Бу ҳақда РФ Тергов қўмитаси раиси Александр Бастрикин РИА Новости агентлигига берган интервюсида маълум қилган.
Бундан ташқари, РФ ИC раҳбари чет элликлар томонидан содир этилган жиноятларнинг ўсиш динамикаси секинлашганини таъкидлади. Шу билан бирга, Россия Федерациясига келиш ва қолаётган муҳожирлар сонининг ўсиш суръати пасайиши даргумон.
Россия Федерациясида мигрантларнинг сонининг ошишини ҳисобга олсак, жиноятларнинг сони ҳам ошишини тахмин қилиш қийин эмас. Ва бу хорижликлар орасида жиноятчиликнинг кўпайиши ҳақидаги баёнотларга сабаб бўлади. Бироқ, бундай ҳисоб-китоблар ишончли асосга эга бўлмайди.
Шу билан бирга, РИА Новости хабарида, шунингдек, хорижликлар томонидан содир этилган жиноятлар бўйича 2,2 мингдан ортиқ иш, шунингдек, миграция соҳасида жиноят содир этган мансабдор шахсларга нисбатан 97 та жиноий иш судларга ўтказилганига аниқлик киритилади. Бироқ, бунчалик кўп ҳолатлар тўпланган вақт ҳақида ҳеч қандай баёнот берилмаган.
Тақдим этилган маълумотлардан аниқланиши мумкин бўлган ягона боғлиқлик шундан иборатки, “соядан чиқарилган” 2 миллион муҳожир учун судга 2,2 минг иш олиб борилган. Бундан биз шартли фоизни олишимиз мумкин, у 0,11 га тенг бўлади. Аммо объективроқ маълумотга эга бўлиш учун ушбу 2,2 минг ишда қанча айбланувчи иштирок этганини билиш керак.
Шунингдек, Бастрикиннинг айтишича, ўтган йилнинг октябр ойидан бери Россия фуқаролигига қабул қилинганлар орасидан 8 минг киши ҳарбий рўйхатга олинган. Уларнинг 2,6 минг нафари ҳарбий ёшдагилар, қолганлари ёши каттароқдир. Шу билан бирга, 1,4 минг киши ҳарбий хизматга жўнаб кетган ва 1,6 минг “янги россияликлар” шартнома тузган.

Такое заявление председатель СК РФ Александр Бастрыкин в интервью РИА Новости. Что означает выражение «выведено из тени», в сообщении РИА Новости, к сожалению, не уточняется.
Кроме того, глава СК РФ отметил, что динамика прироста преступлений, совершаемых иностранцами, замедлилась. При этом вряд ли замедлились темпы увеличения численности мигрантов, приезжающих и находящихся на территории РФ.
В противном случае с учетом увеличения абсолютного значения мигрантов в РФ не трудно спрогнозировать, что и абсолютное количество преступлений будет расти. И это будет давать повод для заявлений о росте преступности среди иностранцев. Однако, такие подсчеты не будут иметь под собой надежного основания.
При этом в сообщении РИА Новости также уточняется, что в суды передано более 2,2 тыс. дел о преступлениях, совершенных иностранцами, а также 97 уголовных дел в отношении должностных лиц, совершивших преступления в миграционной сфере. Однако не была сделана оговорка, за какой промежуток время было накоплено такое количество дел.
Единственно, какую привязку можно было сделать из представленной информации, так это то, что на 2 млн мигрантов, «выведенных из тени», приходится 2,2 тыс. дел, переданных в суд. Из этого можно вывести условный процент, который будет равняться 0,11. Но для получения более объективной информации необходимо знать, какое количество фигурантов подразумевается в указанных 2,2 тыс. дел.
Также председатель СК РФ рассказал, что с октября прошлого года на воинский учет было поставлено 8 тыс. лиц из числа принятых в гражданство РФ. 2,6 тыс. из них — призывного возраста, остальные — старше. При этом 1,4 тыс. пошли служить в рамках призыва, а 1,6 тыс. «новых россиян» заключили контракты.