Москва вилоятида чет элликлар учун иш патентининг нархи оширилди. 2024 йилнинг 1 январидан мигрантлар 900 рубл кўпроқ – 7500 рубл тўлаши лозим бўлади. Бундай қарор Москва вилоят думаси депутатлари томонидан қабул қилинди.
Патент нархини ошириш минтақавий бюджетга қўшимча равишда 2,5 миллиард рубл олиб келиш имконини беради. Умуман олганда, патентлардан 22,6 миллиард рубл фойда олиш кутилмоқда. Меҳнат патенти – бу Россияда ишлашни истаган чет эл фуқароси томонидан тузилган ҳужжат. У мамлакатга визасиз кириш ҳуқуқига эга бўлганлар томонидан сотиб олинади.
Евросиё иқтисодий иттифоқига аъзо давлатлар фуқаролари патентсиз ишлаши мумкин. Бу Беларус, Арманистон, Қирғизистон ёки Қозоғистон паспортига эга бўлган фуқароларга тегишли. Мамлакатга виза билан кираётганлар ҳам ишлаш учун рухсат олиш учун ариза топширишлари керак.

В Подмосковье увеличили стоимость патента на работу для иностранцев. С 1 января 2024 года мигранты должны будут платить на 900 рублей больше. За патент придется отдать 7500 рублей. Такое решение приняли депутаты Мособлдумы.
Повышение стоимости патента позволит дополнительно привлечь в бюджет региона 2,5 млрд рублей. Всего от патентов предполагается получить 22,6 млрд рублей. Патент на работу – это документ, который оформляет иностранец, желающий трудиться на территории России. Его приобретают те, у кого безвизовый въезд в страну.
Гражданам государств- участников Евразийского экономического союза оформлять патент не нужно. Они могут просто устраиваться на работу в России. Это касается тех, кто имеет белорусский, армянский, кыргызский или казахский паспорт. Тем, кто въезжает в страну по визе, нужно по-прежнему оформлять разрешение на работу.