Фавқулодда вазиятлар ходимлари ёнғин сигнализацияси хостел раҳбарияти томонидан ўчирилган бўлиши мумкинлигини маълум қилди.
Ёнғин 28 июль куни тунда, Москванинг “Алма-Атинский” кўчасида жойлашган хостелнинг биринчи қаватида содир бўлган. Ҳодисага электр тармоғидаги носозлик сабаб бўлгани айтилмоқда, деб хабар беради ТАСС.
ТАCC маълумотларига кўра, ёнғин ҳудудидан 200 нафар фуқаро эвакуация қилинган ва 8 нафари қутқариб олинган. 8 нафар шахс ҳалок бўлган, аниқланишича уларнинг барчаси муҳожирлар бўлишган ва ҳозирда уларнинг фуқаролиги аниқланмоқда.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги бош бошқармаси бошлиғи вазифасини бажарувчи Андрей Румянцевннинг маълум қилишича, хостел деразаларига ўрнатилган панжаралар сабабли одамларни қутқариб қолишнинг иложи бўлмаган.
Айтилишича, бу бино аввалдан хавфсизлик талабларига жавоб бермаган. Ушбу ҳудудда ёнғин хавфсизлиги талабларига риоя қилиш бўйича сўнгги текшириш жорий йилнинг июнь ойида ўтказилган. Шу текширув натижасида еттита қоидабузарлик, жумладан, “Фавқулодда чиқиш” жойи билан боғлиқ муаммоли ҳолатлар аниқланган ва бош директорга огоҳлантириш берилган.
Ҳодиса гувоҳларининг ТАCC га маълум қилишича, ёнғин вақтида хостелнинг “Фавқулодда чиқиш” йўлаги ёпиб қўйилган.
Фавқулодда вазиятлар ходимларининг маълум қилишларича, ҳалок бўлганларнинг барчаси хостелда яшашган ва ёнғин вақтида ухлаётган бўлишган. Уларнинг ўлимига ёнғин вақтидаги заҳарли газлар сабаб бўлган.

Сотрудники МЧС сообщили, что пожарная сигнализация хостела, где произошёл пожар, могла быть отключена администрацией хостела.
Пожар вспыхнул в ночь на 28 июля на первом этаже жилого дома, где расположен хостел, по Алма-Атинской улице на юге Москвы, сообщает ТАСС.
Сообщается, что причиной инцидента стал аварийный режим в электросети. По информации TACC, из зоны пожара эвакуировано 200 человек, спасено 8 человек. По предварительным данным погибли 8 человек. Установлено, что все они иммигранты и в настоящее время устанавливается их гражданство.
Исполняющий обязанности начальника главного управления МЧС Андрей Румянцев, рассказал, что спасти людей было невозможно из-за установленных на окнах хостела решеток.
Говорят, что и раньше это здание не отвечало требованиям пожарной безопасности. Последняя проверка по пожарной безопасности на этом участке проводилась в июне этого года. В результате проверки было выявлено семь нарушений, в том числе были проблемы с аварийным выходом здания. Тогда было вынесено предупреждение к владельцу хостела.
Очевидцы рассказали, что аварийный выход хостела был закрыт на момент возгорания.
По словам сотрудников МЧС, все погибшие возможно спали в момент возгорания. Их смерть наступила в результате отравления ядовитыми газами во время пожара.