Россияда мигрантларнинг 40 фоизи ноқонуний ишлайди, шу муносабат билан меҳнат бозорини тартибга солиш бўйича қонунчиликни такомиллаштириш режалаштирилмоқда.
Бу ҳақда Россия Федерацияси Меҳнат ва бандлик федерал хизмати раҳбари Михаил Иванков Санкт-Петербургда бўлиб ўтган “МДҲга аъзо давлатлар ҳудудида халқаро миграция жараёнларини тартибга солиш” мавзусидаги халқаро конференция давомида маълум қилди.
“Биз меҳнат бозорини қонунийлаштириш мумкин эмас, деган фикрга қўшилмаймиз. Бунинг йўли – оқимни шаффоф қилиш, шунингдек, иш берувчиларни қимматли кадрлар билан таъминлаш”, — деди Иванков.
У меҳнат ҳуқуқларини ҳар томонлама ҳимоя қилишга муҳтож бўлган иш берувчилар, мамлакат иқтисодиёти, шунингдек, меҳнаткашларнинг манфаатларини ҳисобга олиш имконини берувчи меҳнатни тартибга солиш механизмларини яратиш муҳимлигини айтди. Иванков ҳозирда бундай шароит яратилмаганини таъкидлади.
Муаммони давлат томонидан тартибга солишнинг у ёки бу шаклини яратиш, фаолият учун оддий, аммо мажбурий шартларни жорий этиш орқали ҳал қилиш мумкин. Хусусан, меҳнат мигрантларига уларнинг меҳнат ҳуқуқлари мавжудлиги ҳақида тушунтириб бериш керак.
Иванковнинг сўзларига кўра, 2022 йилда чет эллик ишчилар ҳуқуқларининг бузилиши бўйича бор-йўғи 300 та шикоят тушган.

В  России 40 % мигрантов трудятся нелегально, в связи с чем для регулирования рынка труда планируется усовершенствовать законодательство.
Об этом сообщил руководитель Федеральной службы по труду и занятости Российской Федерации Михаил Иванков во время международной конференции «Регулирование международных миграционных процессов на территории государств – участников СНГ», которая проводилась в Петербурге.
«Мы не согласны с тем, что этот рынок легализовать нельзя. Выход – сделать поток прозрачным, а также обеспечить работодателей ценными кадрами», – сказал Иванков.
Он отметил, что важно создать механизмы трудового регулирования, позволяющие учитывать интересы работодателей, экономики страны, а также самих рабочих, которым необходима полноценная защита их трудовых прав. Иванков подчеркнул, что сейчас таких условий не создано.
Решить проблему можно путем создания той или иной формы государственного регулирования, введения простых, но обязательных условий деятельности. В том числе необходимо рассказывать трудовым мигрантам о существовании их трудовых прав. Иванков сообщил, что в 2022 году поступило только 300 жалоб на нарушение прав от иностранных работников.