Вилоят пойтахтидаги бир қанча таълим муассасаларида ўқувчиларнинг тилга мослашуви учун платформалар яратиш режалаштирилган.
Хабаровскда вояга етмаганлар ва уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш комиссиясининг йиғилишида чет эл фуқаролари фарзандларининг ижтимоий мослаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Миграция хизмати вакиллари, ўлка халқлари Ассамблеяси, шаҳар жамоатчилик палатаси, ҳуқуқ-тартибот идоралари ва мактаблар вакиллари шаҳардаги миграция ҳолати, мигрант оилаларининг фарзандларини ижтимоий мослаштириш муаммоларини муҳокама қилди.
Хабаровск маъмуриятининг таъкидлашича, бугунги кунда масъул шахслар олдида турган
Асосий вазифалардан бири чет эллик болаларни таълим жараёнига мослаштиришдир.
Чет эллик болалар- улар яшаётган ва таълим олаётган мамлакатнинг туб аҳолисига қараганда бошқа тил ва маданий жамоага мансуб бўлган, бу мамлакат тилини жуда кам ёки умуман билмайдиган болалар.
— Агар бошқа тил муҳитидан бола мактабгача ёшда бизга келса, у тенгдошлари билан мулоқот қилиб, рус тилини тезда ўзлаштиради. 1-2 синфларда ҳам ўқувчи рус тилида гапиришни тез ўрганади ва келажакда унинг ўқув дастурини ўзлаштириши осонроқ бўлади. 5-синфдан  юқори гурҳларга келган болалар билан бу жараён қийинроқ кечади.
Аммо якуний имтиҳонларни топширишда уларга рус тилида сўзлашувчи ўқувчилар билан бир хил талаблар қўйилади. Шу боис олдимизда чет эллик болалар учун “нулевой” синфлар ташкил этиш, мактабдан ташқари машғулотлар ўтказиш, ўқитувчиларни махсус тайёргарликдан ўтказиш каби бир қатор вазифалар турибди, – дейди шаҳар таълим бошқармаси бошлиғи Татьяна Матвиенкова.
Йиғилишнинг якуний ҳужжатида 15 та умумтаълим мактаблар негизида мигрант оилалар фарзандларини ижтимоий мослаштириш учун сайтлар ташкил этиш, “Халқ ҳунармандчилиги” уюшмаси қошида ижтимоий-маданий ва тилларга мослаштириш марказини ташкил этиш бўйича тегишли топшириқлар берилди. Миллий диаспора вакилларидан кўнгиллиларнинг мослашув жойлари фаолиятини ташкил этиш ва бошқалар режалаштирилди.Бу ҳақда “Dvnovosti.ru” хабар берди.

В нескольких образовательных учреждениях краевой столицы планируется создание площадок по языковой адаптации учащихся.
Проблемы социализации детей иностранных граждан обсудили сегодня во время заседания городской комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав.
Представители правительства миграционной службы, Ассамблеи народов края, Общественной палаты города, правоохранительных органов и школ обсудили вопросы миграционной ситуации на территории города, проблемы социализации детей из семей мигрантов. Одна из главных задач, стоящих сегодня перед ответственными лицами, – адаптация детей-инофонов в образовательном процессе, – отметили в администрации Хабаровска.
Дети-инофоны – это ребята, принадлежащие к иной языковой и культурной общности, чем большинство коренного населения страны, в которой они проживают и получают образование, слабо владеющие языком данной страны или вовсе не говорящие на этом языке.
– Если ребенок из другой языковой среды попадает к нам в дошкольном возрасте, то быстро овладевает навыками русского языка, общаясь со сверстниками в течение дня. В 1-2 классе школьник также быстро учится разговаривать на русском, и ему в дальнейшем легче будет усвоить учебную программу. Сложнее с детьми, которые приходят в школу с 5 по старшие классы. А ведь при сдаче итоговых экзаменов к ним предъявляются такие же требования, как и к русскоязычным ученикам. Поэтому перед нами стоит несколько задач, среди которых создание нулевых классов для детей-инофонов, организация внеурочной деятельности, специальная подготовка учителей, – рассказала Татьяна Матвеенкова, начальник городского управления образования.
В итоговый документ заседания вошли предложения по созданию на базе 15 общеобразовательных учреждений площадок по социализации детей из семей мигрантов, организации Центра социокультурной и языковой адаптации при ДТТ «Народные ремесла», закреплению волонтеров из числа представителей национальных диаспор за организацией деятельности адаптационных площадок и другие. Об этом сообщаеет “Dvnovosti.ru”.