Бошпана, ижара масаласи тобора кескинлашмоқда. Талабалар жойлашиб улгурмай туриб, сафарбарликдан қочган россияликларнинг келиши вазиятни бутунлай изидан чиқариб юборди.
Аслида ижара муаммоси хорижликлар келгунича ҳам жиддий эди. Айрим инсофсиз ижара берувчилар вазиятдан фойдаланиб ижарада яшовчиларни очиқдан-очиқ ҳайдаб юборишгача боришмоқда. Бу ҳақда “Кун.уз” нашри ёзмоқда.
Шундай манзара тасвирланган камида иккита видеолавҳа тарқалди ва кўпчиликнинг қалбини ларзага солди. Биринчисида ногирон фарзанди бор аёлнинг ижара уйдан ҳайдаб чиқарилиши акс этган. Етиб келган ҳомийлар бир неча ойга пул тўлашга тайёр эканликларини билдирсалар ҳам уй эгаси фикрида қатъий туриб олади.
Иккинчиси янада қизиқ, кўринишидан талаба қизлар ҳали яшаш учун икки кун муддатлари борлигини, ўша бошқалар берадиган қиммат нархни беришга тайёр эканликларини айтсалар ҳам, уй эгаси ҳайдашда давом этади, ҳатто олинган пулларни сочиб, буюмларни тепиб юборади (Маълумот учун, кейинчалик бу лавҳа театрлаштирилгани маълум қилинди, аммо бу муаммо йўқлигини англатмайди).
Ижтимоий тармоқлар фойдаланувчилари ҳар икки уй эгасига нафратларини беркитишмаяпти, инсофга чақиришяпти ва ҳатто бўралатиб сўкишяпти ҳам. Ижарада яшовчиларнинг ҳуқуқлари ҳимояланмагани, нарх-наво ҳаддан зиёд ошиб кетгани билан ҳеч ким шуғулланмаётгани, давлат жараёнга мутлақо аралашмаётганидан шикоят қилаётганлар талайгина.
Шундай вазиятда таниқли диний уламо Мубашшир Аҳмаднинг кичик ҳикояси хориж ва биздаги бу масаладаги тафовут қай даражада эканини кўрсатиб қўйди.
“Туркияда бир танишимизга квартира сотиб олдик. Пулини тўлаганимизда билсак, уй ичида ижарачи бор экан. Улар уй топгунимизча шу ерда яшаймиз, деб туриб олди. На сотувчи ва на харидор ижарачини кўндиролмадик. Туркия қонунлари ижарачини қаттиқ ҳимоя қилар экан. Адвокатлар агар судлашсангиз, олти ойларда чиқаришингиз мумкин, деди. Икки томон ялиниб-ёлвориб бир ой деганда зўрға чиқардик. Бундай муваффақиятга эришиш учун ижарачининг юкларини янги уйига ташиб бермадик холос. Бошқа ҳамма яхшиликни қилдик. Ижарачи ҳам турк эмас, чет эллик эди.
У ерда ижарачи кўчада қолиб кетмаслиги учун ҳамма қонуний чора кўрилган экан. Уй эгаси ижара нархини хоҳлаган пайтда ошира олмайди. Йилда фақат 25 фоизгача ошириши мумкин экан. Тўловлар фақат лирада ҳисоб қилинади. Инфляция бўлса ҳам уй эгаси эмас, чет эллик ижарачи ютади. Хуллас, хонадонда уй эгасидан кўра, ижарачининг ҳаққи кўпроқдек туюлди менга.
Бизда ҳам ижарачи ҳуқуқларини ҳимоя қиладиган ана шундай қонуний асослар яратилиши керак. Бундай кризис даврларда парламент ҳам тезкор ишлаши лозим”, – дея ёзди Мубашшир Аҳмад ижтимоий тармоқдаги саҳифасида.
Хўш, нега Ўзбекистондаги ижара бозор бу қадар ёввойи, капиталистик қонунлар асосида ишламоқда?
Аввало ҳуқуқий асосларга юзлансак. Кўпчилик ўйлаганидек Ўзбекистонда ижарани тартибга солувчи қонун йўқ эмас, бор бундай қонун. У ҳатто анча қадимий қонунларимиздан бири. Кейинчалик айрим ўзгартиш ва қўшимчалар киритилган бўлса-да, “Ижара тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг қонуни анчадан буён амалда – 1991 йил 19 ноябрда қабул қилинган. Фақат унинг қай даражада ишлаётгани катта сўроқ остида.
