Migratsiya qoidalarini buzganlik uchun javobgarlikka faqat migrantlar emas, qabul qiluvchi taraf ham tortiladi.
Yashash uchun joy berganida:
• Registratsiya qilib, aslida joy bermaganligi uchun;
• Hujjatsiz yurgan migrantga yashash uchun joy bergani uchun;
• Registratsiyani kechiktirib qilib bergani uchun;
• Registratsiyani qilib bermagani uchun;
• Migrant mamlakatdan chiqib ketgani haqida qaydnoma (majburiy holatlarda) topshirmagani uchun;
Uy egasi yoki yotoqxona egalari uchun КоАП РФ’ning 18.9 moddasiga ko‘ra 500 ming rublgacha jarima yoki УК РФ’ning 322.2 va 322.3-moddlariga binoan 3-yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi ko‘zda tutilgan.
Ish jarayonida:
• hujjatsiz migrantlarni ishga jalb qilgani uchun;
• migrantlarni ishga qabul qilish uchun davlatdan ruxsatnoma olish kerak bo‘lgan holatda uni olmaganlik uchun;
•  migrantlarni patentidagi kasbdan boshqa kasbga yoki patentda ko‘rsatilgan shahardan boshqa shaharga ishga jalb qilgani uchun;
•  migrant bilan mehnat shartnomasi tuzgani haqida IIVga xabar bermagani yoki xato xabar bergani uchun;
• yuqori malakali migrantning maoshi haqida IIVga ma’lumotni bermaganlik yoki xatoliklar bilan bergani uchun ish beruvchiga 1 million rubl jarima yoki ish beruvchining faoliyatini 14 sutkadan 90 sutkagacha to‘xtatish javobgarligi belgilangan.
Ish beruvchilar uchun Rossiya hukumati ayrim sohalarda migrant ishchilar soni qancha bo‘lishi kerakligi haqida me’yor belgilagan. Shu me’yorni buzgan ish beruvchilar КоАП’ning 18.7-moddasi bo‘yicha 1 million rublgacha jarima yoki faoliyatini 90 sutkagacha to‘xtatish bilan javobgarlikka tortiladi.
Qolaversa, migrantlarga maoshni to‘lamaslik, maoshni naqd pul bilan to‘lash, sanitariya talablarini buzish kabi huquqbuzarliklar uchun ham ish beruvchilar jinoiy va ma’muriy javobgarlikka tortiladi.

Штрафы за миграционные нарушения устанавливаются не только на мигрантов, но и на тех, кто ставит их в тяжелое положение.
Нарушения принимающей стороны:
• поставить на фиктивный учет, не предоставляя места для проживания, например, в “резиновой квартире”;
• предоставить жилье нелегально находящемуся иностранцу;
• опоздать с постановкой на учет или внесением изменений в него;
• уклониться от постановки на учет;
• не подать уведомление об убытии иностранца, если оно обязательно.
Наказания за данные нарушения могут быть до 500 000 рублей по ст. 18.9 КоАП РФ или лишение свободы до 3 лет по ст. 322.2 и 322.3 УК РФ.
Нарушения при трудоустройстве:
• привлечь к работе иностранца без разрешительных документов;
• не оформить разрешение на привлечение для компании, если оно необходимо;
• допустить к работе иностранца не в том регионе, не по той профессии, которые указаны в его разрешительном документе;
• не подать уведомления о заключении или расторжении договора, о зарплате высококвалифицированного специалиста, а также – подать их с нарушениями.
За все эти нарушения работодателю грозит штраф до 1 млн рублей. Также штраф может быть заменен на приостановление деятельности компании на срок от 14 до 90 суток.
Нарушения ограничений по приему иностранцев в определенной сфере.
Правительство РФ устанавливает ограничения по трудоустройству иностранцев в различных сферах. А несоблюдение этих норм влечет за собой наложение штрафа по ст. 18.17 КоАП РФ – до 1 млн рублей или приостановку деятельности до 90 суток.
Помимо основных правонарушений, существуют и неочевидные.
•  выплата иностранцу заработной платы наличными деньгами;
• нарушение санитарных правил и т.д.
Поэтому всегда защищайте свои права и обращайтесь в правоохранительные органы, если ваши права нарушаются. Помните, любой процесс привлечения к ответственности начинается после обращения с жалобой о нарушении закона и ваших прав.