2024-yil 19-avgustda Rossiya Federatsiyasi Prezidentining “Rossiyaning an’anaviy ma’naviy-axloqiy qadriyatlarini qo‘llab-quvvatlovchi shaxslarga gumanitar yordam ko‘rsatish to‘g‘risida”gi №702-sonli Farmoni e’lon qilindi.
Ushbu Farmonga muvofiq, Rossiyaning an’anaviy ma’naviy-axloqiy qadriyatlariga zid bo‘lgan vayronkor neoliberal mafkuraviy qarashlarni ma’jburiy tarzda amalga oshiradigan davlatlar fuqarolari kvotadan tashqari vaqtinchalik yashash ruxsatnomasini olish huquqiga ega bo‘ladilar.
Farmonning 4-bandiga ko’ra vaqtinchalik yashash ruxsatnomasi viza bilan Rossiyaga keladigan mamlakatlar fuqarolariga beriladi.
Bunday davlatlar ro‘yxatini Tashqi ishlar vazirligi bir oy ichida ishlab chiqadi, Rossiya Federatsiyasi Hukumati esa tasdiqlaydi.
Ro‘yxatga kirgan davlatlarning fuqarolari vaqtinchalik yashash ruxsatnomasini olish uchun rus tilini bilish, Rossiya tarixi va Rossiya Federatsiyasi qonunchiligi asoslarini bilishlarini imtihon orqali tasdiqlashi talab etilmaydi.
Vaqtinchalik yashash ruxsatnomasi olish huquqiga ega bo‘lgan fuqarolarga avval uch oy muddatga bir martalik oddiy xususiy vizalar beriladi. Fuqarolar viza bilan kelganidan so‘ng vaqtinchalik yashash ruxsatnomasini rasmiylashtirishlari mumkinligi Farmonda belgilangan.
Xulosa qilish mumkinki, ushbu Farmon MDH fuqarolariga tegishli emas. Chunki Turkmanistondan tashqari barcha MDH fuqarolari Rossiyaga vizasiz tartibda kelishadi. Farmonda esa aynan vizali davlatlar deb alohida ta’kidlangan. Qolaversa, MDH mamlakatlari hozirgi kunda Rossiya tomonidan “vayronkor neoliberal mafkuraviy qarashlar”ni ilgari suradigan davlatlar sifatida ko’rilmaydi.

Вчера был опубликован Указ Президента Российской Федерации от 19.08.2024 г. № 702 “Об оказании гуманитарной поддержки лицам, разделяющим традиционные российские духовно-нравственные ценности”.
В соответствии с этим указом граждане иностранных государств, в которых реализуется политика, навязывающая деструктивные неолиберальные идеологические установки, противоречащие традиционным российским духовно-нравственным ценностям, смогут получить РВП без учета квоты. Перечень таких государств будет утвержден Правительством РФ по представлению МИДа в течение месяца.
Подтверждать владение русским языком, знание истории России и основ законодательства Российской Федерации для получения РВП указанными лицами не потребуется.
Согласно Указу РВП будет выдаваться гражданам визовых стран. Перечень визовых государств будет составлять Правительство России. На это по Указу у них есть один месяц.
Гражданам, кому полагается выдача РВП сначала выдадут однократные обыкновенные частные визы на срок три месяца. После приезда по визе эти граждане смогут оформит РВП.
Тем самым, можно сделать вывод, что настоящий Указ не относится к гражданам СНГ. Поскольку все граждане СНГ, кроме Туркменистана приезжают в Россию в безвизовом порядке.