Россияда муҳожирлар муҳаббат мавзусида ҳам кўп алданиб қолишади. Фойдали маълумотларимиз қаторини бугун Россияда мигрантлар учрайдиган муҳаббат ёлғонлари билан тўлдирамиз.
Танишув сайтлари аллақачон урфга кирган. Айрим муҳожирлар ҳам танишув сайтларидан фойдаланишади. Афсуски, танишув ва муҳаббат бобидаги фирибгарликлар ҳам мигрантларни айланиб ўтмайди. Улар қандай фирибгарликлар?
Фейк дэйтинг – ёлғон учрашувлар
Танишув сайтида мигрантлар қизлар билан ёзишишни бошлайди. Ундан кейин суҳбат ватсап ёки телеграмда давом этади. Суҳбат давомида қизлар ресторанга таклиф қилади. Ҳисобни ўртада, тенг қилиб бирга тўлаймиз, дейди. Лекин ресторанга борганда учрашувга келган қиз банк картаси ишламаётганини ёки пули машинада қолиб кетганини баҳона қилиб, кейин ўтказиб беришини, ҳозирча мигрант тўлаб туришини сўрайди. Тушуниб турганингиздек, кейинроқ ҳеч ким пул ўтказиб бермайди. Ҳисоб жуда катта бўлади. Учрашувдан қизлар одатда эртароқ ҳожатхона ёки чекиб келиш баҳонаси билан кетиб юборади, натижада учрашув ҳам, пул ҳам йўққа чиқади.
Бизнинг тажрибамизда шундай учрашувга чиқиб, 400 рубллик сок ва 700 рубллик салат учун 36 минг рубл тўлаган муҳожирлар бор.
Калтакланиш
Учрашувга бориб, калтак еб келиш ҳам мумкин. Одатда телеграм, интернет сайтларида маромида кетаётган танишув суҳбатлари учрашув белгиланиши билан янги поғонага чиқади. Афсуски бу поғона никоҳ эмас, қаттиқ калтакланиш билан тугайди. Алдаб учрашувга чақирилган мигрантлар учрашув белгиланган жойга келишганида боплаб “пўстаги қоқилади”. Учрашув қаерга белгилангани умуман аҳамиятсиз – квартирага, паркка, кинотеатрга. Ҳар ерда учрашувга чақирувчи тараф панада яшириниб турган шериклари билан бўлади. Яқинда Калуга шаҳрида 10 дан зиёд мигрантлар учрашувга чиқиб, ўсмир йигитлар тарафидан калтакланган.
Шантаж
Яна бир энг аянчли турдаги фирибгарлик учрашувлари вояга етмаганлар билан боғлиқ. Мигрант танишиб, суҳбатлашиб турган қизни вояга етган ёки танишишига ота-онаси қарши эмас, деб ўйлайди. Аммо учрашувга келганидан кейин қаердандир қизнинг “ҳимоячи”лари пайдо бўлиб, унинг вояга етмаганини ва энди мигрант жиноий жавобгарликка тортилиши мумкинлигини айтиб, шантаж қила бошлайди. Кўпинча бундай шантажлар узоқ муддат давомида ариза ёзмаслик эвазига пул талаб қилиб бориш билан давом этади. Баъзида эса интернетда сазойи қилиш ёки ҳақиқатдан полицияга ариза ёзиб, вояга етмаган қизга тегажоғлик қилишда айблаш билан якун топади.

Мигрантов в России часто становятся жертвами в махинациях на “любовные” темы. Копилку наших полезных статей дополним аферами на сайтах знакомств, с которыми сегодня сталкиваются мигранты в России.
К сожалению, некоторые виды афер в области знакомст нужно называть “подставой”, не иначе. Но на юридическом языке, это называется мошенничеством. Что это за мошенничество?
Фейк дэйтинг – фейковые свидания
Мигранты начинают переписываться с девушками на сайте знакомств. После этого общение продолжается в WhatsApp или Telegram. Во время разговора девушки приглашают в ресторан. Счет договориваются оплачивть пополам. Однако когда подходит момент оплаты девушка говорит, что ее банковская карта не работает или что она забыла деньги в машине, обещая перевести половину суммы позже, девушка уговаривает мигранта оплатить счет. Как вы понимаете, деньги потом никто не переводит. А счет будет большим даже за скучные позиции меню. Девушки обычно уходят со встречи раньше времени под предлогом похода в туалет или курения. Связь с ней теряется. Мигрант остается без денег, девушки и любви.
У нас есть кейс, когда мигрант на таком свидании заплатил 36 000 рублей за 0,4 литра апельсинового фреша и салат цезарь объемом 250 гр.
Истязания
Еще один тип свиданий для мигрантов оборачиваются истязанием. Мигранта приглашают на свидание после непродолжительных переписок. Но вместо романтики, мигранта жестоко избивают неивестные, которые за одно вместе с девушкой пригласившей мигранта на свидание. Кстати, совсем неважно, где назначена встреча – в квартире, в парке, в кинотеатре и пр. Недавно в Калуге более 10 мигрантов были избиты подобой бандой, которая выманивала мигрантов на свидание с девушкой.
Шантаж
Еще один печальный вид мошенничества в сфере знакомств связан с несовершеннолетними. Мигранту девушка представляется, как совершеннолетняя. Но при встрече после пару минут общения, к ним случайно подходят взрослые защитники девушки зафиксировавшие связь мигранта с несовершеннолетней. Эти защитники будут утверждать, что девушка несовершеннолетняя. Запугивая мигранта  педофилией и ответственностью за связь с несовершеннолетней “защитники” требуют денег в обмен на “закрытие вопроса”. Иногда дело заканчивается не просто выплатой денег, но и реальным заявлением в полицию, распространением клеветы с обвиением мигранта в педофилии.