Namangan viloyatida sodir bo‘lgan hodisa bolalar huquqlari va chet elga tirikchilik ilinjida ketayotgan ota-onalar duch kelishi mumkin bo‘lgan mashaqqatlar haqida savollar tug‘dirdi.
Joriy yilning 19-fevral kuni Bolalar ombudsmanı kotibiyatiga shu hududda yashovchi ayoldan murojaat kelib tushgan.
X.X. ismli ayol Rossiya Federatsiyasining Qozon shahrida bo‘lib turgan farzandlari, 2012-yilda tug‘ilgan qizi va 2015-yilda tug‘ilgan o‘g‘lidan xavotirda ekanligini bildirgan. U turmush o‘rtog‘i K.G. va bolalari bilan Qozon shahrida yashagani paytda o‘g‘li milisiya xodimlari tomonidan kasalxonaga yotqizilgan. Bunga otasining bolani urgani sabab bo‘lgan. Hujjatlardagi kamchiliklarni bartaraf etish uchun Qozog‘iston Respublikasi hududiga o‘tgan ayol taqiq tufayli Rossiyaga qayta kira olmasdan O‘zbekistonga qaytib kelgan.
Uning bolalaridan xavotir olib qilgan murojaati
Tashqi ishlar vazirligi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va Ichki ishlar vazirliklari tomonidan o‘rganib chiqilgan. Ota va bolalar Qozon shahrida ekani, farzandlari 41-sonli o‘rta maktabda tahsil olayotgani aniqlangan. Ular 18-sonli bolalar shifoxonasida ko‘rikdan o‘tkazilib, hech qanday davolanish talab etilmagani aniqlangan.
Qozon shahri va Volgabo‘yida vasiylik va homiylik organlari bilan olib borilgan muzokaralardan so‘ng O‘zbekiston Respublikasining Qozon shahridagi Bosh konsulligi mavjud qiyinchiliklarni hisobga olib, bolalarni O‘zbekistonga qaytarishga ruxsat oldi.
O‘tkazilgan bir qator tezkor tadbirlardan so‘ng 15 aprel kuni voyaga yetmaganlar N.U. va J.N. O‘zbekistonga olib ketilib, onasi qaramog‘iga topshirildi.
Bu holat nafaqat xalqaro migratsiyaning murakkabligini, balki bolalar huquqlarini himoya qilish va ularning xavfsizligi uchun adekvat yechimlarni topish zarurligini ham ko‘rsatadi.

Инцидент, произошедший в Наманганской области, вызвал обсуждения о правах детей и сложностях, с которыми сталкиваются родители, выезжающие за границу в поисках работы. 19 февраля текущего года в секретариат детского омбудсмена поступило обращение от женщины, проживающей в этом регионе.
Женщина, именуемая Х.Х., выразила беспокойство за своих детей, дочь 2012 года рождения и сына 2015 года рождения, которые находились в городе Казань, Российская Федерация. Ее сына доставили в больницу сотрудники полиции, когда она жила с детьми в Казани. Это произошло из-за инцидента, когда отец ударил мальчика.
енщина отправилась на территорию Республики Казахстан для исправления недочетов в документах, но вернулась в Узбекистан, так как не имела возможности повторно въехать в Россию из-за запрета.
Ее обращение было изучено МИДом, Национальным агентством социальной защиты и МВД. Оказалось, что отец с детьми находились в Казани, где дети учились в средней школе №41. Их осмотрели в детской больнице №18, и было установлено, что лечение не требуется.
После переговоров с органами опеки и попечительства Казани и Приволжья Генеральное консульство Республики Узбекистан в Казани получило разрешение на возвращение детей в Узбекистан.
15 апреля несовершеннолетние Н.У. и Дж.Н. были привезены в Узбекистан и переданы на попечение матери.
Этот случай показывает не только сложности международной миграции, но и необходимость поиска адекватных решений для защиты прав детей и обеспечения их безопасности.