Ушбу “ахлоқ кодекси”нинг муаллифи номаълумлигича қолмоқда, аммо унинг мазмуни рус шовинизмининг кучайиб бораётгани ҳақида жиддий ташвиш уйғотади.
Яқинда тармоқда очиқчасига шовинистик хусусиятга эга ва Россия ҳудудида яшовчи муҳожирларга қарши қаратилган эслатма пайдо бўлди. Ушбу ғалати “ахлоқ кодекси”нинг муаллифи номаълумлигича қолмоқда, аммо унинг мазмуни рус шовинизмининг кучайиб бораётгани ҳақида жиддий ташвиш уйғотади.
Илк слайдда муаллиф муҳожирлар Россия тупроғида экани ва уларнинг ҳаёти осон кечиши учун маълум меъёрларга амал қилишлари кераклигини таъкидлайди. Бироқ қоидалар биринчи навбатда мусулмонларга қарши қаратилганлиги бошиданоқ аён бўлади. Муаллифнинг иддаосича, мусулмон муҳожирлар шариат қонунларини ўрнатишга, низоларни мушт билан ҳал қилишга уринмоқда эмиш.
Бундай қараш аниқ нохолис ва бутун мусулмон жамоатчилигига берилган нотўғри тавсифдир.
Истироҳат боғлари ва спорт майдончалари каби жамоат жойлари муҳожирларга тегишли эмаслиги таъкидланган.
“Агар сизнинг гуруҳингиз бошқа биров эгаллаб турган майдонда футбол ўйнамоқчи бўлса, сабрли бўлинг ёки режаларингизни ўзгартиришингиз керак”, дейилади эслатмада.
Эслатмадаги яна бир тақиқ алкогол ва гиёҳванд моддаларга тегишли.
Мигрантларга жамоат жойларида спиртли ичимликлар ичиш ва гиёҳванд моддаларни истеъмол қилиш тақиқланади, дейилган. Гарчи бу умумий қабул қилинган қоида бўлса-да, унинг айнан мигрантлар контекстида тилга олиниши яширин камситиш таассуротини қолдиради. Шуни ҳам айтиб ўтиш лозимки, ислом динида спиртли ичимликлар ва гиёҳванд моддалар ҳаром ҳисобланиб, мусулмонларга уларни истеъмоли умуман тақиқланган.
Навбатдаги қоида мигрантларнинг жамоат жойларида намоз ўқиш каби диний маросимларни бажаришини тақиқлайди.
Ушбу қоида муаллифи бундай хатти-ҳаракатни ортиқча ва кўр-кўрона деб ҳисоблайди, лекин бу билан у турли хил жамиятда жуда қадрланадиган эътиқод эркинлиги ва бағрикенгликни унутади.
“Россия дунёвий давлат. Бу ернинг аксар аҳолиси ислом қадриятларига риоя қилмайди. Чўчқа гўшти дўконларда сотилади, қонун исломий кийиниш қоидаларини тан олмайди. Ит нопок эмас, балки уй ҳайвонидир. Бунга чиданг”, дейилади “қоида”да.
“Ёш руслар ташқи кўриниши билан ажралиб туришни яхши кўришади. Агар улар сизнинг таниш қўйингизга ўхшамаса ёки мўйловсиз соқоли бўлмаса, уларга ваҳшиёна қичқириқлар билан ташланмаслик керак ” – бу қоида билан муаллиф ЛГБТ вакилларини ҳимоя қилгандек бўлиб, ўзи қаттиқ тураётган “рус қадриятлари”га зид гапларни сўзлайди.
Айрим стереотиплар ва ЛГБТ ҳамжамиятига ҳаволалар эслатма муаллифи рус қадриятларини ҳимоя қилиш ниқоби остида ҳаракат қилаётгандек кўринса-да, аксинча, камситиш ва тарафкашликни қўллаб-қувватлаётгани аниқ билиниб қолади.
Эслатманинг хулосасида, агар муҳожирлар қоидаларга риоя қилишдан бош тортса, уларни депортация қилиш таҳдиди билан якунланади: “Агар бу қоидалар жуда мураккаб бўлса, Россиядан яшашингиз осон бўлган мамлакатларга самолётлар учади ва поездлар боради”.
