Россия божхоначилари Қозоғистон билан чегарадаги назорат-ўтказиш пункти яқинида 17 тонна носвой солинган юк машинасини тўхтатишди.
Қирғизистон фуқароси бўлган ҳайдовчи Россияга 500 қоп носвой олиб кирмоқчи бўлган.
Шу билан бирга, у ходимларни ҳеч қачон носвой ҳақида эшитмаганига ишонтирди, шунчаки боғ учун оддий ўғитларни етказиб бераётганини айтди. Ҳужжат бўйича «ёғоч қириндиси ва тамаки хом ашёси» ортилгани айтилган  машинадаги юклар  якка тартибдаги тадбиркорлар ва бир қанча бозорларга етказиб берилиши зарур бўлган.
Россия Федерал божхона хизматининг матбуоти хабарига кўра, машинадаги юк намуналари экспертиза учун топширилган ва юк машинасида оддий носвой борлиги аниқланган.
Юкнинг умумий қиймати 25,5 миллион рублга баҳоланган ва Қозоғистонга қайтариб юборилган, дейилади хабарда.
Маълумот учун, 2013 йил 23 февралда имзоланган «Фуқароларнинг соғлиғини тамаки тутуни таъсиридан ва тамаки истеъмолининг оқибатларидан ҳимоя қилиш тўғрисида»ги Федерал қонунда мамлакатда носвойнинг ҳам улгуржи, ҳам чакана савдолари тақиқланган. Бу ҳақда K-News.kg нашри ёзмоқда.

Фуру с 17 тоннами насвая остановили российские таможенники в районе пункта на границе с Казахстаном.
Водитель — гражданин Кыргызстана — пытался завезти в Россию 500 мешков насвая.
При этом он уверял сотрудников, мол, никогда и не слышал про насвай, а доставляет просто обычные удобрения для огорода. По документам же машина с куриными радостями следовала из Кыргызстана в Челябинск и перевозила древесную золу и табачное сырьё, получателем числилось мелкое ИП и несколько рынков страны.
Как сообщили в пресс-службе ФТС России, находку передали на экспертизу и выяснили — в фуре был обычный насвай.
Общую стоимость оценили в 25,5 млн рублей и отправили назад в Казахстан, говорится в сообщении.
Для сведения, Федеральный закон «Об охране здоровья граждан от воздействия окружающего табачного дыма и последствий потребления табака», запрещает как оптовую, так и розничную продажу табачных изделий, в т.ч. насвая в стране. Об этом пишет K-News.kg.