Бу қонунда ижарага олувчининг ҳам ҳуқуқлари етарлича ўз аксини топган. Жумладан:
• Ижара ҳақи ижара шартномасида томонларнинг ўзаро келишувига биноан белгиланади;
• Ижара ҳақи миқдори томонларнинг келишувига мувофиқ шартномада кўзда тутилган муддатларда ўзгартирилиши мумкин;
• Ижара шартномаси шартларининг ўзгартирилишига, унинг бекор қилинишига ва тўхтатилишига томонларнинг келишуви билан йўл қўйилади;
• Томонларнинг бири шартнома шартларини бузган тақдирда иккинчисининг талабига кўра ижара шартномаси тегишли суднинг қарори билан бекор қилиниши мумкин.
Яъни қонунчилигимизга кўра уй эгаси истаган пайтида ижарачини ҳайдаб чиқариб юбора олмайди. Агар ижара шартномаси тузилган бўлса, унинг муддати якунланиши шарт. Тузилмаган тақдирда ҳам фақат суд қарори асосида, ижарада яшовчи уйни ихтиёрий тарк этишни истамаса, МИБ аралашуви билангина чиқариб юборилиши мумкин. Лекин бундай ҳолда мулк эгаси ҳам 1,5 млн сўмдан 3 млн сўмгача жаримани тўлаб қўйишига тўғри келади.
Унда нега қонуний асос бўлатуриб, суд-ҳуқуқ тизими орқали ҳуқуқларни ҳимоя қилиши мумкин бўлгани ҳолда бу қадар муаммолар келиб чиқмоқда?
Ҳаммасининг асосий сабаби – бозорда талаб ва таклиф мутаносиб эмаслигида, талаб каррасига ошиб кетгани ва таклиф йилдан йилга камайиб бораётганида. Токи ижарага берувчи бу фаолиятдан манфаатдор бўлмас экан, бошқа ҳар қандай маҳсулот ёки хизмат сингари харидорни, бу ўринда ижара олувчини изламас экан, бозорда таклиф талабдан оша олмаса ҳам яқинроқ келмас экан, ҳеч нарса ўзгармайди. Инсофга чақириш, шафқат сўраш билан тизимли муаммо ҳал бўлиб қолмайди.
Нима қилмоқ керак, қандай муаммолар вазиятни таранглаштирмоқда?
1. Ўзбекистонда турар жой ижараси бизнес сифатида шаклланмаган. Яъни фақат ёки асосан шу билан шуғулланадиган мулкдорлар синфи, тадбиркорлик субъектлари йўқ, кўрмаганмиз. Ҳолбуки бутун дунёда ижара мунтазам даромад берувчи тадбиркорлик тури сифатида қаралади ва кўчмас мулкларга катта маблағлар тикилади. Фақат ижарага бериш мақсадида йирик кўп қаватли уйлар қурилади, уларда баҳоси турлича бўлган хонадонлар тайёрланади. Бунинг ортидан бозорда таклиф кўпаяди. Давлат ҳам мана шу ўринда аралашиши, бюджет асосида шундай уйлар қуриши мумкин. Аммо бунда аччиқ тажрибани унутмаслик лозим – давлат яхши тадбиркор бўла олмайди;
2. Ижара даромади ҳам қонуний, ҳам диний жиҳатдан ҳалол бўлса-да, ижарага олувчи аксарият ҳолларда норозилик билан тўлайди. Бу масаладаги баҳсларда одатда ижарага берувчи айбдор сифатида олабўжидек кўрсатилади, “инсофсиз, беш қўлини оғзига тиққан” деган таърифларнинг барчаси унга қаратилади. Бундай муносабат бозордаги бор ўйинчилар сафининг мунтазам қисқаришига сабаб бўляпти, таклиф янада камайяпти.
