право управлять транспортными средствами при наличии национальных водительских прав во время посещения территории другой страны (за исключением тех, кто приезжает на долгосрочное проживание).
Также предусмотрено, что граждане Узбекистана, являющиеся резидентами ОАЭ (получившие право долгосрочного проживания) и имеющие национальное водительское удостоверение, будут освобождены от сдачи соответствующих теоретических и практических тестов на момент получения водительские права данной страны.