2022 йил бошидан буён атиги 187 минг киши Россия фуқаролигини олди. Бир йил аввал бу кўрсаткич 222,8 мингдан зиёд бўлган.
Бу йилги кўрсаткичлар ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 36 минг нафарга кам.
Ҳисоботлар Россия Ички ишлар вазирлигининг миграция бўйича вазият юзасидан маълумотларида кўрсатилган.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, 2022 йилнинг тўрт ойи давомида чет эллик фуқароларга берилган визалар сони 2 баробар ошди. Агар 2021 йилда 44,6 минг киши виза расмийлаштирган бўлса, жорий йилда улар 76 минг нафарни ташкил эишди.
Миграция рўйхатига киритилганлар сони 3 миллиондан 5,1 миллионгача ошди.
Яшаш учун рухсатнома олганлар ҳам кўпайди. Уларнинг сони аввалги 74 мингдан 97 минг нафаргача ўсди. Вақтинчалик яшаш рухсатномаларини бериш ҳам деярли 2 баробарга кўп – 2021 йилда улар 35 минг мигрантга берилган бўлса, бу йилги кўрсаткич 61 мингга яқин бўлди.
Ички ишлар вазирлигининг маълумотларига кўра йил бошидан буён 63 минг нафардан кўп хорижий фуқароларга мамлакатга кириш тақиқлаб қўйилди. Ўтган йилдаги тақиқлар сони эса 76 мингдан зиёд бўлган.
РФ Ички ишлар вазирлигининг аввалроқ берган изоҳига кўра, Россия фуқаролигини олиши мумкин бўлган хорижий фуқароларнинг сони камайиши вақтинчалик омил бўлиб, бу соҳадаги вазият ўзгариб туриши мумкин.

Гражданство РФ с начала 2022-го получили только 187 тыс. человек, тогда как годом ранее этот показатель равнялся более 222,8 тыс.
Этот показатель почти на 36 тыс. меньше, чем за аналогичный период 2021-го. Об этом следует из данных сводки показателей МВД России по миграционной ситуации.
На этом фоне за четыре месяца 2022-го было оформлено почти в 2 раза больше виз иностранным гражданам. Если в 2021 году — свыше 44,6 тыс., то в текущем более 76 тыс.
А вот количество иностранных граждан, поставленных на миграционный учет выросло с почти 3 млн до 5,1 млн.
Вид на жительство стали получать больше. Число выросло с 74 тыс. до 97 тыс., а разрешений на временное проживание выдано почти в 2 раза больше — почти 61 тыс., тогда как в 2021 году было 35 тыс.
Кроме того, в Министерство внутренних дел сообщили, что с начала года был запрещен въезд в страну более чем 63 тыс. иностранных граждан. За аналогичный период прошлого года такое число запретов составило более 76 тыс.
Ранее в МВД РФ сообщали, что снижение активности иностранных граждан, являющихся потенциальными получателями российского гражданства, вызвано сезонным фактором и не отражает объективно складывающейся ситуации в этой сфере.