Кўпчилик бу вазиятда давлат аралашувини истайди. Аммо хусусий мулк конституцион кафолат остида, унинг эгаси истаганича тасарруф этади. Мулк эгасини нимагадир мажбурлаш қонунларга ҳам, халқаро обрўга ҳам тўғри келмайди. Фақат рағбатлантирувчи механизмларни кучайтириш билангина натижага эришиш мумкин;
1. Кўпчилик ҳуқуқий муносабатларда ҳимоя бўлиши учун ижара шартномаси тузиш зарурлигини таъкидлайди. Бу албатта тўғри, аммо реалликдан йироқ. Аслида ижара шартномаси ҳар икки томон манфаатига хизмат қилади. Аммо бизда бу ижарага олувчининг ортиқча талаби сифатида қабул қилинади. Ижарага берувчида шундоқ ҳам танлов имконияти кўп бўлгани учун ортиқча қоғозбозликни сўрамайдиган, харажатга туширмайдиган ва ҳақини талаб қилавермайдиган харидорни танлаб олади, қонунни ва ҳуқуқларини пеш қилаверадиганлардан нарироқ юришга ҳаракат қилади. Ижара расмий шаклда тузилиши кераклиги ҳақидаги қоидага амал қилинмаслигида ҳам етарлича муаммолар келиб чиқади. Бу борада бюрократия максимал йўқотилган, истаган одам бир неча дақиқада шартномани расмийлаштириши мумкин;
2. Ижарага яшовчиларнинг аксарияти муҳтожлар, бироқ уларга кўмак берувчи ҳомийлик ҳаракатлари деярли кузатилмайди. Ҳар хил ният билан олиб қўйилган, лекин бўш турган уйлар жуда кўп. Аммо ортиқча мулкини бепул бериб қўйган, тўловларга эҳсон қиладиган, талабаларга бошпана таклиф қилганларни учратмаймиз. Ҳолбуки ривожланган давлатларда бундай хайрия ишлари анча ривожланган, талабалар ҳатто талаш бўлишади;
3. Ижара баҳоси баландлигининг муҳим илдизларидан бири уй-жойлар нархининг даромадларга нисбатан қимматлиги, ипотека бозорининг ҳануз фалаж аҳволдалиги. Жуда кўпчилик, аниқроғи ҳамма ижарага тўлаб юрган пулини сал кўпроқ қилиб бўлса-да, келажакда ўзига қоладиган уйга тўлашни истайди. Лекин амалда ундай таклиф йўқ, бори ҳам нореал. Кўчмас мулкни қиммат нархда сотиб олган мулкдор уни арзонга бериши мантиққа тўғри келмайди;
4. Таранглик пойтахт Тошкентда айниқса жиддий. Бунинг илдизи умумий ижтимоий/иқтисодий муаммоларда. Ўзбекистонда барча соҳалар ўта марказлашган, ёшларга ўз салоҳиятларини намойиш этиш, иш топиш, ўқиш каби масалаларда ҳеч бир шаҳар Тошкентга қисман бўлса-да муқобил бўла олмайди. Бундан ташқари бошқа ҳеч қаерда йўқ доимий коммунал таъминот (свет, газ, сув ва ҳатто иссиқ сувнинг мунтазамлиги)пойтахтга интилишни янада кучайтиради. Айни пайтда четдан келаётганларнинг аксарияти Тошкентни манзил тутаётгани мураккабликни оширмоқда.
Бугунги кунда пойтахтда 300 долларга ижара уй топиш деярли иложсиз, 400 долларга муаммо, 500 долларга танлов имконияти чекланган бўлиб қолди. Фақат 600 доллар ва ундан юқори сегментда ҳақиқий бозор қонунияти қисман ишлаяпти, яъни ижара берувчи ўзи қизиқиб харидор қидиряпти. Ўзбекистондаги ўртача даромадларга нисбатан олинганда бу нарх ўта қиммат. Эр-хотин бирга ишлаган тақдирда ҳам топганини фақат ижарага тўлашига тўғри келади.
Ижара қийматининг ойлик даромадга нисбатан ҳажми бутун дунёда ўзига хос индекс ҳисобланади. Бу борада норасмий тарзда умумқабул қилинган кўрсаткич бор – агар инсон ўз даромадининг 30 фоизини ижара учун сарфласа, ўзини иқтисодий жиҳатдан мустақил ҳисоблаши ва оиласи бюджетини ривожлантириш имкониятига эга бўлиши мумкин. Агар ижара ойлик даромаднинг 40 фоизидан ошса, оғирлик қила бошлаши, 50 фоиз ва ундан юқори кўрсаткичларга чиқиши инсонни мураккаб вазиятга тушириши ҳисоблаб чиқилган. Тошкентда эса бу борада критик нуқтадан ҳам ўтиб кетилди.

