Moskvada migrant-taksichi ravvinni uning yahudiy ekanligi uchun manzilga yetkazishdan bosh tortdi. Endi unga jinoiy ish ochilishi mumkin.
Yosh yahudlar tashkiloti “Yaxad” ravvini Mixoel Stavropolskiy Sokolnikidagi yahudiylari jamoati binosiga taksi chaqirgan. Ammo taksi haydovchisi bo‘lgan migrant yo‘lovchining yahudiy ekanini bilib, xizmat ko‘rsatishdan bosh tortgan.
Mijoz bunday holatdan e’tiroz bildirib, “Yandex”ning texnik xizmatiga shikoyat qilgan. “Yandex” xavfsizlik xizmati esa o‘z navbatida ravvin bilan bog‘lanib, haydovchiga nisbatan chora ko‘rishini va tekshiruv o‘tkazishini va’da qilgan. Ammo tekshiruvlar bu bilan yakunlangani yo‘q.
Voqeaga Rossiya Tergov organi ham qiziqish bildirdi. Preobrajenskiy tumani bo‘yicha Moskva shahar Tergov qo‘mitasi bo‘limi dindorlarning tuyg‘ularini haqoratlanganlik bo‘yicha surishtiruvni boshlagani ma’lum bo‘ldi. Tergovchi ravvinni ko‘rsatmalar berish uchun chaqirgan va haydovchi yahudiyni manziliga olib bormagani uchun javobgarlikka tortish jarayoni boshlangan.
Rossiyada o‘zaro tenglik va hurmat prinsipi aksar hollarda faqat bir tomonga ishlaydi. Millati, fuqaroligi yoki dini tufayli migrantlarga nisbatan tazyiqlar ro‘y berganda nima uchundir davlat organlari va jamoatchilik tomonidan bu voqealar e’tiborga olinmaydi. Lekin migrantlar biror masalada fuqarolik va insoniy pozitsiyasini bildirsa huquq-tartibot organlari darhol faollashib qoladi va jinoyat ishi ochish bilan qo‘rqitishlar boshlanadi.
Lekin nima bo‘lganda ham mijoz doim haq, uning dini, irqi va millati uchun xizmat ko‘rsatmaslik noto‘g‘riligi aniq. Shu o‘rinda yahudiy ravvinning bosiqlik bilan gapirgani va shikoyatni ham o‘z o‘rnida qilgani unga foyda keltirdi. Muhojirlarimizga noqonuniy xatti-harakatlarga duch kelganda jismoniy kuch ishlatish, haqoratlarga o‘tmasdan, faktlarni yig‘ish va kerakli organlarga shikoyat qilish, huquqshunoslarga murojaat qilishlarini tavsiya qilamiz.

В Москве произошел инцидент, в котором таксист-мигрант отказался везти раввина из-за его еврейского происхождения. Михоэль Ставропольский, раввин молодежной организации Яхад, вызвал такси к зданию общины горских евреев в Сокольниках.
Однако поездка не состоялась, так как водитель, узнав о национальности пассажира, отказался предоставлять услугу. Этот случай вызвал возмущение и побудил раввина обратиться в техподдержку сервиса.
Реакция сервиса такси последовала незамедлительно: служба безопасности связалась с раввином и пообещала провести расследование и принять меры в отношении водителя.
Следственные органы также проявили интерес к произошедшему. Преображенский следственный отдел начал разбирательство по факту оскорбления чувств верующих. Следователь вызвал раввина для дачи показаний, что свидетельствует о серьезности намерений привлечь водителя к ответственности за его действия.
Стоит отметить, что в России принцип взаимного уважения работает только в одну сторону. Случаи, когда мигрантов пристесняют из-за национальности или религии остаются без внимания государственных органов и общественного осуждения. Но стоит мигранту проявить гражданскую и человеческую позицию по какому либо поводу, то стражи правопорядка тут же активизируются и страшатся возбуждением уголовного дела.
Отказывать в услуге на основе религии, расы или национальности клиента — это неправильно, поскольку клиент всегда прав. В данном случае раввин проявил спокойствие, и это помогло ему решить ситуацию. В случае столкновения с противоправными действиями мигрантам следует избегать применения физической силы и оскорблений, вместо этого — собирать доказательства и подавать жалобы в соответствующие органы. Обращение к адвокатам также может быть полезным.