Чет элга кетган ўзбекистонлик меҳнат мигрантлари сони жорий йилнинг январь-июнь ойларида 2021 йил якунларига нисбатан 20 фоизга ошди, деб хабар беради, Sputnik Ўзбекистон
Ташқи миграция масалалари агентлиги  маълумотларига кўра 2022 йил 1 январь ҳолатига чет эллларда меҳнат қилаётган 1,5 миллион нафар ўзбекистонликларнинг 1 миллиондан кўпи (63,7 фоизи) Россияда меҳнат қилишган.
Ўзбекистондан чет элга кетган меҳнат мигрантлари сони жорий йилнинг январь-июнь ойларида 2021 йил якунларига нисбатан 20 фоизга ошди, деб ахборот берди Республика Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги.
Ўзбекистон Республикасидан хорижга ишлаш учун кетганлар сони 1 миллион 800 минг кишини ташкил этди. Вазирлик ходимлари шундай рақамларни келтиришди.
Бунгача Бандлик вазирлиги ҳузуридаги Ташқи миграция масалалари агентлиги январь-июнь ойларида ташкиллаштирилган тарзда ишга қабул қилиш чоғида 4 минг нафар ўзбекистонлик Россияга ишлаш учун кетгани, бу 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 5,7 баравар кам эканлигини таъкидлаган эди.
Шу билан бирга, агентлик томонидан ўтказилган сўровнома натижаларига кўра, Россия Федерацияси ҳудудида вақтинчалик ишлаётган ўзбекистонликларнинг 59 фоизи Россиядаги меҳнат бозорида вазиятнинг ўзгариб туришига қарамасдан, ҳозирча ватанига қайтишни режалаштирмаяптилар.

По информации Агентства по внешней миграции Узбекистана количество трудовых мигрантов из Узбекистана, уехавших за границу, в январе-июне увеличилось на 20% по сравнению с итогами 2021 года сообщает Sputnik Узбекистан.
Количество трудовых мигрантов из Узбекистана, уехавших за границу, в январе-июне увеличилось на 20% по сравнению с итогами 2021 года, до 1,8 млн человек, следует из информации Министерства занятости и трудовых отношений республики.
“Численность выехавших на заработки за пределы республики составляет 1 миллион 800 тысяч человек”, — сообщили в министерстве на онлайн-брифинге.
До этого Агентство по внешней миграции при Минзанятости отметило, что около 4 тыс. жителей Узбекистана поехали в январе-июне на работу в Россию в ходе организованного набора, это в 5,7 раза меньше аналогичного показателя 2021 года.
При этом, по данным опроса, проводимого агентством, 59% опрошенных узбекистанцев, временно работающих на территории РФ, пока не планируют возвращаться домой, несмотря на возникшие трудности на рынке труда в России.