Все острее встает вопрос жилья и арендной платы. Не успели худо-бедно устроиться студенты, как прибытие россиян, бегущих от мобилизации, полностью нарушило хрупкий баланс на рынке съемного жилья.
На самом деле проблема аренды существовала и до приезда иностранцев. Но сейчас некоторые недобросовестные арендодатели пользуются ситуацией, не гнушаясь открыто выселять ни в чем не повинных жильцов.  Об этом пишет портал “Кун.уз”.
Как минимум два видео с подобными сценами стали вирусными и шокировали многих. В первом со съемной квартиры выселяют женщину с ребенком-инвалидом. Несмотря на заверения благотворителей об оплате за несколько месяцев вперед, арендодатель настаивает на выселении.
Второй ролик более интересен, кажется, что хотя девушки-студентки говорят, что по договору они могут проживать еще два дня, и они готовы заплатить более высокую цену, которую пообещали другие, хозяйка продолжает настаивать на выселении, разбрасывая взятые деньги и пиная вещи (к сведению, позже сообщали, что эта сцена была постановочной, но это не отменяет наличие проблемы).
Пользователи соцсетей не скрывают своего негатива по отношению к обоим арендодателям, взывая к их совести и даже ругаясь матом. Немало тех, кто жалуется на то, что права арендаторов не защищены, что никто не занимается чрезмерным ростом цен, а государство вообще самоустранилось.
В такой ситуации краткая история, рассказанная известным богословом Мубашширом Ахмадом показала степень различия между зарубежными странами и нами в этом вопросе.
«Купили квартиру знакомому в Турции. Когда мы заплатили деньги, то узнали, что в доме есть квартирант. Он настаивал, что будет жить здесь, пока не найдет себе другой дом. Ни продавец, ни покупатель не смогли убедить его съехать. Турецкие законы строго защищают арендаторов. Юристы сказали, что если обратиться в суд, то можно выселить его, но не ранее чем через полгода. Уговорами и увещеваниями нам с огромным трудом удалось прийти к тому, что квартиросъемщик съехал через месяц. Ради этого мы едва ли не перевезли его вещи на новое место. Арендатором был не турок, а иностранец.
В Турции приняты все законные меры, чтобы арендатор не остался без крыши над головой. Арендодатель не может повышать арендную плату по своему желанию. Она может увеличиваться только до 25% в год. Оплата производится только в лирах. Даже с учетом инфляции выигрывает иностранный арендатор, а не арендодатель. В общем, мне показалось, что у арендатора там больше прав на квартиру, чем у собственника.
Нам также необходимо создать такие правовые рамки, которые защищают права квартиросъемщиков. В такие кризисные времена парламент должен работать быстро», — написал Мубашшир Ахмад на своей странице в социальной сети.
Почему рынок аренды в Узбекистане работает по таким диким, «капиталистическим» законам?
Прежде всего, давайте рассмотрим правовую основу. Многие думают, что в Узбекистане нет закона, регулирующего отношения аренды, но такой закон есть. Более того, это один из наших старейших законов. Хотя позже были внесены некоторые изменения и дополнения, Закон Республики Узбекистан «Об аренде» был принят еще 19 ноября 1991 года. Вопрос только в том, насколько он работает.
В этом законе вполне конкретно отражены права арендатора. В частности:
• Арендная плата определяется по взаимному согласию сторон в договоре аренды;
• Размер арендной платы может быть изменен по соглашению сторон в сроки, оговоренные в договоре;
• Допускается изменение условий договора аренды, его расторжение и расторжение по соглашению сторон;
• В случае нарушения одной из сторон условий договора договор аренды может быть расторгнут по решению соответствующего суда по заявлению другой стороны.
То есть по нашему законодательству арендодатель не может в любой момент выселить арендатора. Если заключен договор аренды, срок его действия должен быть завершен. И даже если договор не заключен, выселить можно только на основании решения суда, если жилец не желает покидать дом добровольно, при участии БПИ. Но в этом случае владельцу недвижимости придется заплатить штраф в размере от 1,5 млн до 3 млн сумов.
Почему столько проблем при наличии правовой основы и возможности защищать права через суд?
Основная причина всего этого в том, что спрос и предложение на рынке несоразмерны, спрос увеличился, а предложение уменьшается из года в год. Пока арендодатель не заинтересован в этой деятельности, пока он не ищет клиента, в данном случае арендатора, пока предложение на рынке не превышает спрос, ничего не будет меняться. Призывы к справедливости и совести не решат системную проблему.
