Агар мигрант ижарада яшаётган уйнинг эгаси Россиядан ташқарида бўлса, унда ушбу маълумот жуда ўринли бўлади. Россия ҳукуматининг 15.01.2007йилдаги N9“Россия Федерациясида чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни миграция рўйхатидан ўтказиш тартиби тўғрисида” қарорига 21.10.2023 йилда киритилган ўзгаришга кўра, меҳнат муҳожирлари мустақил равишда ўзларини вақтинчалик миграцион қайдга қўйишлари мумкин.
Уй эгасисиз регистрацияга қўйиш учун нима қилиш керак?
Ўзини ўзи регистрацияга қўйиши учун:
• мигрант ҳам, уй эгаси ҳам госуслуги сайтида рўйхатдан ўтган бўлишлари керак.
• Мигрант рўйхатдан ўтмоқчи бўлган манзилида ҳақиқатдан яшаши керак.
• Мигрантнинг рўйхатдан ўтаётган уйида яшаш учун ижара шартномаси бўлиши керак.
Госуслуги орқали МВД идорасига миграцион қайддан (регистрациядан) ўтиш хизмати танланади. Хизматни танлаганингиздан сўнг тўлдириш учун ариза формаси чиқади. Ариза регистрацияда кўрсатиладиган маълумотлардан иборат. Яъни ФИШ, туғилган сана ва жойингиз, паспортингиз, регистрация манзили, уй эгасининг маълумотлари.
Аризани тўлдиргач, қуйидаги ҳужжатларни сканер қилиб, аризага бириктиришингиз керак:
• паспортингизни барча саҳифалари;
• агар фарзандингизга ҳам ўзингизга қўшиб регистрация қилаётган бўлсангиз, фарзандингизнинг паспорти барча саҳифалари билан;
• уй эгасининг уйга эгалик ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат (ЕГРН, масалан);
• миграцион картангиз;
• фарзандингизнинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси ва унинг нотариал таржимаси;
• ижара шартномаси.
Ушбу ҳужжатлар билан регистрация химатини танлаб, аризани тўлдириб, МВДга юборасиз ва бир неча кунда сизга МВДдан онлайн регистрация юборилади.
Агар аризани тўғри тўлдиришда ёрдам керак бўлса профессионал мутахассислар, яъни юристлар кўмаклашиши мумкин.

Данная информация особенно актуальна для тех, кто снимает жильё у владельце, находящихся за рубежом.
26 октября 2023 года вступили в силу изменения, который внес Федеральный закон от 28 апреля 2023 г. № 156-ФЗ. Среди изменений – право иностранных граждан самостоятельно встать на миграционный учет по адресу, где фактически проживают, если:
• У иностранца и его принимающей стороны есть личный кабинет на портале Госуслуг;
• Иностранец проживает по адресу, по которому хочет встать на миграционнқй учет;
• У иностранца есть договор аренды или найма жилого помещения, по которому он становится на учет.
В связи с появлением новых оснований в Постановление Правительства РФ от 15.01.2007 N 9 “О порядке осуществления миграционного учета иностранных граждан и лиц без гражданства в Российской Федерации” были внесены изменения Постановлением Правительства РФ от 21.10.2023 N 1756, которые утвердили список документов для постановки на учет в каждом из случаев.
Документы для постановки на учет через портал Госуслуг, которые потребуется приложить к уведомлению:
• копии всех страниц паспорта, на которых содержится информация и отметки о пересечении границы;
• копии всех страниц документов, которые удостоверяют личность несовершеннолетних детей, если они ставятся на учет вместе с родителем;
• копия документа, подтверждающего право собственности принимающей стороны на жилое помещение, в котором остановился иностранец;
• копия миграционной карты на каждого, кого ставят на учет
• копии и нотариально заверенные переводы документов, подтверждающих родственные отношения с несовершеннолетними детьми, если они тоже ставятся на учет
• копия договора аренды
Помимо этих документов потребуется правильно заполнить уведомление о прибытии, чтобы его приняли. И самое сложное тут бывает – верно рассчитать разрешенный срок пребывания. Но с этим могут помочь миграционные специалисты нашей компании.