Чет элликлар учун Россия Федерациясининг айрим ҳудудларида ер сотиб олиш учун чекловлар мавжуд. Маълумотни Россия Федерацияси Ер кодексининг 15-моддаси 3-бандида топиш мумкин. Масалан, чет эл фуқароларига чегара ҳудудларида ёндош ерлари бўлган ер ва кўчмас мулк сотиб олиш тақиқланади. Уларнинг рўйхати РФ Президентининг 2011 йил 9 январдаги “Чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахслар ва хорижий юридик шахслар ер участкаларига эгалик қилишлари мумкин бўлмаган чегарадош ҳудудлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисида”ги 26-сон қарорида келтирилган.
Тақиқ денгиз портлари ва қишлоқ хўжалиги ерлари ҳудудларига ҳам тегишли (2007 йил 8 ноябрдаги 261-ФЗ Федерал қонунининг 28-моддаси 2-банди). Бундан ташқари, хорижликларга махсус тартиб ўрнатилган шаҳарларда кўчмас мулк сотиб олиш тақиқланади. “Ёпиқ маъмурий-ҳудудий бирлик тўғрисида” ги қонуннинг 8-моддаси нафақат чет элликлар, балки тегишли ҳудуд билан боғлиқ бўлмаган Россия Федерацияси фуқаролари учун ҳам чекловларни белгилайди.
“Россия Федерациясидаги хорижий фуқароларнинг ҳуқуқий ҳолати тўғрисида” Федерал қонуни ер участкасини сотиб олишда чет эл фуқаросининг шахсини тасдиқловчи ҳужжатларга қўйиладиган талабларни ўз ичига олади.
Уларнинг рўйхати қуйидагича:
• Миллий паспорт. Паспортнинг нотариус томонидан тасдиқланган рус тилига таржимаси. Агар таржима ўз мамлакатингизда амалга оширилган бўлса ва у ерда нотариал тасдиқланган бўлса, апостил қўйиш талаб қилинади.
• Россия Федерацияси ҳудудида бўлиш қонунийлигини тасдиқловчи ҳужжат: виза, шу жумладан туристик миграция картаси, РВП, ВНЖ.

Существуют ограничения для иностранцев на приобретение земельных участков в определенных регионах РФ. Информацию можно найти в п.3 Статьи 15 Земельного кодекса РФ. Например, иностранным гражданам запрещено покупать землю и недвижимость с прилегающей землей на приграничных территориях. Перечень их содержится в Указе Президента №26 «Об утверждении перечня приграничных территорий, на которых иностранные граждане, лица без гражданства и иностранные юридические лица не могут обладать на праве собственности земельными участками» от 9 января 2011 года.
Запрет также касается территорий морских портов и земель сельскохозяйственного назначения (п.2 ст.28 ФЗ от 08 ноября 2007 года N 261-ФЗ). Кроме того, иностранцам запрещено покупать недвижимость в городах, где установлен спецрежим. Статья 8 закона «О закрытом административно-территориальном образовании» устанавливает ограничение не только для иностранцев, но и для граждан РФ, не имеющих отношения к соответствующей территории.
ФЗ «О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации» содержит требования к документам, удостоверяющим личность иностранного гражданина при совершении сделки. Их список таков:
• Национальный паспорт. Перевод паспорта на русский язык, заверенный нотариально. Если перевод сделан в своей стране и там же нотариально заверен, то нужен апостиль.
• Документ, подтверждающий законность пребывания на территории РФ: виза, в том числе, и туристическая, миграционная карта, разрешение на временное проживание вид на жительство (ВНЖ)