Ноқонуний муҳожирлар АҚШ чегарасини кесиб ўтишни кутиш вақтида вақтинчалик бошпаналарга жойлаштирилган.
CNN телекомпаниясининг хабарига кўра, 155 000 муҳожир Мексика ҳудудидан АҚШга киришни кутмоқда.
Мексиканинг АҚШ билан чегарага яқин жойлашган шимолий штатларига 155 минг муҳожир ёпирилган. Ноқонуний муҳожирлар вақтинчалик бошпана ва кўчаларда жойлашиб олган.
Бугун, 11 май куни АҚШнинг собиқ президенти Доналд Трамп томонидан киритилган “42-бўлим” қонунчилик ҳужжатининг амал қилиш муддати тугайди. Бу COVID-19 кўп тарқалган мамлакатлардан  келган ноқонуний муҳожирларни Қўшма Штатлардан чиқариб юборишга рухсат берар эди.
“42-қисм”нинг тугаши Мексикадан мигрантлар оқими кескин ортишига  олиб келиши кутилмоқда. Куни кеча Пентагон хавфсизликни таъминлаш учун АҚШнинг жанубий чегарасига 1500 нафар аскарини жойлаштириши маълум бўлди.

Нелегалы размещены во временных приютах в ожидании пересечения границы с США.
Северные штаты Мексики, расположенные вблизи границы с Соединенными Штатами, наводнили 155 тысяч мигрантов. Нелегалы разместились во временных приютах и на улицах, сообщает CNN.
Сегодня, 11 мая, заканчивается действие законодательной нормы «Раздел 42», которую ввел предыдущий американский президент Дональд Трамп. Она позволяла высылать из страны нелегалов, приехавших из стран с высоким уровнем заболеваемости COVID-19.
Ожидается, что окончание действия «Раздела 42» приведет к резкому наплыву мигрантов со стороны Мексики. На днях стало известно, что Пентагон разместит 1 500 военнослужащих на южной границе США, чтобы обеспечить безопасность.