Что делать и в чем основные проблемы?
1. В Узбекистане аренда жилья не сформирована как бизнес. То есть класс собственников, хозяйствующих субъектов, которые только, или в основном занимаются этим — отсутствует. При том, что во всем мире сдача в аренду рассматривается как вид бизнеса, приносящий регулярный доход, и в недвижимость вкладываются большие суммы. Большие многоэтажные дома строятся исключительно для сдачи в аренду, с квартирами разной стоимости. Это увеличивает предложение на рынке. Здесь также может вмешаться государство и строить такие дома за счет бюджета. Но не следует забывать горький опыт — государство неважный бизнесмен;
2. Хотя доход от аренды является законным и честным даже с точки зрения религии, арендатор в большинстве случаев платит неохотно. При этом, виновником обычно выставляется арендодатель, и все проклятья, вроде «бессовестный, заломил непомерную цену» — достаются ему. Такое отношение является причиной регулярного сокращения и без того небольшого количества существующих игроков на рынке, а предложение сокращается из года в год.
Многие хотят вмешательства государства в эту ситуацию. Но частная собственность, в соответствии с конституционной гарантией, может использоваться ее собственником по своему усмотрению. Принуждение владельца собственности к чему-либо не соответствует закону и вредит международной репутации. Результата можно добиться только усилением мотивационных механизмов;
1. Многие подчеркивают необходимость заключения договора аренды, для защиты в правоотношениях. Это, безусловно, верно, но далеко от реальности. На самом деле, договор аренды служит интересам обеих сторон. Но в нашем случае это считается завышенным требованием со стороны арендатора. Так как вариантов у арендодателя много, он выбирает покупателя, который не требует излишней бумажной волокиты, дополнительных расходов и соблюдения своих прав, старается держаться подальше от тех, кто знает закон и права. Немало проблем вызывает и то, что не соблюдается правило о том, что договор аренды должен быть оформлен официально. Хотя здесь все максимально упрощено и лишено бюрократии, любой может оформить договор за несколько минут;
2. Большинство квартиросъемщиков нуждаются, но практически отсутствует благотворительное движение, которое могло бы им помочь. Есть много домов, которые были выкуплены, но по разным причинам до сих пор пустуют. Но мы не встречали тех, кто безвозмездно сдает лишнее имущество, снижает платежи, дает приют студентам. В то время как в развитых странах такая благотворительность значительно развита, а за студентов даже идет конкурентная борьба;
3. Одной из важных причин высокой арендной платы является высокая стоимость жилья по сравнению с доходами и все еще парализованное состояние ипотечного рынка. Большинство людей, а точнее все, согласны платить даже больше, чем они платят за аренду, но платить за дом, которым они смогут владеть в будущем. Но на практике такого предложения нет, а то, что есть — нереально. Собственнику, купившему недвижимость по высокой цене, нет смысла отдавать ее задешево;
4. Напряженность особенно чувствуется в столице, Ташкенте. Она коренится в общих социально-экономических проблемах. В Узбекистане все сферы сильно централизованы, и ни один город не может быть альтернативой Ташкенту, даже частично, в таких вопросах, как демонстрация потенциала молодежи, поиск работы, предложение учебы. Кроме того, стабильное коммунальное снабжение (электричество, газ, вода и даже горячая вода), которого нет больше нигде, делает тягу к столице еще сильнее. И в данный момент тот факт, что большинство прибывающих из-за рубежа выбирают Ташкент, усложняет проблему.
Сегодня найти квартиру в аренду в столице за 300 долларов практически невозможно, за 400 — проблема, а за 500 — выбор ограничен. Только в сегменте от $600 и выше частично работает настоящий закон рынка, то есть заинтересованный арендодатель сам ищет клиентов. По сравнению со средним доходом в Узбекистане эта цена непомерна. Даже если супруги работают оба, им придется всё отдавать за квартплату.
Размер арендной платы по отношению к ежемесячному доходу считается универсальным показателем во всем мире. На этот счет существует неофициально принятый параметр – если человек тратит 30% своего дохода на аренду жилья, он может считать себя экономически независимым и иметь возможность развивать семейный бюджет. Подсчитано, что если арендная плата превышает 40% ежемесячного дохода, она начинает тяготить, а если достигает 50% и выше, то ставит человека в затруднительное положение. В Ташкенте в этом плане пройдена критическая точка.