Вазир ўринбосари қирғизистонлик мигрантларнинг ҳуқуқлари бузилишидан хавотир билдирди.
Россия Давлат Думасининг МДҲ ишлари, Евроосиё интеграцияси ва ватандошлар билан алоқалар ҳамда Халқаро ишлар, мудофаа ва хавфсизлик қўмитаси Қирғизистон парламентининг миграция қўмитаси билан қўшма йиғилиш ўтказди. Ундаги асосий мавзуларидан бири қирғизистонлик меҳнат муҳожирларининг ҳуқуқий ҳолати ва ижтимоий-иқтисодий ҳолати масалалари  бўлди. Қирғизистон томони вакиллари Россияга ишлаш учун кетган ўз фуқароларининг ижтимоий таъминотини яхшилаш бўйича қатор чора-тадбирларни таклиф қилишди.
Қирғизистон меҳнат, ижтимоий ҳимоя ва миграция вазири ўринбосари Нурдоолот Базарбоев сўнгги йилларда миграция сиёсати соҳасида томонлар амалга оширган қатор муҳим қадамларни қайд этди. У, хусусан, Қирғизистонда Россия Федерациясига жўнаб кетишда бир қатор процессуал масалаларни ўз ватанида ҳал қилиш, шунингдек, келгусидаги ишлар ҳақида кўпроқ маълумот олиш имконини берувчи миграция марказларини ташкил этиш тўғрисидаги қарорни эслатиб ўтди.
Шу билан бирга, у Қирғизистон фуқароларининг салмоқли қисми ҳамон Россия Федерациясида фуқаролик-ҳуқуқий шартномаларни расмийлаштирмасдан меҳнат қилаётгани, бу эса мигрантлар ҳуқуқларининг бузилишига олиб келаётганидан хавотир билдирди. Унинг сўзларига кўра, 2023 йил бошидан буён Қирғизистон Меҳнат вазирлигининг Россия Федерациясидаги ваколатхонасига 670 нафар фуқародан иш ҳақи тўланмаётгани юзасидан 214 та мурожаат келиб тушган. Шу вақт ичида ваколатхона 157 мигрантга 11 миллион рублдан ортиқ тўловларни олишга ёрдам берди. Шу муносабат билан Базарбоев Россия Ижтимоий жамғармасига фуқароларнинг суғурта тўловларини тўланмаётгани  ҳақидаги шикоятларини кўриб чиқишда ёрдам сўраб мурожаат қилди.
Ўз навбатида, Қирғизистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Алмаз Имангазиев меҳнат муҳожирларининг оила аъзолари учун мажбурий тиббий суғурта полисларини олиш масаласини ҳал қилишни фаоллаштиришни сўради. Бундан ташқари, у 6 ёшдан 14 ёшгача бўлган болалар учун мажбурий бармоқ изларини олиш ёшини оширишни таклиф қилди. Шунингдек, у мигрантларга нисбатан такрорий маъмурий ҳуқуқбузарликлар учун жазо чораларини юмшатиш масаласини кўриб чиқишга чақирди.

Замминистра выразил обеспокоенность нарушением прав кыргызских мигрантов.
Вопросы правового статуса и социально-экономического положения киргизских трудовых мигрантов были одной из тем четвертого совместного заседания комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками и комитета по международным делам, обороне, безопасности и миграции парламента Киргизии. Представители киргизской стороны предложили ряд шагов по повышению социальной защищенности своих граждан, выехавших на работу в Россию.
Заместитель министра труда, социального обеспечения и миграции Киргизии Нурдоолот Базарбаев отметил ряд важных шагов, которые предприняли в последние годы стороны в сфере миграционной политики. Он упомянул, в частности, решение о создании миграционных центров в Киргизии, которые дают возможность при выезде в РФ уже на родине решить ряд процедурных вопросов, а также больше узнать о будущей работе.
Вместе с тем он выразил озабоченность тем, что значительная часть граждан Киргизии по-прежнему работает в РФ без оформления гражданско-правовых договоров, что приводит к нарушению прав мигрантов. Так, по его словам, в представительство Минтруда Киргизии в РФ только с начала 2023 года поступило 214 обращений от 670 граждан с жалобами на невыплату заработной платы. Представительство за это время помогло 157 мигрантам получить полагающиеся им выплаты на сумму свыше 11 млн рублей. В связи с этим Базарбаев обратился к Социальному фонду России с просьбой о содействии в рассмотрении жалоб граждан на невыплату страховых платежей.
В свою очередь замглавы МИД Киргизии Алмаз Имангазиев обратился с просьбой активизировать решение вопроса о получении полисов обязательного медицинского страхования членами семей трудовых мигрантов. Кроме того, он предложил повысить возраст обязательной дактилоскопии для детей с 6 до 14 лет. Он также призвал рассмотреть вопрос о смягчении санкций за повторные административные нарушения для мигрантов.