Нижний Новгородда 8-синф ўқувчиси 7-синф ўқувчисини калтаклаган, чунки бунгача ўша 7-синф ўқувчиси 5-синф ўқувчисини худди шундай ҳолатда дўппослаган экан. Бунақа воқеалар Россия ва бошқа мамлакатлардаги мактабларда ҳар куни юзлаб содир бўлади. Бироқ тасаввур қилинг-а, Россия Федерацияси СК раиси Бастрикиннинг шахсан ўзи бу “оламшумул” ишни ўз назоратига олади ва у “НТВ” томонидан ёритилади! Нега биласизми? Чунки 8 ва 5-синф ўқувчилари Тожикистон фуқароси бўлиб, отаси асли тожикистонлик Россия фуқароси, рўйхатдан ўтган манзилида яшамайдиган, онаси эса Тожикистон фуқароси бўлиб, рўйхатдан ўтиш муддатидан ошиб кетган “ўта хавфли жиноятчилар”. Натижада, оила камера олдида кечирим сўрашга мажбур этилди, онаси депортация қилинди ва ота ҳам ягона тўғри қарор – Россияни тарк этди.
Урушқоқ ўқувчининг мигрант отаси унинг оиласини тинч қўйишни сўраб, унинг оиласи Россияни имкон қадар тезроқ тарк этишини хоҳлашини таъкидлаган.
Унинг сўзларидан айтаётганлари  кечирим сўраш эмаслиги аён бўлади. “Тўғриси, бизни тинч қўйинглар, биз бу ердан кетамиз. “Миллатчилигингиздан, қонунингиздан, ҳамма нарсангиздан кетамиз”, дейди у.
Аммо болаларни Россияга умуман олиб келмаслик ва ўз ватанларини патент нархига сотмаслик тўғрироқ қарор бўлса керак!

В Нижнем Новгороде 8-классник избил 7-классника, потому что до этого тот же 7-классник избил 5-классника в такой же ситуации. Тысячи подобных инцидентов происходят каждый день в школах России и других стран. Однако представьте себе, что председатель СК РФ Бастрыкин лично возьмет на контроль это «страшное» дело и его будет освещать НТВ! Знаете почему? Потому что, 8- и 5-классники – граждане Таджикистана, их отец – гражданин России родом из Таджикистана, который не проживает по прописке, а мать – гражданка Таджикистана, у которой просрочен срок регистрации и они являются “особо опасными преступниками”. В результате семья была вынуждена извиниться перед камерой, мать депортировали, а отец также принял единственно правильное решение – покинуть Россию.
Отец драчуна умолял оставить его семью в покое, заявив, что он хочет, чтобы его семья как можно скорее покинула Россию.
Из его слов ясно, что то, что он говорит, не является извинением. По словам мужчины, его высказывания – не извинения. «На самом деле, отвалите, оставьте нас в покое, мы уезжаем отсюда. От вашего нацизма, от вашего закона, от вашего всё”, – заявил он.