Бу ҳар қандай жамиятнинг асоси бўлиши керак бўлган меҳмондўстлик ва бағрикенглик руҳига зиддир.
Бундай шовинизм ва дискриминацияга қарши туриш лозим. Россия турли маданиятлар ва миллатлар яшайдиган жой бўлиб келган. Келиб чиқиши, миллати ва динидан қатъи назар, ҳар бир инсон қонун доирасида яшаши ва иш юритиши, бир-бирини ҳурмат қилиши мумкин бўлган тинч ва тотув жамиятда яшаши лозим.

Автор этого скандального свода правил поведения остается неизвестным, но содержание его вызывает серьезные опасения о нарастающем русском шовинизме.
На днях в сети появилась шокирующая памятка, которая носит откровенно шовинистский характер и направлена против мигрантов, проживающих в России. Автор этого скандального свода правил поведения остается неизвестным, но содержание его вызывает серьезные опасения о нарастающем русском шовинизме.
В приветственном слайде автор подчеркивает, что мигранты находятся на русской земле и, чтобы им легче жилось, им необходимо придерживаться определенных норм. Однако уже с самого начала становится ясно, что правила направлены в первую очередь против мусульман. Автор утверждает, что мигранты, исповедующие ислам, пытаются установить законы шариата и решают конфликты кулаками.
Такое представление носит явно предвзятое и некорректное характеристику всей мусульманской общины.
Подчеркивается, что места общего пользования, такие, как парки и спортивные площадки, не принадлежат приезжим.
«Если ваша компания хочет поиграть в футбол на площадке, занятой кем-то еще, вы обязаны потерпеть или изменить свои планы» – сказано в памятке.
Другой запрет в памятке касается алкоголя и наркотиков.
Мигрантам запрещается распивать алкогольные напитки в общественных местах и употреблять наркотики. Хотя это может быть общепризнанным правилом, но именно его упоминание в контексте мигрантов создает впечатление неприкрытой дискриминации. Также следует отметить, что алкоголь и наркотики считаются в исламе харамом, и их употребление мусульманам запрещено.
Следующее правило, которое противоречит предыдущим, запрещает мигрантам выполнять религиозные обряды, такие как намаз, в общественных местах.
Автор этого правила считает такое поведение лишним и напоказ, но этим он явно забывает о свободе вероисповедания и толерантности, которые так ценятся в разнообразном обществе.
“Россия – светское государство. Подавляющее большинство населения здесь не соблюдает нормы ислама. В магазинах продается свинина, закон не обязывает соблюдать исламский дресс-код. Собака – не нечистое, а домашнее животное. Смиритесь с этим”, пишется в “правилах”.
«Молодые русские люди любят выделяться внешним видом. Не стоит бросаться на них с дикими воплями, если они не похожи на вашего знакомого барана или попросту не носят бороду без усов» – этим правилом попытались защитить неформалов, однако со стороны кажется, что таким образом автор заступается в том числе за представителей ЛГБТ-сообщества, что противоречит традиционным ценностям «русской земли», которую он так яростно оберегает.
Определенные стереотипы и упоминание ЛГБТ-сообщества создают впечатление, что автор памятки действует под прикрытием оберегания русских ценностей, но вместо этого поддерживает дискриминацию и предвзятость.
В заключение, памятка заканчивается неприкрытой угрозой депортации мигрантов, если они откажутся соблюдать сомнительные правила:
“Если эти правила слишком сложные, из России летают самолеты и ездят поезда в страны, в которых вам будет жить полегче”.
Это противоречит духу гостеприимства и толерантности, которые должны быть основой любого общества.
Необходимо противостоять такому роду шовинизма и дискриминации. Такому шовинизму и дискриминации необходимо противостоять. Россия всегда была местом, где живут разные культуры и национальности. Независимо от происхождения, национальности и религии, каждый должен жить и работать в рамках закона и жить в мирном и гармоничном обществе, где они могут уважать друг друга.