Сергей Гуриев рублнинг яна қадрсизланишини башорат қилишдан тийилди.
Сергей Гуриев фикрича, рублнинг кескин қадрсизланишига Россиянинг Украинага бостириб киргани оқибатида жорий этилган янги санкциялар, хусусан, Россия нефти ва нефть маҳсулотларига эмбарго қўйилгани сабаб бўлган.
Сўнгги ойларда рублнинг доллар ва еврога нисбатан қадрсизланишини олдиндан тахмин қилиш мумкин эди, деди 12 апрель, чоршанба куни DW нашрига берган интервьюсида таниқли россиялик иқтисодчи Сергей Гуриев. Бу ҳақда Dw.com ёзмоқда.
Унинг сўзларига кўра, бу ғарбнинг 2022 йил декабрида Россия нефти экспортига ва жорий йилнинг февраль ойида Россия нефть маҳсулотлари экспортига қарши жорий қилинган янги санкциялари натижаси бўлди.
Иқтисодчи рублнинг аввалги юқори курсини сунъий деб атади, чунки ғарб санкциялари фақат Россия импортига тегишли эди.
«Бугун, ниҳоят, Россия экспортига қарши санкциялар, Европада нефть эмбаргоси, Россия нефти экспорти учун нарх чегараси жорий этилганда рублнинг заифлашиб бораётгани мутлақо нормал ҳолат», — деди Гуриев, лекин у рублнинг яна қадрсизланишини башорат қилишдан тийилди. Иқтисодчи тахминича, Россия Марказий банки ўтган йилгидек, инфляция ўсишининг олдини олиш учун ҳамма нарсани қилади.
Лекин ҳар қандай ҳолатда ҳам рублнинг қадрсизланиши ғазнага нефть-долларлар камроқ тушаётганидан далолат беради, бу эса Россия бюджети жиддий қийинчиликларга дуч келишини англатади.
Гуриевнинг ҳисоб-китобларига кўра, ўтган йилнинг охирги уч чорагида ва 2023 йил биринчи чорагида Россия бюджети етти триллион рубль йўқотган, бу ялпи ички маҳсулотнинг 4,5 фоизига тенг. «Бу жуда катта дефицит, айниқса уни молиялаштириш учун ҳеч вақо бўлмаган вазиятда», деди Сергей Гуриев.
Аввалроқ Москва биржасида 1 евро 90,3 рубл, доллар 82,5 рубл кўрсаткичидан ошиб кетганди. Бунгача шунга ўхшаш кўрсаткичлар 2022 йилнинг апрель ойида қайд этилган.
Таҳлилчилар рублнинг заифлашиши сабаблари орасида Россиядан капиталнинг чиқиб кетиши натижасида валютага спекулятив талаб ошганини, Ғарб санкциялари фонида экспорт камайиши билан импортнинг ўсишини, нефть нархи кўтарилиши туфайли Россия Молия вазирлиги чет эл валютаси савдосини камайтирганини келтирди.
2023 йил январь-февраль ойларида Россия бюджети тақчиллиги Молия вазирлиги дастлабки маълумотларига кўра, 2,581 триллион рублни ёки йил учун режалаштирилган 2,925 триллион рублнинг деярли 90 фоизини ташкил этди. Муаммолар, таҳлилчиларга кўра, нефть ва газ сотишдан тушган даромадлар билан боғлиқ. Вазирликнинг дастлабки ҳисоб-китобларига кўра, даромад деярли ярмига қисқарган. Бу асосан, нефть нархи пасайиши ва табиий газ экспорти қисқариши билан боғлиқ, деб эълон қилди Россия Молия вазирлиги.
Мутахассислар таъкидлашича, газ экспорти камайиши ҳам Россияга ЕИ давлатлари томонидан жорий этилган иқтисодий санкциялар, ҳам Россиянинг ўзи «дўст бўлмаган» мамлакатларга энергия етказиб беришдан бош тортгани ва «Шимолий оқим» газ қувури ёпилиши билан боғлиқ. Бу ҳақдат “Кун.уз” маълумот берди.

Сергей Гуриев воздержался от прогноза дальнейшего снижения курса рубля.
Резкое снижение курса рубля, считает Сергей Гуриев, вызвано новыми санкциями против России за ее вторжение в Украину, в частности эмбарго на российские нефть и нефтепродукты.
Снижение курса рубля по отношению к доллару и евро в последние месяцы было предсказуемым, заявил в среду, 12 апреля,  в интервью DW известный российский экономист Сергей Гуриев. Об этом пишет Dw.com.
Это стало, по его оценке, следствием новых западных санкций, введенных в декабре 2022 года против экспорта российской нефти и в феврале этого года  – против экспорта российских нефтепродуктов.
Прежний высокий курс рубля экономист называет искусственным, поскольку западные санкции касались только российского импорта.
“Сегодня, когда наконец-то введены санкции против российского экспорта, когда введено нефтяное эмбарго в Европе, введен ценовой потолок на экспорт российской нефти, абсолютно нормально, что рубль слабеет“, – заявил Гуриев, но воздержался от прогноза дальнейшего снижения курса рубля. Экономист предполагает, что Центробанк России, как и в прошлом году, сделает все возможное, чтобы предотвратить всплеск инфляции.
Но в любом случае, подчеркнул он, снижение курса рубля показывает, что нефтедолларов поступает в казну теперь меньше, а это означает, что у российского бюджета возникнут серьезные трудности.
По подсчетам Гуриева, за три последних квартала прошлого года и первый квартал 2023-го российский бюджет не досчитался семи триллионов рублей, что равнозначно 4,5 процента ВВП. “Это очень большой дефицит особенно в ситуации, когда его нечем финансировать”, – констатировал Сергей Гуриев.
Ранее на Московской бирже 1 евро превышал 90,3 рубля, а доллар – 82,5 рубля. До этого аналогичные показатели были зафиксированы в апреле 2022 года.
Аналитики ссылались на спекулятивный спрос на валюту в результате оттока капитала из России, увеличение импорта за счет снижения экспорта на фоне западных санкций, а также на то, что Минфин России сократил продажу иностранной валюты из-за роста цен на нефть.
Дефицит бюджета России в январе-феврале 2023 года, по предварительным данным Минфина, составил 2,581 трлн рублей, или почти 90% от запланированных на год 2,925 трлн рублей. Проблемы, по мнению аналитиков, связаны с доходами от продажи нефти и газа. По предварительным оценкам министерства, они сократились почти вдвое. В основном это связано со снижением цен на нефть и сокращением экспорта природного газа, сообщил Минфин России.
Эксперты говорят, что снижение экспорта газа связано с экономическими санкциями, введенными против России странами ЕС, отказом России от поставок энергоносителей в «недружественные» страны и закрытием газопровода «Северный поток». Об этом сообщает «Кун.уз».