Россияда қурилиш соҳасида ишчилар етарли эмас. «РБК-Недвижимость» ҳисоб-китоблари бўйича, 2022 йил июль ойига нисбатан соҳада резюмелар сони 9 фоизга қисқарган, очиқ бўш иш ўринлари сони эса қарийб 45 фоизга ошган.
Қурилиш соҳаси илгари ҳам кадрлар этишмаслигига дуч келган эди. Муаммо кўпинча чет эл фуқароларини ишлашга жалб қилиш орқали ҳал қилинарди. Улар асосан Марказий Осиё минтақаси давлатларидан ташриф буюрганлар бўлган. Бироқ ҳозирда муҳожирларнинг Россияга бориш қарорига Америка валютасининг курси кучли таъсир кўрсатмоқда. Ҳозирги кунда хорижлик қурувчилар учун ўртача иш ҳақи 300 дан 400 долларгача.
«Капитал Развитие» компанияси раҳбари Тимур Лакеевнинг сўзларига кўра, мамлакатда янги уй-жой қурилиши ҳажми ошган, ишчилар сони эса камайган. Чиқиб кетиш қисман сафарбарлик эълон қилиниши билан бошланди. Ишчиларнинг қарийб 15 фоизи уйларига – Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистонга қайтди.
Шунингдек, «Голос.Девелопмент» раҳбари Сергей Пахомов, қурилишда кадрлар етишмаслигининг учта сабабини айтади. У Россиядаги “демографик чуқурлик”, Марказий Осиё қурилиш ишчиларининг чиқиб кетиши ва маҳаллий мудофаа саноатининг бошқа соҳалардан мутахассисларни олиб қўйишига ишора қилади.

В России на строительных площадках не хватает рабочих рук. Если сравнивать с июлем 2022 года, то число резюме в отрасли упало на 9%, а количество открытых вакансий возросло почти на 45%. Статистикой делится «РБК-Недвижимость».
Ранее строительство уже сталкивалось с недостатком кадров. Проблема чаще всего решалась с помощью привлечения к трудовой деятельности иностранных граждан. Преимущественно это были приезжие из государств Центрально-Азиатского региона. Однако сейчас на решение мигрантов ехать в Россию сильно влияет курс американской валюты. В отрасли среднюю заработную плату для иностранцев определяют в промежутке от 300 до 400 долларов.
По словам главы компании «Капитал Развитие» Тимура Лакеева, в стране увеличились объемы строительства нового жилья при уменьшении числа рабочей силы. Отток начался с объявления частичной мобилизации. Почти 15% работников вернулись домой — в Узбекистан, Таджикистан и Киргизию.
Также, по мнению руководителя «Голос.Девелопмент» Сергея Пахомова, существуют три причины нехватки кадров в строительстве. Он указывает на «демографическую яму» в России, уход рабочих на стройки в Центральной Азии и фактор отечественной оборонной промышленности, которая оттягивает специалистов из других отраслей.