Украинага чегарадош ҳудуддаги Россиянинг Курск давлат тиббиёт университетида ўқиётган ўзбекистонлик талабалар ўқишни кўчиришни сўраб Шавкат Мирзиёевга мурожаат қилди. Ўзбекистон элчихонаси дипломатлари вазиятни ўрганиш ва мавжуд муаммоларни ҳал қилиш мақсадида Курск вилоятига жўнаб кетди.
11 октябрь куни ижтимоий тармоқларда Курск вилоятида таҳсил олувчи бир гуруҳ ўзбекистонлик талабалар Шавкат Мирзиёевга мурожаат йўллади, видео тармоқларда тарқалди.
Уларнинг сўзларига кўра, Россиянинг Курск вилояти Украинанинг Суми шаҳри билан чегарадош ҳисобланганлиги боис, «махсус операция»нинг таъсири талабалар ўқиётган ҳудудга ҳам сезилмоқда.
«Тёткино [аҳолия яшаш пунктига] кунда ва кун ора снарядлар келиб тушмоқда. Ундан ёмони, биздан 30 км узоқда жойлашган Курск атом станциясига шу пайтгача 3 марта теракт содир этилди. Қўшни Белгородда ахолининг асосий қисми эвакуация қилиниб, ўқишлар онлайн тарзга ўтказилди», — дейди талабалардан бири.
Шунингдек, жорий йилнинг март ойида, ҳали вазият барқарор бўлган пайтда Қозоғистон талабаларининг ўқишларини ўз давлатига кўчириб олиб кетганини ҳам айтиб ўтди.
«Ҳурматли Шавкат Мирзиёев, бизни ўқишимизни Ўзбекистондаги тиббиёт олийгоҳларига кўчиришингизни илтимос қиламиз», — дейилади мурожаат сўнггида.
Ҳолат юзасидан Ташқи ишлар вазирлиги муносабат билдириб, Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси дипломатлари вазиятни ўрганиш ва мавжуд муаммоларни ҳал қилиш мақсадида Курск вилоятига жўнаб кетганини маълум қилди.

Студенты-медики, которые учатся в России в граничащем с Украиной Курске, обратились к президенту Шавкату Мирзиёеву с просьбой перевести их на обучение в медвузы Узбекистана. Дипломаты посольства Узбекистана выехали в Курскую область для изучения ситуации и решения проблем.
Группа студентов из Узбекистана, обучающихся в Курском государственном медицинском университете в России, распространила в социальных сетях видеообращение к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
По их словам, поскольку Курская область граничит с Сумской областью Украины, эффект «спецоперации» ощущается и в районе, где учатся студенты.
“Снаряды попадают в Тёткино каждый день. Что ещё хуже, Курская атомная электростанция, которая находится в 30 км от нас, уже трижды подвергалась атаке”,  — сообщил один из студентов.
Он также отметил, что в соседнем Белгороде большую часть населения эвакуировали, а учебу перевели в онлайн.
Кроме того, студент упомянул, что в марте, «когда ситуация ещё была стабильной», Казахстан вернул своих студентов на учёбу домой.
«Уважаемый Шавкат Мирзиёев, просим вас перевести нашу учёбу в медицинские вузы Узбекистана», — призвали студенты.
Министерство иностранных дел Узбекистана вечером во вторник сообщило, что дипломаты посольства Узбекистана в России выехали в Курскую область «для изучения ситуации и решения имеющихся проблем».