Жорий йилнинг 9 ойида 395 мингдан ортиқ Россия фуқароси Ўзбекистонга келди, уларнинг 80,5 фоизи ички ишлар органларида рўйхатга олинган. Айни пайтда, россияликларнинг ярмидан кўпи сўнгги уч ой ичида кириб келган.
Январь-сентябрь ойларида Ўзбекистонга 395,11 мингдан ортиқ Россия фуқароси туризм мақсадида келган, бу ўтган йилнинг шу даврига (190,5 минг) нисбатан 2,1 баробар кўпдир. Бу ҳақда Давлат статистика қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
Кетганлар ҳақида маълумотлар берилмаган. Келганларнинг 55,9 фоизи ёки 220,7 минг нафари эркаклар, 44,1 фоизи ёки 174,4 минг нафари аёллардир.
Февраль ойидан буён Ўзбекистонга келаётган Россия фуқаролари сони ортиб бормоқда, бироқ уларнинг аксарияти — 209,5 минг (53%) охирги уч ойда келган. Биргина сентябрь ойида 78,3 минг россиялик чегарани кесиб ўтган.
2022 йилнинг январь-сентябрь ойларида Ўзбекистонга келган Россия фуқаролари сони
ОйларБарча келганларэркаклараёллар
январь16 60410 3816 223
февраль14 1739 1705 003
март24 62514 58910 036
апрель29 28416 40712 877
май47 49326 24921 244
июнь53 42128 16925 252
июль61 60831 90329 705
август69 64835 60734 041
сентябрь78 25448 21330 041
Жума куни ЎзА ИИВ Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармасига таяниб, тўққиз ой ичида мамлакатга 318 156 нафар россиялик келганини маълум қилди.
Давлат статистика қўмитасининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, ИИВ статистик маълумотларида Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган Россия фуқаролари назарда тутилган бўлса, қўмита чегарани кесиб ўтган барча фуқароларни ҳисобга олади.
Мамлакатга кирувчи россияликлар кирган кундан бошлаб 15 кун ичида рўйхатдан ўтиш мажбуриятидан озод қилинган (июнгача бу муддат 7 кун эди), сўнгра улар ички ишлар органларида рўйхатдан ўтишлари керак. Миграция бошқармаси 210 902 нафар эркак ва 107 254 нафар аёлни рўйхатдан ўтказган. Шундай қилиб, Россия фуқароларининг 80,5 фоизи Ўзбекистонда 15 кундан ортиқ бўлган ёки бўлишда давом этмоқда.
Йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистонда 128 981 нафар россиялик, яъни ҳар ойда ўртача 21,5 минг РФ фуқароси рўйхатга олинган. Сўнгги уч ой ичида эса ўртача кўрсаткич 3 баробарга ошди.
Хусусан, 189 175 нафар Россия фуқароси ёки деярли 60 фоизи фақат охирги уч ойда, яъни ойига ўртача 63,1 минг киши рўйхатга олинган. Июль-август ойларида 121 757 эркак ва 67 688 аёл рўйхатдан ўтган. Бу ҳақда “Газета.уз” нашри хабар берди.

За первые девять месяцев текущего года в Узбекистан прибыло свыше 395 тысяч граждан России, из них 80,5% прошли регистрацию в органах внутренних дел. При этом больше половины прибывших приехали за последние три месяца.
В январе-сентябре в Узбекистан в туристических целях прибыло свыше 395,11 тысячи граждан России, что в 2,1 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года (190,5 тысячи). Об этом сообщила пресс-служба Государственного комитета по статистике.
Данные о выехавших не приводятся. 55,9%, или 220,7 тысячи прибывших, — это мужчины, 44,1%, или 174,4 тысячи, — женщины.
Число граждан России, въезжающих в Узбекистан, растёт с февраля, но большая часть — 209,5 тысячи (53%) — пришлась на последние три месяца. Только в сентябре границу пересекли 78,3 тысячи россиян.
Количество граждан России, прибывших в Узбекистан в январе-сентябре 2022 года
МесяцВсего прибывшихмужчиныженщины
январь16 60410 3816 223
февраль14 1739 1705 003
март24 62514 58910 036
апрель29 28416 40712 877
май47 49326 24921 244
июнь53 42128 16925 252
июль61 60831 90329 705
август69 64835 60734 041
сентябрь78 25448 21330 041
В пятницу УзА со ссылкой на Главное управление миграции и оформления гражданства МВД (ГУМиОГ) сообщило, что за девять месяцев в страну прибыло 318156 россиян.
В Госкомстате «Газете.uz» уточнили, что в статистике МВД речь идёт о гражданах России, прошедших регистрацию в Узбекистане, тогда как комитет учитывает всех граждан, перешедших границу.
Россияне, въезжающие в страну, освобождаются от обязанности регистрации в течение 15 дней с даты въезда (до июня этот срок составлял 7 дней), затем они должны зарегистрироваться в органах внутренних дел. В ГУМиОГ сообщили о регистрации 210902 мужчин и 107254 женщин. Таким образом, 80,5% граждан России находились или продолжают находиться в Узбекистане более 15 дней.
За первое полугодие в Узбекистане зарегистрировался 128981 россиянин, то есть в среднем в месяц регистрировались по 21,5 тысячи граждан РФ. Однако за последние три месяца средний показатель возрос в 3 раза.
В частности, 189175 граждан России, или почти 60%, прошли регистрацию только за последние три месяца, то есть по 63,1 тысячи человек в месяц в среднем. В июле-августе зарегистрировались 121757 мужчин и 67688 женщин. Об этом пишет «Газета.уз».