Москва ҳукумати 2015 йилдан 2022 йилгача бўлган даврда Россия Федерацияси пойтахтида меҳнат мигрантларига айнан шунча ҳисобда ишлаш учун рухсатнома берган.
Россия пойтахтида меҳнат мигрантлари 3,8 миллионта патент олди. Москва кўптармоқли миграция марказида ана шунча ҳисобдаги ишлаш учун рухсатномалар 8 йиллик иш давомида тақдим этилган. Бу ҳақда Москва иқтисодий сиёсат ва ривожланиш департаменти раҳбари Мария Багреева маълум қилди.
“2015 йилдан 2022 йилгача бўлган даврда кўптармоқли миграция маркази пойтахтда ишлаш учун 3,8 миллионта патент берди”,- деди Багреева.
Унинг сўзларига кўра, 2021 йил ноябрь ойидан бошлаб марказ Москва вилоятида фаолият юритиш учун патент расмийлаштириш хизматларини кўрсатиб келмоқда. Ҳаммаси бўлиб, ўтган йили 322 мингта патент берилган.
Багреева, шунингдек, 2022 йилда 1,2 миллионга яқин чет эл фуқаролари патент олишнинг бошқа мажбурий тартиб-қоидаларидан ўтганини таъкидлади.
Аввалроқ Россия Федерацияси Давлат думаси мигрантларга давлат хизматларини кўрсатиш бўйича Ички ишлар вазирлигининг ваколатларини кенгайтирувчи қонун лойиҳасини биринчи ўқишда қабул қилганлиги хабар қилинган эди.
Жумладан, Ички ишлар вазирлигига қарашли “Паспорт-виза хизмати” корхонаси патентларни қайта расмийлаштириш, виза, таклифнома ва вақтинчалик яшаш учун рухсатномаларни (РВП) бериш учун ҳужжатларни қабул қилишни бошлайди.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, Россия субъектлари мигрантлар учун йиллик квоталар сонини ўзлари белгилайдилар. Шу тариқа, маълум бир ҳудудда маҳаллий аҳоли ишлаш истагини билдираётган касбларни эгаллашда мигрантларнинг имконияти чекланиши мумкин, деб ёзади Sputnik Тожикистон.

Такое количество разрешений на работу в столице РФ трудовым мигрантам московские власти выдали в период с 2015 по 2022 год.
В столице России трудовые мигранты получили 3,8 млн патентов. Такое количество разрешений на работу в Московском многофункциональном центре (ММЦ) предоставили за время 8-летней работы.
Об этом сообщила руководитель столичного департамента экономической политики и развития Мария Багреева.
«В период с 2015 по 2022 годы ММЦ выдал 3,8 млн патентов на работу в столице», — сказала Багреева.
По ее словам, с ноября 2021 года центр предоставляет услуги по оформлению патента для осуществления деятельности на территории Московской области. Всего за прошлый год их было выдано 322 тыс. Багреева также отметила, что за 2022-й прочие обязательные процедуры на оформление патента прошли около 1,2 млн иностранных граждан.
Ранее сообщалось, что Государственная дума РФ приняла в первом чтении законопроект, расширяющий полномочия МВД в оказании госуслуг мигрантам.
В частности, подведомственное Министерству внутренних дел предприятие «Паспортно-визовый сервис» начнет принимать заявления о переоформлении патентов, выдаче виз, приглашений и разрешений на временное проживание.
Также стоит отметить, что субъекты России сами устанавливают количество ежегодных квот на мигрантов. Таким образом, иностранцам могут закрыть доступ к тем профессиям, на которые обычно претендуют местные жители в том или ином регионе, пишет Sputnik Таджикистан.