Полиция ФСБ ва Россия гвардияси ОМОН бўлинмалари кўмагида текширган чет эл фуқароларининг  беш нафари Россия миграция қонунчилигини бузгани аниқланган. Россия фуқаролигини олган 13 нафар хорижлик ҳарбий комиссариатда рўйхатдан ўтмаган. Энди улар чақирув қоғози асосида “военкомат”ларга келишлари шарт қилинди.
Челябинскдаги йирик бозорларда муҳожирларга қарши мунтазам рейдлар ўтказилади.
Ҳозирда мигрантларни ноқонуний ёллаган иш берувчилар аниқланмоқда. Ноқонуний ишлаётган ҳар бир чет эллик учун иш берувчилар 800 минг рублгача жаримага тортилади ёки 90 кунгача фаолиятини маъмурий тўхтатиб туради.
Полиция, шунингдек, Россия фуқаролигини олган, аммо ҳали ҳарбий рўйхатдан ўтмаган 13 нафар хорижликни аниқлаган. Уларга ҳам ҳарбий комиссариатга чақирув қоғози берилган.
Россия Ички ишлар вазирлиги жорий йилда ўтказилган “Нелегал-2023” операцияси доирасида ўн беш мингга яқин ноқонуний мигрант Россия Федерациясидан депортация қилингани ҳақида хабар берган эди. У хорижий фуқароларга нисбатан мамлакатдан “выдворение” ёки депортация бўйича 15 мингга яқин қарор қабул қилинганини айтган.

Полиция при поддержке ФСБ и ОМОНа Росгвардии проверила более 40 иностранных граждан. Пятеро из них нарушили миграционное законодательство России. 13 иностранцев, получивших российское гражданство, не торопились регистрироваться в военкоматах, теперь они обязаны явиться для постановки на воинский учет по врученным повесткам.
На крупных рынках Челябинска проходят очередные облавы на мигрантов.
Сейчас устанавливаются работодатели, которые незаконно привлекли мигрантов. За каждого нелегально работающего иностранца работодателям грозит до 800 тысяч рублей штрафа или административное приостановление деятельности до 90 суток.
Также полиция выявила 13 иностранцев, получивших российское гражданство, но до сих пор не вставших на воинский учет. Им вручены повестки для явки в военкоматы.
В МВД России сообщили, что около пятнадцати тысяч нелегальных мигрантов были депортированы из РФ в рамках операции «Нелегал-2023» в этом году. Принято около 15 тысяч решений о “выдворении” или депортации иностранных граждан.