Бугун дунё ядро урушига ҳар қачонгидан ҳам яқинроқ, бу ҳақда сайёрамиздаги энг бой одам Илон Маск гапирди. Айни вазиятда Москвада бомбадан сақланиш иншоотлари, ертўлалар ва бошпаналарни тайёрлаш айниқса қўрқинчли туюляпти.
Айрим уйларда яшовчилар учун 18 октябргача “подвал”ларни шахсий буюмларидан бўшатишлари кераклиги ҳақида эълонлар пайдо бўлганди. Москваликларнинг тузламаларини сақлайдиган жойлари бир кун келиб том маънода ўз мақсадида фойдаланилиши кимнинг хаёлига келибди, дейсиз. Умид қиламизки, бу жойлар бомбадан ҳимояланиш мақсадида ишлатилмайди.
Уй-жой мулкдорлари ширкатлари 11 октябрь куни Москва мэриясида бўлиб ўтган йиғилишда бомбадан сақланиш иншоотларини тўғри тайёрлаш тўғрисида қарор қабул қилганлигини маълум қилишди.
Пойтахт мэрининг ўринбосари Пётр Бирюков бу ишларга масъул қилиб тайинланган. Дарвоқе, 18 октябрдан бошлаб бомбадан сақланиш иншоотларига кириш тақиқланди. У ерда қолган шахсий буюмлар эса хавфсизлик органлари ходимлари томонидан олиб чиқиб кетилади.  Эҳтиёткорлик чоралари кўрилаётган иншоотлар олдидан машиналарни олиш сўраляпти. Кўплаб янги уйларда жойлашган ер ости тўхташ жойлари ҳам ҳимояланиш объектларига киради.
14 октябрь куни Владимирь мэрияси шаҳар Украина билан чегарадан 800 км узоқликда жойлашган бўлса ҳам, фуқароларга бомбадан сақланиш жойидан қандай фойдаланиш ҳақида йўриқномалар берди. Расмийлар тинчлик ва уруш даврида биноларнинг ертўлаларида ва алоҳида ҳимояланиш иншоотларида зарарли омиллардан қандай яшириниш кераклиги ҳақида тушунтиришди.
“Секрет фирмы” ахборот нашри Владимир мэриясининг йўриқларини аччиқ тажриба асосида тўпланган бошқа тавсиялар билан тўлдиришга қарор қилди.
Расмий равишда Россияда бомбадан сақланиш иншоотлари етарли. 2016 йида Ҳисоб палатаси мамлакатда 16 448 та бомбадан сақланиш жойлари мавжудлигини аниқлаган. Шу билан бирга уларнинг 95 фоизи фавқулодда вазиятларда аҳоли учун ҳимоя иншооти вазифасини ўтай олмаслиги, улар бундай вазиятларга тайёр эмаслиги маълум қилинган. Кейинчалик аудиторлар бу ҳолатнинг асосий сабабини аниқладилар. Давлатнинг ҳимояланиш жойлари 20 йилдан ортиқ вақт ичида молиялаштирилмаган ва кўплаб объектлар ноқонуний тарзда “тадбиркорлар” томонидан хусусийлаштириб олинган.  Бу ҳақда “Рамблер” нашри ёзмоқда.

Мир как никогда близок к ядерной войне. Об этом заявил самый богатый человек планеты Илон Маск. На этом фоне подготовка бомбоубежищ, подвалов и укрытий Москвы выглядит особенно пугающе.
На некоторых домах появились объявления о том, что до 18 октября жильцы должны освободить эти помещения от личных вещей. Кто бы мог подумать, что укрытия, в которых давно хранятся соленья москвичей, когда-то снова будут использоваться по прямому назначению. Надеемся, что до этого всё-таки не дойдёт.
В товариществах собственников жилья (ТСЖ) заявили, что решение о подготовке бомбоубежищ в должный вид приняли на совещании в мэрии Москвы 11 октября. Ответственным за это называют заммэра столицы Петра Бирюкова. Кстати, с 18 октября вход в бомбоубежища будет запрещён, а оставшиеся личные вещи заберут уже силовики. Из «бомбоубежищ» также просят убрать автомобили.
Получается, подземные парковки, которые есть во многих новых домах, тоже относятся к этой категории? 14 октября мэрия города Владимира решила напомнить гражданам, как пользоваться бомбоубежищами, хотя город находится примерно в 800 км от границы с Украиной. Как сообщили власти, от поражающих факторов в мирное и военное время надо прятаться в подвалах и на цокольных этажах зданий.
Информационное издание «Секрет фирмы» решил дополнить советы мэрии Владимира другими рекомендациями, собранными на основе горького опыта.
Формально недостатка в укрытиях в России нет. В 2016 году Счётная палата выяснила, что в стране есть 16 448 бомбоубежищ. При этом 95% из них тогда не были готовы для укрытия населения в случае других чрезвычайных ситуаций.
Аудиторы тогда выявили главную проблему — в течение более чем 20 лет государство не финансировало содержание укрытий, а многие объекты были незаконно приватизированы. Об этом сообщает “Рамблер”.