2022 йилнинг олти ойи давомида мигрантлар Қирғизистонга 1 миллиард доллардан ортиқ маблағни ўтказишди. Бу ҳақда 24.kg” хабар берди.
Президент иштирокидаги Вазирлар Маҳкамаси мажлисида Қирғизистонга меҳнат мигрантларидан юборилган пул ўтказмалари ўсганлиги ҳақида Вазирлар Маҳкамаси раиси Оқилбек Жапаров маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 4,5 фоизга ошган. “Фурсатдан фойдаланиб, хориждаги барча фуқароларимизга миннатдорчилик билдираман”,- деди у ўз нутқида.
Унинг таъкидлашича, малакатга хорижий инвестициялар киритилиши ортиб, 278 миллионни ташкил этган бўлса, мамлакатдан ташқарига чиққан инвестициялар оқими 41 фоизга камайди.20
Ўтган йили республикага юборилган пул ўтказмалари ҳажми 2 миллиард 756,24 миллион долларни ташкил этди. Қирғизистон Республикасидан бошқа мамлакатларга эса 562,77 миллион доллар ўтказилган. Мамлакатдаги соф тушум шу тариқа 2 миллиард 193,47 миллион долларни ташкил этган.

Мигранты за полгода 2022 года перевели в страну более 1 млрд долларов. Об этом сообщает “24.kg”.
О росте денежных переводов мигрантов в Кыргызстан на заседании Кабмина с участием президента сообщил председатель Кабмина Акылбек Жапаров.
По его словам, этот показатель по сравнению с прошлым годом вырос 4,5%. «Считаю правильным, пользуясь случаем, поблагодарить всех наших граждан, которые за границей», – сказал Жапаров. Также он добавил, что увеличился приток внешних инвестиций и составил 278 млн долларов, а отток инвестиций по сравнению с прошлым годом сократился на 41%.
По итогам прошлого года объем денежных переводов в республику составил $2 миллиарда 756,24 миллиона. Из КР в другие страны перечислили $562,77 миллиона. Чистый приток — $2 миллиарда 193,47 миллиона.