Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси одам савдосида гумон қилинган аёл Куала-Лумпурдан Тошкентга олиб келингани ҳақида хабар берган.
Малайзия пойтахтидан Тошкентга Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Интерпол Миллий марказий бюроси ходимлари ҳамкорлигида одам савдоси бўйича халқаро қидирувда бўлган ва кўп йиллар ушбу мамлакатда яшириниб юрган жиноятчи олиб келинди. Аёл фирибгарлик йўли билан хорижда яхши маошли ишга жойлаштириб беришни ваъда қилиб, қизларни Малайзияга олиб бориб, ўз шериклари билан жабрланганларнинг паспортларини зўрлик билан олиб, фоҳишалик билан шуғулланишга мажбурлаган.
Гумонланувчи Интерполнинг Тошкент ва Куала-Лумпурдаги Миллий марказий бюролари ўртасидаги ҳамкорликдаги тадбирлар ҳамда тезкор-ахборот кўмаги, шунингдек, Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчихонаси дипломатик миссиясининг бевосита ёрдами натижасида қўлга олинган.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг экстрадиция тўғрисидаги илтимосномаси ижобий кўриб чиқилиши натижасида қидирувда бўлган аёл судда адолат қарор топиши учун Тошкент шаҳригa етказиб олиб келиш мақсадида Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларига топширилган.

Национальное центральное бюро Интерпола в Республике Узбекистан сообщило, что из Куала-Лумпура в Ташкент доставили женщину, подозреваемую в торговле людьми.
Преступница, находившаяся в международном розыске за торговлю людьми и много лет скрывавшаяся в этой стране, была доставлен из столицы Малайзии в Ташкент при содействии Национального центрального бюро Интерпола МВД Республики Узбекистан. Женщина вывозила девушек в Малайзию, обманным путем обещая им высокооплачиваемую работу за границей, забирала паспорта жертв у своих партнеров и принуждала заниматься проституцией.
Подозреваемая задержана в результате совместной операции национальных центральных бюро Интерпола в Ташкенте и Куала-Лумпуре, а также оперативного и информационного обеспечения, а также прямого содействия дипмиссии посольства Узбекистана в Малайзии.
В результате положительного рассмотрения Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан запроса о выдаче разыскиваемая женщина передана правоохранительным органам Узбекистана для доставления ее в город Ташкент для судебного разбирательства.