Россиянинг бир қанча қурилиш компаниялари аввалроқ тожикистондан келган мигрантларга Мариуполдаги реконструкция ишларидан пул ишлашни таклиф қилишган. Мариуполга қурувчиларни жўнатишда Тожикистон қурилиш компаниялари ҳам иштирок этмишган. “Озоди” радиосига кўра, тожикистонлик мигрантларнинг бир қисми у ерда ярим йилдан бери ишлашади, баъзилари шаҳарга бир ой олдин келган. Ишлашга рози бўлганларга ойига 130 дан 250 минг рублгача пул тўлаш, шунингдек, уй-жой ва кунига уч маҳал овқат бериш ваъда қилинган.
Аслида мигрантларнинг сўзларига кўра, улар Мариуполдаги меҳнати учун 60-70 минг рублдан олади.
20 ёшли мигрант Суннатулло Мариуполда бир ойдан кўпроқ вақт давомида ишлаган. “Бизга 120 минг рубль маош ваъда қилишди ва биринчи қисмини ҳар ойнинг 15-кунида олишимиз мумкинлигини айтишган. Ярим ой давомида менга 45 минг рубль тўлашди. Вақтинчалик уй-жой ва кунига уч маҳал овқат беришни ваъда қилишди.
Уй-жой расво, таомлар эса сифатсиз. Кўпчилик мигрантлар иш берувчилар иш ҳақини тўлиқ  тўламасликларидан шикоят қиладилар”, деди у. Суннатулло Мариуполни тарк этиш ниятида эканлигини айтди.
Яна бир тожикистонлик мигрант-ишчи Исонинг айтишича, Мариуполда ишлаган беш ой вақти давомида  маошини сира ўз вақтида олмаган.Тожикистоннинг Россиядаги элчихонаси аввалроқ “Озоди” радиосига Россия расмийларидан Мариуполни тиклаш учун тожикистонликларни юборишга оид ҳеч қандай расмий хабар олмаганини айтган эди. Бунгача дипломатик миссия Тожикистон фуқароларидан Украинанинг хавфли ҳудудларига бормасликни сўраган.
Украина президенти Мариуполда шу йилнинг май ойида рус қўшинлари барча биноларнинг 95 фоизини вайрон қилганини ва у “нафақат Украина, балки Европадаги энг йирик шаҳарлардан бири” эканини айтган.

Отправленные российскими строительными компаниями на восстановление оккупированного РФ Мариуполя мигранты из Таджикистана заявили, что работодатели их обманули – выплачивают им только половину обещанной зарплаты, сообщает таджикская служба Радио Свобода (Радио Озоди).
Несколько российских строительных компаний ранее предложили мигрантам из Таджикистана заработать на восстановительных работах в Мариуполе. Отправкой строителей в Мариуполь занимаются и таджикские строительные фирмы. По данным Радио Озоди, некоторые таджикские мигранты работают там уже полгода, другие прибыли больше месяца назад. Согласившимся пообещали платить от 130 до 250 тысяч рублей в месяц, а также обеспечить жильем и трехразовым питанием.
В действительности, по словам мигрантов, за работу в Мариуполе они получают по 60-70 тысяч рублей.
20-летний мигрант Суннатулло работает в Мариуполе больше месяца. «Нам обещали зарплату в 120 тысяч рублей и сказали, что первую часть мы можем получить 15-го числа каждого месяца. За полмесяца мне заплатили 45 тыс. рублей. Обещали временное жилье и трехразовое питание. Жилье – хуже никуда, питание отвратительное. Многие жалуются, что работодатели выплачивают заработную плату не в полном объеме и с опозданием», – рассказал он. Суннатулло сообщил, что намерен уехать из Мариуполя.
Другой таджикский мигрант, Исо, утверждает, что за пять месяцев работы в Мариуполе зарплату ни разу не выдали в срок.
В посольстве Таджикистана в России ранее заявили Радио Озоди, что официального уведомления от российских властей от отправке таджикистанцев на восстановление Мариуполя они не получали. До этого диппредставительство попросило граждан Таджикистана воздержаться от поездок в опасные регионы Украины.
Мариуполь был оккупирован российскими войсками в мае этого года. Президент Украины Владимир Зеленский говорил, что в городе разрушено 95% всех зданий, а это «один из самых больших городов не только в Украине, но и в Европе».