Марказий банк раҳбари Мамаризо Нурмуратов нега яқинда тўлов тизимларидан фойдаланган ҳолда халқаро валюта операцияларини амалга оширишга тақиқ жорий этилганини тушунтирди.
Унинг айтишича, регулятор фақат тўлов компанияларига Ўзбекистон ҳудудида фаолият юритиши учун рухсат берган. Шунинг учун мамлакат ташқарисидаги операциялар улар учун ноқонуний эди. Бу ҳақда у 16 сентябрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида маълум қилди.
Нурмуратов, шунингдек, регулятор нима учун аввал тўлов тизимлари томонидан содир этилган қоидабузарликларга эътибор бермаганига ҳам изоҳ берди. “Биринчидан, улар [тўлов ташкилотлари] мигрантларнинг маблағлари ўтказилаётганини айтишди – бунинг ҳаммаси бекор гап. Тўлов ташкилотларининг пул ўтказмаларидаги [меҳнат мигрантлари транзакцияларининг] улуши бир фоиз ҳам эмас”, деб тушунтирган у.
Марказий банк раҳбари, шунингдек, тўлов тизимлари мижозлар номидан валюта айирбошлаш билан боғлиқ операцияларни амалга ошира бошлаганини даъво қилмоқда. Маблағлар, гарчи бундай амалиёт бўлмаган бўлса ҳам экспорт тушуми сифатида қайд этилган.
Унинг фикрича, бу валюта қонунлари ва жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши қонунларни бузишдир.
У, шунингдек, QIWI Uzbekistan тўлов тизими худди шу сабабга кўра чеклангани — у ҳам ноқонуний операциялар иштирокчиси бўлганини таъкидлади.
Нурмуратовнинг қўшимча қилишича, улар бошқа мамлакатлар марказий банклари ва молиявий мониторинг ташкилотларидан тўлов ташкилотларининг шубҳали операциялари ҳақида маълумот олишган.
Шу сабабли Ўзбекистоннинг бир қанча тўлов хизматлари 5 сентябрдан бошлаб халқаро валюта операцияларини вақтинча тўхтатган эди.

По словам главы ЦБ, компании нарушали валютный контроль и антиотмывочное законодательство.
Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов дал объяснения введенного недавно запрета на проведение трансграничных операций платежными системами.
По его словам, регулятор выдавал лицензии платежным организациям на осуществление деятельности внутри Узбекистана. Таким образом, трансграничные операции являются для них нелицензионной деятельностью. Об этом он заявил 16 сентября в ходе пресс-конференции, сообщает корреспондент Spot.
Нурмуратов объяснил, почему регулятор раньше закрывал глаза на нарушения со стороны платежным систем.
«Прежде всего они [платежные организации] говорили, что денежные средства мигрантов переводят, — здесь все чушь. Даже 1% не составляет доля [транзакций трудовых мигрантов] в денежных переводах платежных организаций», — пояснил он.
Также глава ЦБ сообщил, что платежные системы начали совершать операции от имени клиентов, связанные с конвертацией. Более того, средства зачислялись как экспортные поступления, хотя никакой экспортной операции не проводилось, подчеркнул он.
«Это совершенное нарушение валютного законодательства и законодательства касательно легализации преступных доходов», — резюмировал председатель Центробанка.
Глава регулятора прокомментировал также ограничения операций для QIWI Uzbekistan, заявив, что организация занимались тем же, что и другие платежные системы, то есть легализацией преступных доходов.
Кроме того, Нурмуратов поделился, что регулятор получил информацию о сомнительных операциях платежных организаций от центральных банков других стран и организаций финансового мониторинга.
Несколько узбекистанских платёжных сервисов объявили о временной приостановке с 5 сентября проведения трансграничных платежей и переводов.