Хамас ўз баёнотида Исроил билан тўрт кунлик сулҳ бўйича келишувга эришганини тасдиқлади, дея хабар беради Ал-Майадин нашри.
Фаластин гуруҳининг айтишича, келишув “қийин ва мураккаб музокаралардан сўнг Қатар ва Мисрнинг қатъий ва юқори баҳоланган саъй-ҳаракатлари туфайли” эришилган.
Шартнома ҳар икки томонда тўрт кунлик оташкесим ва “Ғазо секторининг ҳар бир ҳудудига гуманитар, фавқулодда, тиббий ва ёқилғи ёрдамини олиб кетаётган юзлаб юк машиналарининг” киришини ўз ичига олади.
ХАМАС, эришилган келишувлар доирасида Исроил қамоқхоналаридан “19 ёшдан кичик 50 нафар маҳбус, аёллар ва болаларнинг озод қилиниши эвазига 19 ёшдан кичик 150 нафар аёл ва боланинг” озод этилишини билдирди.
Бугун Исроил ҳукумати ХАМАС билан келишувни тасдиқлади. “Ўғирланган 50 нафардан кўпроқ аёл ва бола тўрт кун ичида қўйиб юборилади, бу вақт давомида жанглар тўхтатиб турилади”, — деган Исроил Бош вазири Бенямин Нетаняхунинг идораси.
Haaretz манбасига таяниб, аниқлик киритишича, дастлабки алмашинув 30 нафар бола, саккиз нафар она ва яна 12 нафар аёлнинг Исроилга қайтишини назарда тутади.
38 аъзодан иборат вазирлар маҳкамасининг деярли барча аъзолари келишувни маъқуллаган. Фақат ўта ўнг Оцма Еҳудит партияси вакиллари уни қўллаб-қувватлашдан бош тортди. Нашрнинг ёзишича, Исроил хавфсизлик хизматлари – ЦАХАЛ, “Шин Бет” контрразведкаси ва “Моссад” разведка хизмати ҳам келишувни қўллаб-қувватламоқда.

ХАМАС в заявлении подтвердил достижение соглашения с Израилем о четырехдневном перемирии, сообщает Al-Mayadeen.
В палестинской группировке заявили, что соглашение было достигнуто «благодаря решительным и высоко оцененным усилиям Катара и Египта после трудных и сложных переговоров».
Соглашение включает четырехдневное прекращение огня с обеих сторон и въезд «сотни грузовиков с гуманитарной, чрезвычайной, медицинской и топливной помощью во все без исключения районы сектора Газа».
В ХАМАС сообщили, что в рамках достигнутых договоренностей будут освобождены «50 заключенных, женщин и детей в возрасте до 19 лет, в обмен на освобождение 150 женщин и детей в возрасте до 19 лет» из израильских тюрем.
22 ноября правительство Израиля одобрило сделку с ХАМАС. «Не менее 50 похищенных — женщин и детей — будут освобождены в течение четырех дней, в течение которых в боевых действиях будет затишье», — сообщила канцелярия израильского премьера Биньямина Нетаньяху.
Haaretz со ссылкой на источник уточнила, что первоначально обмен предполагает возвращение в Израиль 30 детей, восьми матерей и еще 12 женщин.
Почти все члены кабинета, состоящего из 38 человек, одобрили соглашение. Отказались поддержать его только представители крайне правой партии «Оцма Иегудит». По сведениям Hareetz, поддерживают сделку и израильские силовые службы — ЦАХАЛ, контрразведка «Шин Бет» и разведка «Моссад».