Ички ишлар вазирлигининг Санкт-Петербург ва Ленинград вилояти Бош бошқармаси 2023 йил август ойи охирида ҳуқуқ-тартибот идоралари кийимидаги шахс ва қурилиш ишчиларининг кўчада тушлик қилаётгани тасвирланган видеони текширишни бошлайди.
Санкт-Петербургда олингани тахмин қилинаётган видеода махсус форма кийган одам таом солинган қутиларни тепгани, озиқ-овқатларни ерга тўккани тасвирланганди.
“Видеода акс эттирилган вазият асосида ички текширув белгиланди, унинг натижасида воқеа иштирокчилари ва ҳолатлари аниқланади. Текширув натижаларига кўра амалдаги қонунчиликка мувофиқ қарор қабул қилинади”, — деб хабар беради информация ва жамоатчилик билан алоқалар бўлими бошлиғи В. Степченко.
Ушбу видеода ҳуқуқни муҳофаза қилиш органи ходими ўз мансаб ваколатларини ошириб юборган бўлиши мумкин – маҳсулотларнинг ноқонуний савдоси билан боғлиқ вазиятда ходим фақат савдо объектини мусодара қилиш ҳуқуқига эга, деган Рўйхатга олиш, тугатиш, банкротлик ва юридик вакиллик бўйича юристлар уюшмаси вице-президенти Владимир Кузнецов. Унинг фикрича, ходим фақат интизомий жавобгарликка тортилиши мумкин.
Москвадаги ўзбек диаспорасининг 11 сентябрь куни “Единая Россия” партияси раиси, Россия Федерацияси Хавфсизлик кенгаши раиси ўринбосари Дмитрий Медведевга мурожаат қилишига шу видео сабаб бўлгани эҳтимол, деб ёзади “Ведомости”.
Мазкур жамоат ташкилоти қонунчилик даражасида иш берувчиларга ўз меҳнат муҳожирларини овқатланиш жойлари билан таъминлаш мажбуриятини юклашни таклиф қилди.
Бундай жойларнинг йўқлиги меҳнат муҳожирлари ва Россия фуқаролари учун ноқулайлик туғдирмоқда, дейилади мактубда. Иш жойларида озиқ-овқат билан таъминлаш қурилиш ишчилари озиқ-овқат сотиб олишга мажбур бўладиган ўз-ўзидан пайдо бўладиган кўча савдо нуқталарининг пайдо бўлиши сабабларини ҳам бартараф этади, дейди ўзбек диаспораси раҳбари Баҳром Исмоилов.

ГУ МВД по Санкт-Петербургу и Ленинградской области начнет проверку по факту распространившегося в конце августа 2023 г. в социальных сетях видеоматериала с участием человека в форме правоохранительных органов и обедающих на улице строителей. Об этом заявил «Ведомостям» начальник управления информации и общественных связей ведомства Вячеслав Степченко.
В ролике, предположительно сделанном в Санкт-Петербурге, человек в форме пинает ногами коробки с выпечкой, высыпая еду на землю.
«По ситуации, отраженной на видеоролике, назначено проведение служебной проверки, в результате которой будут установлены участники и обстоятельства инцидента. По результатам проверки будет принято решение в соответствии с действующим законодательством», – сообщил Степченко.
В этом видеоматериале сотрудник правоохранительного органа мог превысить должностные полномочия – как в ситуации с незаконной торговлей продуктами (когда сотрудник вправе только изъять предмет торговли), так и без таковой, пояснял вице-президент Ассоциации юристов по регистрации, ликвидации, банкротству и судебному представительству Владимир Кузнецов. По его мнению, сотрудника могут привлечь только к дисциплинарной ответственности.
Данный видеоролик мог стать одной из причин обращения узбекской диаспоры в Москве к председателю партии «Единая Россия», заместителю председателя Совета безопасности РФ Дмитрию Медведеву 11 сентября, писали «Ведомости».
В частности, общественная организация предложила на законодательном уровне обязать работодателей обеспечивать своих сотрудников-мигрантов местами для питания на территории трудовой деятельности.
Отсутствие таких мест создает неудобства для трудовых мигрантов и для российских граждан, говорится в письме. Обеспечение условий для питания на рабочих объектах в том числе ликвидирует причину возникновения стихийных уличных торговых точек, где строители вынуждены приобретать продукты, пояснял глава узбекской диаспоры Бахром Исмаилов.