2023 йил бошида Морсквада уй-жой ижараси нархларининг пасайиши давом этади, деб ҳисоблайдилар бозор иштирокчилари. Талаб пастлиги шароитида нархларнинг ўзгариши табиий ҳолат.
Москвада уй-жой ижарасининг ўртача нархи йил давомида сезиларли даражада пасайди. Бу ҳақдаги маълумотлар “Миэль” риелторлик компаниясининг кўчмас мулк бозори тахлили бўйича шарҳида ўз аксини топди.  Компания статистик маълумотларига кўра бир хонали квартиралар нархи ўртача 7%га (2021 йил декабридан 2022 йил декабригача), икки хонали квартиралар -9,5%га арзонлашди.
“Миэль” статистик маълумотларига кўра декабрь ойида бир хонали квартирани ўртача нархда 36,5 минг рублга ижарага олиш мумкин бўлса,икки хоналикнинг ижараси 48,4 минг рублни ташкил этди (статистика барча туманларни, шу жумладан шаҳар марказини ҳам ҳисобга олади). Нархларнинг пасайиши уй-жой бозорида таклифларнинг кўпайганлиги натижасида содир бўлди: йил давомида таклифлар сони кўпайиб, объектлар сони 50 мингтага етди
“ЦИАН” компанияси ҳам уй ижараси ставкалари пасайтирилганини тасдиқлайди – платформадаги эълонларга кўра 2022 йил январидан декабригача бир хонали квартираларнинг ижарага таклиф этилаётган суммаси 12 фоизга камайди. “Инком-Недвижимость” кўчмас мулк компанияси йил охирида лизинг битимларининг аксарияти 5%дан 10%гача чегирма билан тузилганлигини қўшимча қилди.
Компания маълумотлариг кўра, 2023 йилда Москвада ижара нархларининг босқичма-босқичма пасайиши тенденцияси давом этади. Декабрь ойида ижара талаблари одатда кам бўлади.  Январь ойининг биринчи ярмида одамлар у ёки бу тарзда дам олишади, иккинчи ярмида иш бироз жонланади. Йил давомида бундай ўзгаришлар содир бўлиши табиий. Уй-жой ижара нархлари асосан меҳнат бозоридаги вазият билан боғлиқ бўлади”,- дейди “Миэль” компанияси бош таҳлилчиси Екатерина Бережнова.
“Инком-Недвижимость” компанияси ижара департаменти директорининг ўринбосари Оксана Полякова, ҳозирда Москвада ижарага бериладиган уйларга талаб камлиги сабабли нархлар ўсишига ҳеч қандай асос йўқлигини таъкидлади. Йилнинг биринчи чорагида ҳам ўтган йилдаги вазият давом этиши ҳақиқатдан йироқ эмас. Фақат биринчи чорак ўрталарида ипотека нархларининг юқори бўлиши сабабли, ижара бозорида ўсиш кузатилиши мумкин. Бу ҳақда “РБК.ру” ҳабар берди.

В начале 2023 года тренд на снижение цен сохранится, считают участники рынка. Ставки корректируются на фоне низкого спроса.
Средняя стоимость аренды жилья в Москве заметно снизилась за год, следует из предоставленного редакции обзора риелторской компании «Миэль». Однушки, по статистике агентства, подешевели на 7% (декабрь 2022 года к декабрю 2021-го), двухкомнатные квартиры — на 9,5%.
Среднюю однокомнатную квартиру, по статистике «Миэль», в декабре можно было снять за 36,5 тыс. руб. в месяц, средняя ставка для двушек составляла 48,4 тыс. руб. (статистика учитывает все районы, включая центр города). Снижение цен произошло на фоне роста предложения: за год экспозиция выросла примерно вдвое и составила к концу года порядка 50 тыс. объектов.
В ЦИАН подтверждают снижение ставок — по статистике объявлений на платформе, с января по декабрь 2022 года средняя ставка предложения однокомнатных квартир в аренду стала меньше на 12%. В риелторской компании «Инком-Недвижимость» дополняют, что большинство сделок по аренде в конце года заключалось с дисконтом в размере от 5% до 10%.
В 2023 году тренд на плавное снижение цен на аренду в Москве сохранится, считают в компании. «Декабрь в арендном сегменте не сезон. Первую половину января люди будут так или иначе отдыхать, во второй половине начнется легкое оживление. Так происходит из года в год. А дальше многое будет зависеть от рынка труда», — прогнозирует главный аналитик ГК «Миэль» Екатерина Бережнова.
Заместитель директора управления аренды «Инком-Недвижимость» Оксана Полякова также отмечает, что предпосылок для роста спроса и цен на аренду жилья в Москве сейчас нет и первый квартал с большой вероятностью продолжит тренды, характерные для конца года. В ЦИАН не исключают, что рост спроса начнется уже к середине квартала — за счет удорожания ипотеки (часть потенциальных покупателей останется сообщили о снижении спроса и коррекции ставок в сегменте аренды элитного жилья в Москве.