Норезидентлар ва чет эл фуқароларига республикадан 5 минг доллардан, Қирғизистон резидентлари ва фуқароларига эса 10 минг доллардан кўп бўлмаган нақд пул олиб чиқишига рухсат берилди.
Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси мамлакатдан нақд хорижий валютани олиб чиқишга вақтинчалик чеклов жорий қилди. Бу ҳақда республика ҳукумати матбуот хизмати хабар берди.
“Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори қабул қилингунга қадар Қирғизистон Республикасидан нақд хорижий валюта олиб чиқишни вақтинчалик тақиқлаш белгиланди. Молиявий барқарорликни таъминлаш, иқтисодий хавфсизлик, ички валюта бозоридаги вазиятни барқарорлаштириш, шунингдек, миллий манфаатларни ҳимоя қилиш мақсадида тегишли қарорни Вазирлар Маҳкамаси раиси Оқилбек Жапаров имзолади”, – дейилади хабарда.
Матбуот хизмати маълумотларига кўра, норезидентилар ва чет эл фуқароларига нақд 5 минг доллардан, Қирғизистон резидентлари ва фуқароларига эса 10 минг доллардан кўп бўлмаган миқдорда нақд пул олиб чиқишга рухсат берилган.
“Қирғизистон Республикаси резидентлари ва фуқаролари 10 000 АҚШ долларидан ортиқ миқдорда  валюта олиб чиқиб кетса, белгиланган лимитдан ошиб кетган сумманинг 10 фоизи миқдорида тўлов ундирилади”. – дейилади хабарда.
Мазкур қарорнинг қабул қилиниши муносабати билан Қирғизистоннинг  чегара хизмати ва Давлат божхона хизматига нақд долларнинг олиб чиқиб кетилишининг олдини олишга қаратилган зарур чора-тадбирларни кўриш топширилди.
Ўтган йилнинг баҳоридан Қирғизистондаги айирошлаш шохобчалари ва тижорат банкларида нақд доллар тақчиллиги кузатилган, деб ёзади ТАСС.

Нерезидентам и иностранным гражданам разрешили вывозить из республики не более $5 тыс. наличных, а резидентам и гражданам Киргизии – не более $10 тыс.
Кабинет министров Киргизии ввел временное ограничение на вывоз из страны наличной иностранной валюты. Об этом сообщила в понедельник пресс-служба правительства республики.
“Установлен временный запрет на вывоз наличной иностранной валюты из Кыргызской Республики до принятия соответствующего решения кабинета министров. Соответствующее решение подписал председатель кабмина Акылбек Жапаров в целях обеспечения финансово-экономической безопасности, стабилизации ситуации на внутреннем валютном рынке, а также защиты национальных интересов”, – говорится в сообщении.
По данным пресс-службы, нерезидентам и иностранным гражданам разрешено вывозить из республики не более $5 тыс. наличных, а резидентам и гражданам Киргизии – не более $10 тыс.
“В случае вывоза резидентами и гражданами Кыргызской Республики наличных долларов США в сумме, превышающей $10 тыс., взимается платеж в размере 10% от суммы, превышающей установленный лимит”, – отмечается в сообщении.
C принятием данного решения поручено “принять необходимые меры, направленные на пресечение вывоза” наличных долларов.
С весны прошлого года в обменных бюро и коммерческих банках Киргизии наблюдается нехватка наличных долларов, сообщает ТАСС.