Миллий банк пул ўтказмаларини амалга ошириш қоидалари тўғрисидаги қарорнинг айрим нормаларини вақтинча бекор қилишни таклиф қилмоқда. Ҳужжат жамоатчилик муҳокамасига тақдим этилди.
Миллий банк ўтган йили ички валюта бозоридаги вазиятни барқарорлаштириш ва глобал миқёсдаги геосиёсий вазиятнинг салбий оқибатларини минималлаштириш мақсадида ўтказмаларни қабул қилишда чекловлар жорий этилганини эслатди. Уларда пулни жўнатувчи мамлакатнинг валютасида ҳам, миллий валютада ҳам олиш мумкин эди.
Ички валюта бозоридаги вазият барқарорлашгани, тижорат банклари кассаларида нақд АҚШ долларининг етарли даражада таъминланиши муносабати билан мазкур нормаларни вақтинчалик олиб ташлаш таклиф этилмоқда.
Миллий банк Қирғизистон ҳудудида пул ўтказмаларини қайси давлатда бўлишидан қатъи назар, улар юборилган валютада амалга оширишга рухсат беришни таклиф қилмоқда.
Бундан ташқари, Қирғизистон Республикаси Миллий банки Қирғизистон ҳудудидан халқаро пул ўтказмалари тизими орқали пул ўтказмасини у юборилган валютада ечиб олишга/бекор қилишга рухсат бериш мумкин деб ҳисоблайди.
“Шу билан бирга, глобал миқёсдаги беқарор геосиёсий вазиятни инобатга олган ҳолда, виждонсиз фуқароларнинг спекулятив ҳаракатлари туфайли чет эл валютасининг мамлакатдан чиқиб кетиши белгилари аниқланган тақдирда, Миллий банк томонидан тегишли қарор қабул қилинади. Ички валюта бозори”, – дея огоҳлантирди Миллий банк.

Национальный банк предлагает временно отменить отдельные нормы постановления о правилах осуществления денежных переводов. Документ вынесен на общественное обсуждение.
В Нацбанке напомнили, что в прошлом году для стабилизации ситуации на внутреннем валютном рынке и минимизации неблагоприятных последствий в связи с геополитической ситуацией в мировом масштабе введены ограничения на получение переводов. По ним получить деньги можно было либо в валюте страны-отправителя, либо в национальной.
В связи со стабилизацией ситуации на внутреннем валютном рынке, достаточным запасом наличных долларов США в кассах коммерческих банков предлагается временно убрать эти нормы.
Нацбанк предлагает разрешить выдавать денежные переводы на территории Кыргызстана в той валюте, в которой они отправлены независимо от страны отправления.
Кроме того, НБ КР считает возможным разрешить отзывать/отменять денежный перевод по международной системе денежных переводов с территории Кыргызстана в той валюте, в которой он был отправлен.
«Вместе с тем, принимая во внимание нестабильную геополитическую ситуацию в мировом масштабе, в случае признаков оттока иностранной валюты из страны в связи со спекулятивными действиями недобросовестных граждан Национальным банком будет принято соответствующее решение для защиты внутреннего валютного рынка», — предупредили в Нацбанке.