Videokamera qaydida xorijlikning kelishish va ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma tuzmaslik evaziga 5 ming rubl taklif qilayotgani aks etgan.
Politsiya xodimi voqea haqida darhol rahbariyatga xabar bergan. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 30-moddasi 3-qismi va 291.2-moddasi 1-qismi (Pora berishga urinish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Rossiya Ichki ishlar vazirligining Ural federal okrugi bo‘yicha matbuot xizmati vakillarining ma’lum qilishicha, qo‘lga olingan shaxs chet el fuqarolari uchun vaqtincha saqlash markazida. Tuzilgan protokol natijalariga ko‘ra, unga ikki ming rubl miqdorida jarima solingan.
Pora olish Rossiya politsiyasi uchun yangilik bo‘lmasa-da, ayrim hollarda “podstava” qilib migrantlarni qo‘lga tushirish hollari uchrab turadi. Shuning uchun muhojirlarga tavsiyamiz, avvalo, hujjatlaringizni to‘g‘irlab yuring, pora berishga urinmang.

В аэропорту Челябинска задержали иностранца за попытку дать взятку.
В аэропорту Челябинска сотрудниками линейного отдела полиции задержали иностранца, который пытался дать взятку полицейскому. Судя по видео, опубликованному пресс-службой УТ МВД России по УрФО, иностранец был задержан за нарушение миграционного законодательства, а после попытался откупиться, предложив полицейскому пять тысяч рублей.
«Пожалуйста, можно же поговорить. Пятеру дам. Не составляйте, пожалуйста [протокол]», — говорит иностранец на видео.
Сотрудник, в свою очередь, доложил о данном факте руководству. По итогу в отношении нарушителя было возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 30, ч.1 ст. 291.2 УК РФ (Попытка дачи взятки). Как сообщили URA.RU в пресс-службе УТ МВД России по УрФО, сейчас он помещен в центр временного содержания иностранных граждан. По составленному в отношении него протоколу судьей назначено наказание в виде штрафа на сумму две тысячи рублей.