Россия Ички ишлар вазирлигининг Челябинск вилояти бўйича бош бошқармаси бошлиғи Михаил Скоков полициянинг 2022 йилдаги фаолияти натижалари ҳақида гапирди.
Вилоят Қонунчилик палатаси мажлисида маъруза қилган М.Скокин хорижликлар ўртасидаги жиноятчилик мавзусига алоҳида эътибор қаратди.
Полиция миграция қонунларини бузганлик учун мингга яқин жиноий иш очган. Тахминан шунча чет эллик фуқароларнинг Россия Федерациясига кириши тақиқланган.
Вилоятдан 1217 нафар чет эллик фуқаро чиқариб юборилди, бу 2021 йилга нисбатан 3 баробар кўпдир. Депортация ҳақида 142 та қарор қабул қилинган.
“Ўтган йил якунларига кўра, чет элликлар томонидан жиноий ҳаракатлар кучайганини қайд этмоқдамиз. Ноқонуний хатти-ҳаракатларнинг сезиларли даражада кўпайиши гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланиши билан боғлиқ. Департамент томонидан гиёҳванд моддалар савдосига қарши курашиш бўйича мақсадли олиб борилаётган ишлар ўз самарасини бермоқда.
Бир ярим минг гиёҳвандлик бўйича жиноятларни содир этган 270 нафардан ортиқ хорижлик аниқланди. 2021 йилнинг шу даврига нисбатан бу  207 фоиз кўп ҳолат. Бундан ташқари, аниқланган шахслар сони Урал [федерал] округида фош этилган жиноятчиларнинг ярмидан кўпини ташкил этади”, — деди Михаил Скоков.
Хорижлик фуқаролардан 250 кг дан ортиқ гиёҳвандлик воситалари мусодара қилинди, тақиқланган моддалар  2021 йилга нисбатан қарийб 4 баробар кўпдир. Вилоятда мусодара қилинган гиёҳвандлик воситалари умумий миқдори бўлган  400 кг нинг 60%ни,  ташкил этди.
Натижада, Челябинск вилояти гиёҳванд моддалар билан боғлиқ жиноятлар сони бўйича Россияда учинчи, Урал федерал округида эса биринчи ўринда туради, деб хабар беради Еanews.ru.

Глава ГУ МВД России по Челябинской области Михаил Скоков рассказал об итогах работы полиции в 2022 году.
С докладом он выступил на заседании Законодательного собрания региона. Особое внимание уделил теме преступности среди иностранцев.
Полицейские возбудили около тысячи уголовных дел за нарушения миграционного законодательства. Примерно стольким же иностранцам запретили въезд в РФ. Из региона выдворили 1 217 граждан, что в три раза больше, чем в 2021 году. Принято 142 решения о депортации.
«По итогам прошлого года отмечаем активизацию криминальных проявлений со стороны иностранцев. Значительный прирост противоправных деяний объясняется целенаправленно проводимой работой по борьбе с незаконным оборотом наркотиков. Выявлено более 270 иностранцев, совершивших полторы тысячи наркопреступлений. Если сравнить с аналогичным периодом прошлого года, это плюс 207 %, причем, количество выявленных лиц составляет более половины от всех выявленных в Уральском [федеральном] округе», – рассказал Михаил Скоков.
У иностранцев изъяли более 250 кг наркотиков, что почти в четыре раза больше предыдущего года. Это 60 % от всего объема изъятых веществ – более 400 кг. В итоге Челябинская область занимает третье место в России по числу выявленных наркопреступлений и первое место в УрФО, соощает Еanews.ru.