Kecha tushdan keyin politsiya va Lyubertsi harbiy xizmat ko‘rsatish boshqarmasi vakillari reyd o‘tkazdi. Xavfsizlik kuchlari 2-Pokrovskiy proezddagi turar-joy binosiga tutashgan masjidda juma namozi vaqtida reyd oʻtkazgan. Yoshidan qat’i nazar, barcha erkaklar binodan olib chiqilgan.
Voqea guvohlarining so‘zlariga ko‘ra, Oktyabr prospektidagi armiyaga chaqirilishi mumkin bo‘lgan harbiy xizmatchilarning 5 ta avtobusi olib kelingan, ular joyida saralangan, sog‘lom bo‘lganlar esa zudlik bilan xizmatga jo‘natilgan:
“Ular Rossiya pasporti boʻlgan va harbiy roʻyxatga olinmagan barcha muhojirlarni, Moskvadan chaqiriluvchilarni va boshqa viloyatlardan kelganlarni olib ketishdi. Harbiy yoshdagi erkaklar uchun shaxsiy ish ochildi, ular bir soat ichida uydirma tibbiy ko’rikdan o’tkazdilar va bir kuni ular yig’ish punktiga yuborildi. So’ng keyingi harbiy xizmat uchun harbiy qismlarga. Ular hatto boshqa viloyatning harbiy komissiyasiga tayinlanganlarni ham chaqirishdi: yigitda shunchaki boshqa shaharda ro‘yxatdan o‘tganligini ko‘rsatuvchi hujjatlarning fotosuratlari yo‘q edi, unga hech kim quloq solmadi, darhol yangi ish qo‘zg‘atishdi”, – deydi guvohlardan biri.

Полиция и представители военкомата Люберец провели рейд вчера днем. Силовики нагрянули в мечеть в пристрое к жилому дому на 2-ом Покровском проезде во время пятничной молитвы. Из здания вывели всех мужчин, независимо от возраста. По словам очевидцев, 5 автобусов потенциальных призывников доставили в военкомат на Октябрьском проспекте, уже на месте их сортировали, тех, кто годен, сразу отправили служить:
«Забрали всех мигрантов с паспортом РФ и без военного учета, московских призывников и из с других регионов. На мужчин призывного возраста завели личные дела, провели за час фиктивную медкомиссию и одним днём отправили в сборный пункт. Потом в военные части на дальнейшую срочную службу.
Призвали даже тех, кто приписан к военкомату другого региона: у парня просто не было фотографий документов о том, что он стоит на учете в другом городе, его никто и слушать не стал, сразу дело новое завели», – рассказали очевидцы.