ИИВ Миграция бош бошқармаси бошлиғи Валентина Казакова 797,8 минг хорижлик фуқарога Россия Федерациясига киришига чеклов қўйилганини маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, мамлакатга киришни рад этиш тўғрисидаги қарорни асосан Ички ишлар вазирлиги қабул қилади, бироқ Адлия вазирлиги ва Федерал Жазони ижро этиш хизмати (97,8 минг киши киритилмаган), ФСБ (88,8 минг), Роспотребнадзор ва ФМБА. (34,9 минг), ФCС ва Росфинмониторинг (11,7 минг) ҳам жараёнда иштирок этмоқда.
«Биз деярли 70% ёки 548 минг чет эл фуқаролари учун мамлакатга кириш эшикларини ёпяпмиз», деган Казакова хоним Санкт-Петербург халқаро юридик форумида. У хорижий фуқароларнинг мамлакатга киритилмаслиги сабабларини маълум қилмаган.
Март ойида Ички ишлар вазири Владимир Колоколцев 2022 йилда Россиядан депортация қилинган муҳожирлар сони 2,5 баробардан кўпроққа кўпайганини айтган, бироқ у ҳам аниқ рақамларни келтирмаган. FinExpertiza  маълумотларига кўра, ўтган йили мамлакатга ишлаш учун 3,47 миллион хорижий фуқаро келган, бу ундан олдинги йилга нисбатан учдан бир баравар кўпдир. Ички ишлар вазирлиги мигрантларни ишлаш учун рухсатномадан маҳрум қилиш бўйича низом тайёрлаган.

Начальник Главного управления по вопросам миграции МВД Валентина Казакова сообщила, что у 797,8 тыс. иностранцев есть ограничения на въезд в РФ. По ее словам, в основном решения об отказе на въезд принимает МВД, но также в процессе участвуют Минюст и ФСИН (не пустили 97,8 тыс. человек), ФСБ (88,8 тыс.), Роспотребнадзор и ФМБА (34,9 тыс.), ФТС и Росфинмониторинг (11,7 тыс.).
Начальник Главного управления по вопросам миграции МВД России Валентина Казакова в 2019 году
«Мы закрываем (въезд.— “Ъ”) почти 70%, или 548 тыс., иностранным гражданам»,— рассказала госпожа Казакова в рамках Петербургского международного юридического форума (цитата по «Интерфаксу»). Причины, по которым иностранных граждан могут не пустить в страну, она не привела.
В марте глава МВД Владимир Колокольцев сообщил, что в 2022 году число депортированных из России мигрантов выросло более чем в 2,5 раза, точное число он не назвал. По данным FinExpertiza, в прошлом году в страну приехало на работу 3,47 млн иностранных граждан, что на треть больше, чем годом ранее. МВД подготовило положения о лишении мигрантов разрешения на работу.