Чегарачилар исириқ олиб ўтаётганларни аэропортдан чиқиш жойида ушлашди. Россияга олиб кириш тақиқланган ўтни олиб келган ўзбекистонликлар 3 йилдан 7 йилгача қамоқ жазосига ҳукм қилиниши мумкин.
Россия божхоначилари Ўзбекистондан 44 кг доривор қуруқ исириқ (гармала) олиб кирилишини тўхтатиб қолишди. Бу ҳақда “Домодедово” аэропорти матбуот хизмати хабар берди.
Маълумотларга кўра, исириқ Самарқанддан Москвага учаётган уч нафар ўзбекистонликнинг юкидан топилган. Россияда тақиқланган ўсимлик Ўзбекистон фуқаролари Домодедово аэропортининг “яшил” йўлагидан ўтганида топилган.
Экспертиза натижаларига кўра, исириқ таркибида Россия Федерациясида муомаласи чекланган гиёҳвандлик моддаси бўлган “гармин” борлиги аниқланди, дейилади хабарда.
Мазкур ҳолат юзасидан Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 229-моддаси 1-қисми (Гиёҳванд моддаларни ЕОИИ божхона чегараси орқали ноқонуний олиб ўтиш) бўйича иш қўзғатилган.
Ўзбекистонликлар 3 йилдан 7 йилгача қамоқ жазосига ҳукм қилиниши мумкин.
Аввал ҳам Россияда бу ўсимликни чегарадан ўтказилишининг олдини олишганди. 2022 йил август ойида чегарачилар Ўзбекистондан келган контейнердан бир тоннадан ортиқ исириқ топишган. Ҳуқуқ-тартибот идоралари гиёҳванд моддалар контрабандаси факти бўйича жиноий иш қўзғатди.

Пограничники нашли запрещённую траву уже на выходе из аэропорта. Узбекистанам может грозить от трех до семи лет лишения свободы.
В России пресекли ввоз 44 кг наркосодержащей сушеной гармалы (исрык) из Узбекистана. Об этом сообщает пресс-служба аэропорта «Домодедово».
Согласно информации, исрык нашли в багаже трех узбекистанцев, которые летели в Москву из Самарканда. Запрещенное в России растение нашли, когда граждане Узбекистана следовали через «зелёный» коридор аэропорта «Домодедово».
По результатам экспертизы установлено, что трава содержит в своем составе гармин — наркотическое средство, оборот которого в Российской Федерации ограничен, — говорится в сообщении.
По данному факту возбуждено дело по части 1 статьи 229 (Незаконное перемещение через таможенную границу ЕАЭС наркотических средств) УК РФ. Узбекистанам может грозить от трех до семи лет лишения свободы.
Ранее в России уже пресекали ввоз данного растения. В августе 2022 года пограничники обнаружили более тонны исрыка в контейнере, прибывшим из Узбекистана.